Жителі Рогатина Володимир Дзера, Василь і Тарас Веркальці виявили незвичайний бідон, закопаний на глибині 15-20 см, у лісі між селами Руда і Воронів. Усередині вони знайшли підручник історії і документи УПА.
"Це трапилось у суботу, 12 січня, - зауважує Василь Веркалець. - Ми прийшли, щоб провести добре час, а доля подарувала під Старий Новий рік такий подарунок". Повстанський бідон був закопаний на невеликій глибині - 15-20 см. Про винятковість знайденої речі краяни зрозуміли одразу, побачивши кришку нетрадиційної форми, інформують на сайті
Рогатинської міської ради, пише
Дзеркало медіа.
Знахідку молоді люди віддали в місцевий історико-краєзнавчий музей Опілля для опрацювання фахівцями.
"Велика рідкість у наш час, що люди знайшовши такий бідон, пренесли його до музею на опрацювання і публікацію", зауважає директор музею Ольга Блага.
У четвер, 17 січня, у місто прибув генеральний директор Національного музею-меморіалу Тюрма на Лонцького (Львів) Руслан Забілий, щоб прийняти знайдені історичні матеріали, зайнятися їх вивченням, реставрацією і оцифруванням, адже музей понад 10 років працює з такими артефактами.
Ймовірно, документи призначалися для головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Знахідка добре збережена і датується приблизно 1945 роком.
Серед давніх артефактів виявлено унікальний шарж головнокомандувача, імовірно, виконаний чорнилом. Низку документів радянського зразка, трофеї, до прикладу, плакат чеською мовою, звіти та протоколи служби безпеки. Крім того, фінансова звітність та касова документація.
За словами п.Руслана, знахідка дуже добре збережена. Вона по-своєму унікальна, бо деталізує історію українського визвольного руху. Наразі необхідно, щоб над документами попрацювали фахові реставратори, просушили від надмірної вологи, надали первісного вигляду, котрий подекуди зіпсували цвіль та іржа, забезпечили збереженість на десятки років.
Після реставрації матеріали будуть зацифровані, а цифрова копія - викладена на ресурсі архіву українського визвольного руху, де розміщено понад 24 тис. документів, схожого характеру. Повну цифрову копію та опис усіх експонатів передадуть також у рогатинський музей.

Читайте також:
Рідкісні поховання та унікальні прикраси – 2018 рік був щедрим на археологічні знахідки в Україні
Економимо ваш час: підписуйтеся
на наш канал у Телеграмі – там публікуємо тільки 2-3 найважливіші новини за день!