ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

На Івано-Франківщині вирощують африканських сомів. ВІДЕО

Аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування гідробіонтів у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.
У сучасних умовах розвитку аквакультури актуальним є розведення та вирощування риби та водних безхребетних у штучно створених контрольованих умовах з високим рівнем механізації та автоматизації технологічних процесів, а саме – в рециркуляційних аквасистемах (РАС) або, як їх ще називають, в установках замкнутого водопостачання (УЗВ), повідомляють на сторінці Івано-Франківського рибоохоронного патруля.
Для Прикарпаття штучне вирощування риби та інших водних біоресурсів є перспективним напрямком розвитку рибного господарства, що створює умови для зростання економічного потенціалу краю.
В Косівському районі вже ефективно діє перше рибне господарство в області, де штучно в басейнах вирощують екзотичний та вельми перспективний для товарного рибництва вид - африканського або кларієвого сома.
На початку грудня працівники Івано-Франківського та Чернівецького рибоохоронних патрулів відвідали цю акваферму для ознайомлення з практичним досвідом вирощування кларієвого сома, обговорення перспектив розвитку аквакультури західного регіону України в цілому, та товарного вирощування риби в рециркуляційних аквасистемах зокрема.
Господар акваферми люб'язно продемонстрував своє рибне господарство. В рибоводному цеху багато басейнів різного розміру, спеціальні ємності для ікри та акваріуми для мальків. Під час зростання молодь африканського сома поступово переселяють з одного басейну до іншого, слідкуючи за їхнім розміром риб. Помічено, що соми добре ростуть в зграях одного віку та розміру. Ті, хто відстає в розвитку чи, навпаки, обганяє інших, - серед своїх хижих родичів не виживає.
Робота акваферми розпочалась із завозу першої партії малька з Голландії. Сомів виростили і вже сьогодні в господарстві є своє маточне поголів'я, своя ікра та мальки.
Темпи штучного вирощування риби такі, що за 14 місяців з однограмового малька отримують шестикілограмового сома. Враховуючи щільність посадки риби близько 500 кг/м3 води, в одному басейні може вирости до 5,5-6 тонн товарної риби.
Хоч риба невибаглива у догляді, проте для інтенсивного її росту використовують спеціальний гранульований корм, який подають чітко за режимом. Тоді соми гарно набирають вагу.
Для забезпечення функціонування господарства постійно діє система очистки води для її зворотного використання - 10 резервуарів об’ємом по 12 тонн води кожен. Вода очищається як від загниваючих залишків корму, продуктів життєдіяльності риб, так і від різних хвороботворних організмів.
Завдяки повторному використанню води в системі вдається дуже скоротити її витрати: водопостачання на добу становить близько 2 м3 води взимку та додатково 1 м3 влітку. В цьому полягає ресурсоощадливість та екологічність товарного вирощування риби і рециркуляційних аквасистемах.
Власник акваферми має намір використати рибне господарство для створення науково-навчальної бази щодо повносистемного вирощування кларієвого сома (від ікри до товарної риби). Вже сьогодні його підприємство може продавати малька африканського сома для інтенсивного підрощування. А ще планує розробити рекомендації для тих, хто також захоче розпочати рибний бізнес. Бо в таких установках замкнутого водопостачання можна вирощувати не лише сома, а й форель, осетра чи інших видів риб.
Відеосюжет про акваферму:
Довідкова інформація:
Африканські соми - риби невибагливі до умов вирощування. Їх важливою біологічною особливістю є наявність спеціального надзябрового органу, що дає змогу їм дихати атмосферним киснем. Таким чином африканський сом пристосований до низької концентрації кисню, високого вмісту аміаку та органічних речовин у воді. Саме тому вирощування сома можна проводити за умов високої щільності посадки - до 400-700 кг/м3 (що значно більше порівняно з іншими прісноводними та океанічними видами риб).
Зважаючи на те, що це теплолюбива риба, її можна вирощувати у рециркуляційних аквасистемах або в ставах з температурою води 25-30 градусів.
Товарну рибу середньої маси 800-1000 г можна отримати у віці 6-8 місяців. Кількаразовий нерест протягом року забезпечує поповнення необхідної кількості рибопосадкового матеріалу та дозволяє постійно мати рибу на реалізацію. В оптимальних умовах інтенсивного вирощування африканський сом мало хворіє, відмічені хороші показники росту, стресостійкість.
Африканський сом належить до всеїдних тварин, і може харчуватись як і рослинними, так і тваринними кормами, а у природних умовах джерелом їжі є живі чи мертві риби.
Статевої зрілості досягає у 6-10 місяців. Штучне відтворення африканського сома відбувається за допомогою застосування гормональної стимуляції. Під час ін'єктування самок утримують окремо, оскільки вони бувають дуже агресивні і можуть пошкодити одна одну. Самців утримують у одному басейні.
Жирність м'яса африканського сома сягає до 3,95%, а вміст загального білку - до 17,9%. Така особливість, тобто співвідношення жиру до білку, позитивно впливає на якість харчового продукту з погляду смакових, дієтичних і кулінарних характеристик. В м'ясі риби кількість кісток є невеликою.