Ми створили нове життя - антропогенне, штучне. Це житло, офіс і найрізноманітніша техніка (транспорт, копмп'ютер, телефон, кухонний комбайн, холодильник, водопровід тощо). Ми живемо тут і зараз. Не задумуємося про вплив, який воно створює. Не знаємо, чи може бути інакше життя, чи це лише мрії і думки.
Якщо стоїть вибір між позицією “А” та “Б” - це не власний вибір, а зманіпульований. Якщо є вибір не обирати - це, переважно, також не ваша заслуга. Отож, сьогодні не існує вибору як такого. Усе це спланована кимось наперед хороша маніпуляція.
Найпоширеніша сьогодні маніпуляція проходить через сучасні засоби та пристрої комунікаціі. Їх створення поклало початок новій ері комунікації, можливості, які колись межували на грані фантастики. Найпростіший, найпоширеніший - смартфон. Невід’ємна складова пересічного жителя Землі. Покажіть мені людину, що не має власного акаунта у жодній мережі: або це дуже розумна людина, або ж член плем’я аборигенів.
Завершує ланцюг маніпуляції важливий складник - інформація, тексти. Пересічний мешканець більшу частину свого часу проводить "в полоні" масових медіа: перед голубим екраном телевізора чи комп'ютера, слухаючи радіо чи музичний центр, читаючи книги, газети й журнали, або "переварюючи" й обговорюючи отриману інформацію.
Медіа творять нове довкілля, яке визначає думки, дії та й взагалі життя людини. Кажуть: “володієш інформацією – володієш світом”. Аксіома, виведена тими, кому вигідно контролювати свідомість мас. Багато рішень, нами прийнятих, залежать від зовнішніх речей, яких ми не усвідомлюємо.
Довіряйте, але перевіряйте!
Фейкові новини (підроблені / шахрайські / фальшиві новини) - підробка чи імітація новин, дезінформація, яку створено з ігноруванням редакційних норм, правил, процесів, прийнятих у ЗМІ та для впливу на свідомість великої кількості людей. Фейками називають фотографії, зроблені у фотошопі, спеціально створені відеоролики, написані або вигадані неправдиві новини, які важко відрізнити від правдивих. Головна мета фейкових повідомлень як інструмента інформаційної війни - це посіяти сумніви й переконати аудиторію в правдивості поданої інформації.
Прикрим є те, що люди не завжди можуть, а часто навіть і не хочуть, відрізнити фейкові відео, фото від дійсності, спотворені повідомлення від правдивого. Адже завжди легше поглинути вже готове, аніж спочатку профільтрувати.
Фейк може мати кілька завдань одразу: створення помилкового уявлення про події та явища; маніпулювання (створення емоційних і інформаційних пасток, які впливають на прийняття рішень, вибір певної позиції тощо); формування певного емоційного фону у аудиторії (паніка, страх, нагнітання, байдужість тощо); провокування ворожнечі та агресії (міжнаціональної, расової, релігійної тощо).
Засіб комунікації формує нас, тому що ми використовуємо його знову і знову, поки він не стає частиною нас самих. Оскільки кожен засіб комунікації виділяє різні органи чуття і стимулює різні звички, використання день за днем привчає сприймати певні стимули і не помічати інші. Засіб, який робить акцент на вусі, а не на оці, змінює співвідношення сенсорного сприйняття. Як сліпий, у якого загострюється слух, суспільство формується у співвідношенні з домінуючим на поточний день засобом. Сьогодні це Інтернет та усі його прояви.
Люди являють собою те, що вони споживають. Ми не бачимо свого життя без сучасних технологій, а чи уявляють вони життя без нас у майбутньому? Людство настільки намагається технічно спростити власне існування, що часто забувають, власне, жити. Іноді ми забуваємо, що по той бік екрану також людина (не завжди).
Інтернет таке прекрасне місце, що його так не хочеться покидати.
Перебування в Інтернет-мережі пов‘язане з почуттям захищеності, яке створює такі особливості, як анонімність, доступність, безпека і простота використання. Особливо привабливим Інтернет є для людей з недостатністю та проблемами спілкування у реальному світі.
У віртуальному просторі виникає психологічне поле з абсолютною відкритістю, необмеженими можливостями, де можна робити все, що недоступне в реальному світі. Але з нього важко повертатися до реального життя. Це призводить до конфлікту, виникнення невротичних порушень і змін в особистості. У першу чергу це стосується тих, кого ми називаємо Інтернет-залежними. Інтернет-залежність визначається як “нав‘язлива потреба у використанні Інтернету, що супроводжується соціальною дезадаптацією та яскраво вираженими психологічними симптомами” .
Отож, чи вірите Ви у світ без маніпуляції?
Як говорить Вікіпедія “Маніпулюва́ння ма́совою свідо́містю — програмування думок і прагнень людей, їхніх настроїв і психічного стану з метою забезпечення такої поведінки, яка необхідна групі небагатьох власників засобів маніпуляції, що здійснюють такий вплив, переслідуючи свої особисті корисливі цілі.”
Сьогодні гостро постає питання про необхідність розвитку інформаційної екології, яка формує здоровий інформаційний спосіб життя людей у соціальному і природньому середовищі, що допомагає створити орієнтири для виховання особистості.
Засоби масової комунікації, визначаючи свою ціннісно-нормативну ідеологію, основними пріоритетами мають обирати загальнолюдські цінності: соціальну справедливість, високу моральність, духовність та культуру, тощо. Але чи вигідно це?
АВТОРКА: Анна Томчук