ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Що є в новому томі Енциклопедії Коломийщини

Днями побачив світ новий том-зшиток Енциклопедії Коломийщини, перша частина на літеру К. Голова редакційно-видавничого комітету Енциклопедії Коломийщини Микола Савчук розповів, що є в новому томі.
Так, у черговому томі подано 220 статей і 570 чорно-білих та кольорових ілюстрацій. Зокрема є довідки про коломийські вулиці й меморіальні таблиці, про каварні й казарми, про села Казанів, Кийданці та Княждвір, про ансамблі й хори.
Вміщено матеріали про митців Надію Кавулич, Івана Кейвана, Артемія Кирилюка і Нестора Кисілевського, мистецтвознавицю Катерину Каркадим та дириґента Володимира Кенюка, народних майстрів Кахнікевичів і Кіращуків, про поетку Надію Кметюк, про музиканта Івана Кавацюка, про науковців Мирослава Кавацюка, Миколу Капатрука, Ганну Карась, Зеновію Карпенко, Олександру Качмар, про фермерів і громадсько-політичних діячів Книшуків, про наших новітніх героїв Богдана Калиняка і Василя Кіндрацького, про тих патріотів, які недавно відійшли: Зиновія Карася, Івана Кейвана, Ігора Кічака. Зацікавить інформація і про Кляштор, квітникарство, карикатуру, казино (касино), каплиці, каменярство, карате, картярство, календарі, кахлі, катехитів, капеланів, картографію. Є цікаві довідки етноґрафічного характеру. Вміщено статті про вихідців з Коломийщини - видатних діячів польської культури: Франтішек Карпінський, Єжи Кавалєрович, Рафал Кєрницький. Багато невідомої інформації містять статті Кіноаматорство, Кінотетр, Кінофільми, які знімали в Коломиї або за участю коломийців.
До слова, незабаром відбудеться онлайн-презентація цього тому.
Довідково: Енциклопедія Коломийщини — унікальне енциклопедичне видання локального характеру в Україні, у якому зібрано матеріали про місто Коломию та Коломийський район.

Енциклопедія Коломийщини є першою спробою узагальнити відомості про Коломийщину, найперше у географічно-природознавчому, історичному, етнографічному тощо плані. Вміщено статті переважно про населені пункти, персоналії, організації Коломийщини, а також про видатних людей, установи, історію та вулиці Коломиї.

В Енциклопедії подано назви відомих наукових, художніх, музичних, образотворчих праць про край, а також перелік видань енциклопедичного типу, у яких йдеться про Коломийщину.

Над виданням Енциклопедії Коломийщини працює редакційно-видавничий комітет «Енциклопедія Коломийщини» (від 1992 р.), який складається з місцевих краєзнавців і співпрацює з іншими авторами. Перший склад редакційно-видавничого комітету нараховував 15 членів на чолі з головою Миколою Савчуком та секретарем-упорядником Миколою Васильчуком. Комітет  працює на громадських засадах, не отримуючи платні, не володіє жодними оргтехнічними засобами, не має сталого осідку тощо.

Видання Енциклопедії Коломийщини здійснюється за фінансової підтримки української діаспори (уродженців Коломийщини, колишніх коломийських гімназистів) та заможніших і свідоміших уродженців Коломийщини в Україні. В кінці кожного тому подаються списки доброчинців, які підтримали видання своїми коштами.

Кожен том виходить у коломийському видавництві «Вік». Формат видання 60х84/8, друк офсетний. Обкладинки сріблястого кольору з гуцульською трійцею роботи коломийської мисткині М. Томенко. Кожен том віддрукований у ВАТ «Коломийська друкарня ім. Шухевича» накладом 1000 примірників. Зшитки містять багато чорно-білих та кольорових ілюстраційних матеріалів.

До 2021 року побачили світ такі томи Енциклопедії Коломийщини:

1-й том (літера А) — 1996 р., містить 73 статті та 102 ілюстрації, обсяг — 38 сторінок.

2-й том (літера Б) — 1998 р., містить 302 статті та понад 250 ілюстрацій, обсяг — 120 сторінок.

3-ій том (літера В) — 2000 р., містить 295 статей і понад 500 ілюстрацій, обсяг — 248 сторінок.

4-ий том (літери Г-Ґ) — 2006 р., містить 425 статей і 476 ілюстрацій, обсяг — 228 сторінок.

5-ий том (літера Д) — 2007 р., містить 260 статей і 261 ілюстрацію, обсяг — 148 сторінок.

6-ий том (літери Е — Й) — 2014 р., містить 276 статей і 439 ілюстрацій, обсяг — 200 сторінок.

12-й том (літера Ч) — 2001 р., містить 108 статей та 117 ілюстрацій, обсяг — 64 сторінки.

13-й том (літера Ш) — 2003, містить 103 статті та 147 ілюстрацій, обсяг — 112 сторінок.

14-й том (літери Щ-Ю-Я) — 2002, містить 108 статей та 145 ілюстрацій, обсяг — 64 сторінки.