ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Коломиянин Роман Губач - про соціальне таксі як приклад вдалої ініціативи. ФОТО

Робочий день Романа Губача, зазвичай, розпочинається о 8.00. У зимовий період працювати чоловік починає на півгодини пізніше – о 8.30, бо ж добратися на робоче місце самостійно він не може, оскільки після отриманої травми вже кілька років пересувається на інвалідному візку. Допомагають йому співробітники, які автомобілем забирають Романа з дому. А працює чоловік в Єдиному центрі надання реабілітаційних та соціальних послуг на посаді оператора єдиного в районі соціального таксі.Нещодавно "ДК" вже порушувало питання інклюзивності. Ми проводили експеримент й досліджували, чи пристосована Коломия до людей з інвалідністю. Після нього з’ясувалось, що в місті недостатньо пандусів, а більшість тих, які є, зроблені неправильно: кут зависокий, немає поручнів або ж ковзка плитка. Роман каже: якщо влітку він може гуляти центром та самостійно дістатись до роботи, то взимку робити це стає неможливо, тому й колеги йому допомагають.Роман каже, що в реабілітаційному центрі створені всі умови для комфортної праці: є зручний пандус з поручнями, пристосований для людей з інвалідністю туалет, відсутність високих порогів між кімнатами, просторий світлий кабінет, привітний та дружній колектив.


"Коли мені запропонували тут роботу, спочатку не було пандуса, тільки сходи. А я кажу: як я маю заїжджати? Директорка мене запевнила, що буде пандус. Через кілька днів прийшли майстри, вона зателефонувала й попросила проконтролювати процес, щоб все зробили правильно. От я кілька днів й це робив", – розповідає Роман.Працює соціальне таксі вже більше року – свою активну діяльність розпочало з 8 червня 2017. Нині опрацьовують вже близько 30 замовлень на день. Всі вони безкоштовні. Але варто зазначити, що телефонувати й замовляти машину потрібно заздалегідь. День-два наперед, щоб оператор зміг скласти списки й наперед роздати "путівки" викликів водіям. Але в надзвичайних ситуаціях вони відгукуються й надають автомобіль одразу, якщо виклик може врятувати життя людині."Приймаючи замовлення, я прописую прізвище та ім’я людини, її захворювання, час та адресу, звідки й куди її потрібно відвезти. Наприклад, з дому в лікарню, а через годину чи дві – назад", – каже Роман Губач.


Замовити соціальне таксі в Коломиї можуть не всі хворі. Перш за все, це люди з інвалідністю, які пересуваються на візках, хворіють онкозахворюваннями, а також пацієнти з нирковою недостатністю, яким потрібен діаліз. Крім цього, допомогу отримують одинокі старенькі люди, які перебувають на обслуговуванні в Єдиному центрі, а також дітки з Коломийського центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.Тепер в автопарку Єдиного центру надання реабілітаційних та соціальних послуг працює три машини. Один автобус з підйомником, який пристосований для людей з інвалідністю, які пересуваються на візках. Також є ще один пасажирський бус, який перевозить, зазвичай, групи людей. Крім цього, є й легковий автомобіль для людей.


Соціальне таксі працює тільки на території Коломиї. Роман Губач каже, що на початку їхньої роботи були звернення з району, але, на жаль, вони не можуть їх приймати. Можливо, в найближчий час почнуть також обслуговувати й нещодавно приєднані до Коломийської ОТГ села.
АВТОР: Ярина БАЛАБАНИК

Читайте також: "Карітас" пропонує коломиянам платні послуги щодо догляду за літніми людьми та особами з інвалідністю