Безперечно, обидва приїзди до Коломиї Шевченківських лавреатів з Закарпаття стали місцевою великою подією. Наголосимо, що найпрестижніша державна премія, яка в радянські часи зосереджувалася в столиці, останніми роками помандрувала по українських містечках і навіть селах. Як приклад цього, два поважні й оригінальні гості нашого міста, які в жовтні подарували приємні й незабутні хвилини спілкування.
До Музею "Писанка" завітали Назар Федорак зі Львова, Василь Зеленчук з Криворівні і Петро Мідянка з с. Широкого Лугу Тячівського району Закарпатської області. Усі три поети є своєрідні й цікаві, але насамперед Шевченківський лавреат Петро Мідянка.
Чотири роки тому цього сільського самобутнього й талановитого чоловіка увінчали Кобзаревим вінком за поетичну збірку "Луйтра в небо". Що ж такого написав цей чоловік? А сотворив він вельми цікаву поезію, замішану на місцевій говірці, в якій трапляються слова з інших мов і діалектів Закарпаття і спільно вони творять якийсь мовний чар. І хоч багато чого в тих рядках потребує лінґвістичного тлумачення, однак зміст Мідянкових творів вловлюється інтуїтивно. Тим він і новий, і самобутній. А ще поет – проста, відверта людина, від якої віє природою і справжністю, чого важко угледіти в столичних лавреатах.
Був Петро Мідянка в Коломиї у светрі, як і інший Шевченківський лавреат і його краянин Мирослав Дочинець з Мукачева. Обидва вони середнього зросту, вусаті і мають по 57 років. Правда, різняться голосами. Мідянка на вигляд худорлявий, однак коли заговорив, то відразу вчувся голос гірської людини: грімкий, чистий, потужний. Дочинців голос делікатний, м’який, як і належиться письменникові філософського нахилу.
Безперечно, шанувальників поезії поміж нашого люду тепер менше, ніж шанувальників прози, зокрема такої порадницької, якою великою мірою є творчість Дочинця. На зустрічі з ним у "Світовиді" хтось сказав, що книжки цього автора про нас і для нас. Бо й справді в його надзвичайно популярних "Вічникові", "Горянинові" й "Криничарі" (за ці дві книжки 2014 р. він пошанований Шевченківською премією), "Мафтеєві" та й інших творах зосереджено великі пласти релігії, класичної і народної філософії, психології, народної медицини – все те, за чим банує людина комп’ютерної епохи. А ще в його книжках неповторні сюжети й герої, які заполонили величезну читацьку публіку. Дочинцеві книжки видаються багатотисячними накладами, кіномитці прагнуть їх екранізувати. Ну а те, що книжки мукачівського письменника побачили світ чужими мовами, підносить його як автора в очах не лише читацької публіки, але й нашої нації.
Мирослав Дочинець вельми цікавий оповідач, має свої погляди на світ, літературу, політику, а спілкування з ним у "Світовиді", у "Книжковій хаті", на НТК стали чудовим підтвердженням цього. Наприклад, високодостойний гість казав, що страшно, коли людина бідна матеріально й убого, наголошував, що справжній талант дарує сам Господь і ставитися до цього треба з найбільшою відповідальністю, що наш народ хоче справедливості й правового захисту, чого він ніколи не мав. Правда, на думку Дочинця, до Європи ми не готові, до її дисципліни і стандартів, бо полюбляємо волю. Тут можна було б подискутувати з Шевченківським лавреатом, бо ми хоч і не готові, а рвемося до Європи і там залишаємося. Мабуть, тому, що там і є соціальний, медичний, а головне – правовий захист людини.
Звичайно, хочеться, щоб наші закарпатські гості-письменники уникали отого модного "да", бо як-не-як, а якщо письменники й журналісти перестануть удосконалювати свою розмову й письмо, то що вже хотіти цього від влади, бізнесменів і спортсменів, і не буде кому боронити наші чисті мовні джерела. Взірцем тут може бути видатний письменник Василь Шкляр, який хоч з Черкащини, де більше «дакають», однак стежить за своєю мовою і "такає", на відміну від багатьох галичан, закарпатців та буковинців.
Кажуть, що й Петро Мідянка, й Мирослав Дочинець повезли на той бік Карпат приємні спогади про свої коломийські зустрічі. Тепер вони тужать за нами, а ми – за ними…
Микола САВЧУК
Популярні новини
Площа Героїв у Коломиї: спільна ідея, яка об'єднує громаду
22 Листопада 2024
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024