ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Що потрібно робити, щоб не отруїтися грибами: поради прикарпатських фахівців

У літній період грибний сезон – в розпалі, тому необхідно бути дуже обережними, збираючи гриби, та готуючи з них страви.

Період вегетації грибів досить тривалий: від травня до листопада, тобто складає майже 6 місяців. Необхідно знати, що різні методи обробки грибів (маринування, засолка, сушка, теплова кулінарна обробка, тощо) в більшості випадків не руйнують їх отруту. Тому нещасні випадки від споживання грибів можуть реєструватися протягом цілого року.

Слід пам’ятати, що іноді навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває у тих випадках, коли збирають та вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання, інформує Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України.

Гриби відносяться до продуктів що швидко псуються, тому їх необхідно переробляти в день збору. Особливо швидко псуються гриби, які зібрані в сиру погоду. Максимальний строк зберігання грибів не повинен перевищувати 24 години при температурі не вище 10 градусів.

Випадки отруєння грибами реєструються кожного року. У 2018 році в Івано-Франківській області було зареєстровано сім випадків отруєння грибами з сімома потерпілими, з них – чотири дитини.

Щоб запобігти отруєнню грибами фахівці рекомендують дотримуватись наступних порад:

1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
3. Якщо ви все ж відправилися до лісу збирати гриби, то обов’язково врахуйте наступне:
• Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні; остерігайтеся пластинчатих грибів.
• Грибів, які ви не знаєте або тих, що викликають найменший сумнів, не варто брати взагалі.
• Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу переспілі, червиві, ослизлі гриби, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
• Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
• Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
4. Не вживайте сирих грибів.
5. Обов’язково піддавайте зібрані гриби ретельній термічній обробці. Варити гриби потрібно добре промитими не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим.
6. Категорично забороняється зберігати в морозильнику (якщо він не обладнаний системою швидкої, глибокої заморозки) свіжі гриби довше 2-3 днів. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникнуть при варінні і смаженні.
7. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
8. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
9. Ніколи не застосовуйте “домашніх” методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Якщо після споживання грибів, ви почуваєтеся погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у животі) негайно викликайте “швидку допомогу”.

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.