ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Що таке "патронат над дитиною". Про прихисток в складних життєвих обставинах

 Ця програма створена за лекалами найкращих міжнародних проектів і має на меті, в першу чергу, допомогти дитині. Власне, що ж таке "патронат над дитиною" і чому про програму має знати кожен?

 Патронат не всиновлює дітей, а лише надає їм тимчасову безпеку і опіку.

Сім'я Юлії  - перша патронатна сім’я з Івано-Франківської обл. У неї із свекрухою під опікою дванадцятирічна дівчинка.  Сама Юля із Косова. І хоч дитина живе в них вже півроку, офіційно в межах патронату - лише 3-й місяць. Так склалося, бо сама Юлія не знала про програму "патронатних сімей". Вона - приватний підприємець, матір двох синів та волонтер у онкологічній дитячій лікарні.  Там познайомилась з мамою дівчинки, яку взяла під опіку. Старший брат дитини -  онкохворий. Наразі їхня мати поїхала з сином за кордон на пересадку кісткового мозку. Власне тому й довірила свою дитину Юлії.

Саме значення "патронат над дитиною" – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

В стінах благодійного фонду "Карітас" Коломийської єпархії УГКЦ відбувся семінар на тему патронатних сімей. Пояснювала деталі програми  менеджер проектів МБО " Партнерство кожній дитині". Лариса Стрига ознайомила присутніх  із соціальною послугою "патронату над дитиною", розроблену на основі найкращих європейських та міжнародних практик догляду за  дітьми, які тимчасово залишились без батьківського піклування.
Аби стати патронатним вихователем, необхідно пройти навчання. Передбачено 9 занять, які обов'язково проходити удвох. Тобто, майбутній вихователь і його помічник.  Патронатною сім'єю не обов'язково повинна бути подружня пара. Це  може бути мама і дитина (доросла), сестри або брати. Головна умова -  ці люди мають жити під одним дахом, мати досвід праці  із дітьми (або досвід виховання власних дітей). Десяте заняття проводять вдома в людей, таким чином оцінюють житлові умови та можливості сім`ї. Наразі якщо говорити про західну Україну, то навчання проходять у Львові. Як правило, заняття тривають півтора місяця.

До сімей, які хочуть взяти участь в програмі, передбачений перелік критеріїв, яким ті повинні відповідати. Благополуччя, відсутність судимостей, фінансова забезпеченість.  Після проведення перевірок їм видається довідка або рекомендації. Тепер вони зараховані як патронати.Зазвичай,  діти перебувають в патронатних сім'ях  до 3 місяців.  Максимальне проживання дитини в родині  - півроку. Також  на  дитину виділяють кошти, наразі із січня по червень 2019 р. ця сума становить 3252 грн/місяць - для дітей  до 6 років та 4054 грн/місяць на дітей віком від 6 до 18 років.

Заробітну плату передбачено й самим вихователям. Сума складає 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 9605 грн на місяць. Патронатні вихователі повинні співпрацювати із соціальними службами та біологічними батьками, нести повну відповідальність за збереження і покращення здоров'я даних дітей і займатись їх  підготовкою повернення до біологічних батьків

Більше про програму можна дізнатися на сайті.
http://patronat.in.ua/

Автор: Віталій Бирчак

Фото: Анастасія Румига, прес-секретар “Карітас” Коломийської єпархії УГКЦ