ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Про будівництво у Коломиї Народного дому "Просвіта", або коли надія жевріє роками

Вже 21 рік Ігор Довганюк, перший голова відновленого в 1989 році міськрайонного ТУМ ім. Т. Шевченка та колишній очільник Коломиї, виношує ідею будівництва на вулиці Театральній Народного дому "Просвіти". За прикладом Йосафата Кобринського, який зводив Народний дім (нині – Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття), Ігор Довганюк має ідею спільними силами громади збудувати у Коломиї громадську будівлю.

А привід, каже, щоб це втілити якомога скоріше, – більш ніж вагомий. Наступного року Коломия разом із світовим українством відзначатиме 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Тараса Шевченка.

"Будучи громадською та культурно-просвітницькою організацією, "Просвіта" стояла біля витоків відновлення державності України в кінці вісімдесятих років минулого століття, – розповідає Ігор Довганюк. – На даному етапі розвитку держави, коли в Україні вже досить тривалий час діє багатопартійна система, на мій погляд, громадська організація «Просвіта» має бути аполітичною структурою та займатись просвітництвом. Тому ця будівля стала б таким острівцем для розвитку громади – проведення різноманітних конференцій, проектів, зборів і т. д.".

А почалося все ще 1995 року… Тоді Ігор Довганюк, будучи міським головою Коломиї, відчувши необхідність майбутнього розвитку "Просвіти" як патріотичної організації, виносить на сесію міськради питання про надання земельної ділянки під будівництво Народного дому "Просвіти". Депутати та тодішнє керівництво організації цю ідею підтримують і голосують за "надання в постійне користування земельну ділянку площею 0,09 га по вулиці Театральній, 34 Коломийському міськрайонному товариству "Просвіта» ім. Т. Шевченка для проектування і будівництва Дому Просвіти в Коломиї".

[caption id="attachment_43359" align="aligncenter" width="506"] Рішення сесії від 15 березня 1995 року.[/caption]

Вже потім був виготовлений проект будівлі і створена нині покійним Зиновієм Карасем "Пам’ятна книга" для фіксації доброчинців, які вносили свої пожертви на будівництво.
Але так само, як тоді питання було високо підняте, так потім ж затихло на роки. Ігор Довганюк подався на 15 років за кордон у зв’язку з дипломатичною службою в МЗС України, а більше про будівництво ніхто не вів мови на жодному рівні. Хоч треба сказати, що неодноразово пан Ігор звертався з листами до керівництва "Просвіти" та подавав свої міркування з приводу реалізації проекту будівництва.І ось тепер, через 21 рік, Ігор Довганюк знову порушив це питання. Восени він звернувся до міського голови Ігоря Слюзара про необхідність зведення у місті Народного дому "Просвіта".

"Мер сказав мені особисто, що "за" обома руками і буде нас підтримувати, – переповідає розмову зі Слюзаром Ігор Довганюк. – Минуло стільки років, цей будинок міг вже давно бути зведеним…".

"Тоді, коли обирали земельну ділянку, – вулиця Театральна була найбільш вигідним місцем. Навпроти – районна бібліотека, по обидва боки – два музеї, вихід до скверу… Ми вибрали саме це місце, оскільки бокові стіни двох сусідніх будинків спеціально, ще за Австрії, спроектовані без вікон, щоб була врізка, тобто цей будинок не заважатиме жодному іншому. І зараз ці глухі стіни не прикрашають "золоту вулицю" Коломиї", – каже І. Довганюк.[caption id="attachment_43356" align="alignnone" width="640"] Макет будівлі[/caption]

Тоді проект будівлі не передбачав проходу до скверу, але через роки ініціатор будівництва пропонує на першому поверсі зробити арку – вихід до музеїв. А вздовж – крамниці для сувенірної продукції, виготовленої місцевими майстрами.

У будинку "Просвіти" мали б бути картинна галерея, зал засідань на 150 місць, бібліотека. Щодо останньої, то є вже й чимале наповнення – на зберігання "Просвіті" українці з цілого світу передали стоси книжок.

"А ще можна спробувати з часом відкрити тут консульство якоїсь країни, – продовжує розповідати про проект будівництва Ігор Довганюк. – За час своєї дипломатичної служби мені доводилося відкривати три консульства – Мексики, Казахстану і Бельгії. Таким чином нашу Коломию можна було б поставити на вищий щабель".

Зараз є два варіанти будівництва Народного дому "Просвіти". Перший – згуртувати громаду міста та району, які власними силами та ресурсами зведуть будівлю.

І в цей варіант Ігор Довганюк вірить чи не найбільше: "Якщо невеликі села можуть за кілька років збудувати великий храм, то чому ми не можемо збудувати Народний дім?".

Другий варіант – будівництво беруть на себе кілька зацікавлених бізнесменів. А взамін "Просвіта" віддає їм у користування перший поверх.

У будь-якому випадку всі меценати та небайдужі, що підтримають цю ідею, будуть вписані до "Пам’ятної книги", яка залишиться нащадкам як згадка про фундаторів рідного міста.

А поки з будівництвом зволікали, знову постало земельне питання. Адже тоді, у 1990‑х, проект так і не був затверджений…

"Зараз ця земельна ділянка може бути виділена тільки після торгів на аукціоні", – коментує "Дзеркалу Коломиї" заступник міського голови із земельних питань Олег Дячук.

Ігор Довганюк сподівається на підтримку влади і депутатського корпусу, які, при потребі, приймуть нове рішення стосовно закріплення за організацією земельної ділянки на Театральній. І до 150-річного ювілею "Просвіти" давня ініціатива матиме надію на втілення.

Вікторія МАРТИНЮК

Читайте також: Освітянський розворот: про реформу освіти у Коломиї