ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

“Майже 50 книжок на рік". Роман Пастушак - про 5 речей, заради яких варто читати більше

Дзеркало медіа продовжує партнерський проект з книгарнею "Книжкова хата". 

Наш новий герой – молодий викладач, спеціаліст з SMM та в event-сфері у Vovk Creative Group Роман Пастушак.

- Романе, з чого почалась твоя книжкова історія?


- Якщо відверто, то почав читати відносно недавно. В деякій мірі навіть розумію те, чому молодь не читає. Коли ж читати, якщо довкола все настільки цікаве, нове і невідоме, усе хочеться спробувати. Тенденції технологічного розвитку витісняють таке "олдскульне" заняття, як "читати". Десь приблизно такої думки був і я, допоки не знайшов "свою" книгу. Тут можна посміятись, бо я просто випадково купив першу збірку перекладених українською романів Ремарка. Як типовий читач-початківець, я носився з тією книжкою скрізь. І прочитав, смакуючи кожен твір. До слова, дуже вразив роман "Три товариші". Ті, хто його читали, мене зрозуміють.
А потім пішло-поїхало. Так само випадково придбав у "Книжковій хаті" першу частину трилогії  "1Q84" Харукі Муракамі. Інші дві з'явилися у моїй бібліотеці, їх я прочитав за тиждень. Мене це затягнуло, і так дотепер шукаю книги і вільний час, щоб поєднати одне й інше.

- Які вони - ці книги? Які жанри читаєш найчастіше?


- Після першої книги Харукі Муракамі я став одержимий його творчістю. Миттєво зібрав усі його українські переклади. Читав по-різному. Атмосферність його творчості полягає в існуванні незвичного паралельного світу, своєрідна антиутопія. Хоча, на перший погляд, відмінності знайти майже нереально. Деталі грають ключову роль. І саме ось таке особисто мене чіпляє в літературі. Не можу сказати, що є прихильником якогось одного жанру, бо читати люблю все. Інколи хочеться пригод у стилі Дена Брауна або соціалки від Люко Дашвар. Буває й таке, що, не готуючись, йду в книгарню і обираю книгу навмання. Я просто отримую шалене задоволення від читання.- Чи відчуваєш якось, що ти літературно еволюціонував з часом?


- Щоб отак гучно заявити, що еволюціонував, - то не зовсім. Просто з часом почав швидше вловлювати сюжетну нитку історії, закладеної у твір, який читаю. Інколи вже після першої третини прочитаного знаю фінал. Хоча трапляються такі книги, що вартують, аби їх прочитати й кілька разів. Хоча б взяти роман Еріка Ларсона про всесвітню виставку у Чикаго. Мені дуже до вподоби такий спосіб викладу, де основа роману - реальна, але нешироко відома назагал, історична подія, поряд з якою відбуваються дуже цікаві правдиві проблеми.  Є випадки, коли я можу помітити і зрозуміти, читаючи в хронологічній послідовності твори деяких авторів, як змінюється стиль автора від твору до твору. От оце в комплексі є, напевно, моєю літературною еволюцією.

- Скільки загалом читаєш щорічно і чи ведеш список прочитаних книжок (якщо так, то скільки він налічує зараз?)

- Одразу пригадую популярний челендж від Катерини Бабкіної та Марка Лівіна, в якому також брав участь. Поставив собі за мету прочитати 50 книг за рік. На жаль, лише кількох не вистачило, щоб успішно завершити заплановане. Кожного року кількість прочитаних книг є різною. Минулий рік, зізнаюсь, у мене не був "врожайним", бо трапилась одна книга, після якої настав читацький застій. Не можу дочитати її, і через свою погану читацьку звичку "дочитувати до кінця будь-яку розпочату книгу" не можу тепер нормально почати читати щось нове і свіже. Сподіваюсь, дуже скоро цей період мине. Якщо в середньому за декілька років, то це приблизно 30 - 32 книги. І я розумію, що це дуже мало. Намагатимусь брати вище.

- Чому для розповіді обрав саме книгу  "Твердиня" Макса Кідрука?


- Гадаю, що треба розповісти все спочатку. Так буде цікавіше. А почалося все з презентації однієї книги у Чернівцях ("Бот. Ґуаякільський парадокс"), де мене сильно вразила Максова форма представлення і спосіб знайомства читача з його книжками. Хто був на його презентаціях, той знає хоча б, наскільки крутими є буктрейлери до його романів. Того вечора я познайомився із Кідруком і захотів, щоб він наступного року завітав у Коломию з новою книгою. Так вдало все складається дотепер, що минулої осені Макс вже втретє презентував свої новинки для коломийського читача. В процесі знайомства з творчістю автора не зміг не натрапити на "Твердиню" - пригоди студентів у диких лісах Південної Америки, які випадково натрапили на давню офіційно зовсім не досліджену цивілізацію. Весь вир подій, що відбувається із героями, міг би бути прекрасним голлівудським блокбастером. Справді! А ті, хто люблять головоломки, цікаві математичні загадки чи таємничі ребуси, також будуть задоволені після занурення в цю книгу. Звичайно, що без любовної лінії там також не обійшлось. А найбільше тішить те, що це роман молодого сучасного українського письменника, який з кожним твором прогресує і збирає все більше і більше своїх прихильників.

Читайте також: Що коломиянам радить прочитати журналістка Іванна Шкромида. Проект про книжкові новинки

- Твої топ 5 пунктів, чому варто полюбити читати?


- 1.Читання - це розвиток. Розвиток світобачення і уявлення про довкілля, пізнання природи існування всього, що наповнює цей світ. А ширше уявлення про взаємини між людьми сприяє правильному становленню кожного як особистості.

2.Також читання - це персональний словник кожного. Легко можна перевірити, чи бере людина книжку до рук. Саме у змістовному спілкуванні можна відчути словниковий запас кожного. Читав такий факт, що на основі того, як людина спілкується, можна навіть здогадуватись, чому саме вона віддає перевагу у читанні.

3.Окрім вищеназваного, читання – це комунікація і знайомства. Бо досить вже поширеним явищем стали літературні клуби, де учасники обговорюють головні проблеми прочитаних творів, абстрагуючись, переносять це у загальніший вимір і вже дискутують між собою про глобальніші проблеми, питання чи виклики.

4.Читання - творчість. Бо, читаючи і надихаючись від твору, людина сама починає щось творити. Прочитані книги можуть ставати римами у створенні нових віршів, написанні цікавих оповідань чи у створенні прекрасних картин.

5.І, найголовніше, читання - це задоволення. Це той легальний наркотик, який ніхто не зможе заборонити.

Тому побажаю тим, хто в пошуках "своєї" книги - якнайшвидше її знайти, а тим, хто добряче втягнувся в цей процес, отримувати якомога більше кайфу від кожної прочитаної сторінки.

А ми вкотре нагадаємо про те, що розіграш книги  відбудеться на нашій офіційній сторінці у Facebook. А для всіх тих, хто не тямить свого життя без літератури і нових творів та прагне вже  сьогодні збагатити свою домашню колекцію цікавими книжковими новинками, запрошуємо до книгарень “Книжкова хата”, що на вул. Чорновола, 51, та навпроти фонтану “Водограй любові”на пл. Шевченка, пр. 2.

 Всі представлені у цьому проекті книжки можна придбати у "Книжковій хаті".

АВТОР: Віталій БИРЧАК

ФОТО: Андрій КАНЯ

Читайте також: Ніка Кричовська – про книги як спосіб життя, походи до “Книжкової хати” і “НепрОстих” Тараса Прохаська. ФОТО