ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Прикарпатець два роки не може узаконити власноруч зроблену ГЕС – заважає бюрократія

Косівчанин Іван Григорчук на власному подвір’ї, яке межує з рікою, встановив обертове колесо, генератор і спеціальну конструкцію. Усе придумав і змайстрував власноруч.
 
Про це йдеться в сюжеті Фактів, пише Бліц-Інфо.

Та узаконити домашню гідроелектростанцію чоловікові не вдається. Через бюрократію та нюанси у законодавстві його та сина енергетики водять за ніс уже два роки.

На своєму подвір’ї Іван Григорчук побудував котеджі, приймає туристів. Живе на березі гірської ріки, і вирішив приручити нестримний потік – самотужки звів тут мікрогідроелектростанцію.

Обертове колесо змайстрував сам, переробляв двічі. Встановив вітровий генератор. Аби швидка вода його не зірвала, вигадав спеціальну установку, що піднімає та опускає коло з лопастями. МікроГЕС не завдає жодної шкоди для ріки. Навпаки, Іван власними силами підмурував підпірну стіну. Тому підтоплення чи зсув берега, як це відбувається у сусідів, йому не загрожує.

Потужність мікрогідроелектростанції мізерна – до 5 кВт. Вже два роки чоловік разом із сином намагається узаконити цю установку. Та місцеві енергетики відмовляються, вони направили чоловіків у Водні ресурси України, щоб отримати дозвіл, а там сказали, що це не їхня компетенція. Наступного разу енергетики зажадали дозвіл від міської ради. Депутати приходили – жодних претензій до косівчанина не мають.

Врешті енергетики визнають, шансів узаконити установку немає. Закон про альтернативні джерела енергії невблаганний – дозволяє генерувати енергію за допомогою сонця та вітру, вода – поза законом. Кожен, хто хоче використовувати енергію води, має отримати відповідну ліцензію. Вона безкоштовна, але отримати дозвіл через бюрократію майже нереально.

В Україні пропагують активне використання відновних джерел енергії. Натомість підтримують тільки потужні підприємства. Простим людям, які прагнуть також долучити до енергетичної незалежності, на поступки не йдуть.