ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Помер дисидент, літературознавець і видавець Осип Зінкевич

Виходець з Прикарпаття Осип Зінкевич видавав журнал "Смолоскип" і створив видавництво "Смолоскип", яке згодом прибрало ім'я Василя Симоненка.

Український літературознавець, видавець Осип Зінкевич помер у віці 93 років.

Про це повідомив письменник Сергій Пантюк на своїй сторінці у Facebook:

"Страшна звістка. Чорна... Не стало Осипа Зінкевича...
Куди ж Ви так швидко, Осипе Степановичу? Які 93? Ви завжди були для нас молодим і своїм – нестримним двигуном молодої літератури та незаангажованої політології. Ваше дітище – Семінари творчої молоді від "Смолоскипа" – воістино історична справа. Ваші книжки... Упорядковане Вами з пані Надією "Українське дошкілля", на якому зростали мої сини... Плачу... Хоча чоловікам це і не личить...

Спочивайте в мирі з Богом. Вічна пам'ять Вам, Осипе Степановичу – чудова Людино, великий Українцю...".

Осип Зінкевич народився 4 січня 1925 в Малих Микулинцях (нині Снятинського району Івано-Франківської області). Після закінчення Другої світової війни опинився у Західній Німеччині. Навчався в таборі біженців в Учительській семінарії, яку закінчив з дипломом учителя, пише Буквоїд.

Як біженець отримав Міжнародну стипендію для здобуття освіти, того ж року вступив у Паризький інститут індустрійної хімії, який закінчив 1954 року. Працював у Парижі як хімік, був активним у студентських організаціях: Українська студентська громада, "Зарево", ЦеСУС (Центральний союз українського студентства).

У 1956 з дружиною та двома дітьми переїхав до США. Отримав роботу в лабораторії університету Джонса Гопкінса в Балтиморі, згодом кілька разів міняв роботу і 15 років до виходу на пенсію працював директором дослідної хімічної лабораторії.

Переїхавши у США, Осип Зінкевич продовжував видавати журнал "Смолоскип", створив видавництво "Смолоскип", яке згодом прибрало ім'я Василя Симоненка.

У 1991 році оселилися з дружиною Надією в Києві, куди також переніс видавництво.

Осип Зінкевич також був організатором і першим головою Музею-архіву українського самвидаву в Україні (1998).

Упорядкував "Енциклопедію дисидентського руху" (2010).

"Сумна звістка. Помер Осип Зінкевич (1925-2017). Так, скажуть, Він прожив. Зінкевич створив літературне покоління 90-х. Тільки він", – віддав шану колезі голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євген Баран.