ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Обережно - кліщі!

Тепла погода принесла з собою мікроскопічну небезпеку – кліщів. З кожним виходом на природу пам’ятайте про цих комах, які є переносниками небезпечного інфекційного захворювання – кліщового енцефаліту, або Лайм-бореліозу. Воно може призвести до інвалідності, а в тяжких випадках – навіть до летального наслідку, інформує КНП КМР " Коломийський міський центр первинної медико-санітарної допомоги".
Проблема кліщового енцефаліту стає міжнародною у зв'язку зі збільшенням кількості туристів, що відвідують регіони з високим ризиком щодо кліщового енцефаліту. На сьогодні інфекція реєструється в Австрії, Німеччині, Італії, Польщі, Угорщині, Чехії, Словаччині, Фінляндії, Швейцарії, прибалтійських країнах, європейській та далекосхідній частині Росії, Україні, Білорусі.
Щорічно в світі реєструється близько 13000 тяжких випадків хвороби, що потребують госпіталізації. Росія за кількістю випадків захворювання є на першому місці в світі, при чому до 30 % захворілих є діти.
Зараження людини відбувається трансмісивно під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів, коли збудник потрапляє через слизові оболонки, що також є варіантом контактної передачі. При зараженні через молоко характерна сімейно-вибухова захворюваність, як результат вживання одного й того ж продукту.
Якщо раніше кліщовий енцефаліт вважався професійною хворобою лісорубів, лісників, працівників лісної промисловості, то у XXI столітті різко виросла і продовжує збільшуватися частка городян серед хворих на кліщовий енцефаліт, причому це відбувається великою мірою за рахунок великих міст. Городяни заражаються в приміських лісах і лісопарках, на садово-городніх ділянках, а також на великій відстані від міста під час відпочинку в лісі.
Як можна запобігти кліщовому енцефаліту? Розповідаємо:
• Попередження присмоктування кліщів, а також їх раннє видалення.
• Уникати відвідування місць проживання кліщів (лісові біотопи з високою травою, чагарником) у травні-червні. У походах слід триматися стежок.
• Застосовувати репеленти, що містять ДЕТА або перметрин.
• Слід надягати одяг з довгими рукавами і штанинами, штанини бажано заправляти в довгі шкарпетки. Волосся слід ховати під головний убір. Щоб кліщів було легше помітити, переважно надягати світлий одяг.
• Після повернення з лісупроводити огляд одягу і тіла. Оскільки деякі ділянки тіла недоступні самостійного огляду, слід вдатися до допомоги друзів або близьких для огляду спини і волосистої частини голови.
• Оскільки личинкові форми кліщів дуже дрібні, їх можна не помітити на одязі. Щоб уникнути їх присмоктування одяг рекомендується випрати в гарячій воді.
• При виявленні кліща, що присмоктався, його слід негайно видалити. Чим раніше кліщ вилучений, тим менше ймовірність зараження. Видаляти кліща можна манікюрним пінцетом чи ниткою, обв'язавши її навколо голови паразита. Кліщ видаляється розгойдуючими-викручуючими рухами. Уникайте роздавлювання кліща! Ранку можна обробити будь-яким дезінфікуючим розчином (хлоргексидин, розчин йоду, спирт, і т. п.).