ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Гороховський, Климов та ще п'ять підприємців. В ОП визначили склад Ради підтримки бізнесу при президенті

"Є надія, що все-таки Україна стає Європою. Весь час української незалежності бізнес перебував в постійному протистоянні з правоохоронною системою своєї країни. У системи завжди були свої приватні інтереси." (Ігор Гуменний, засновник UBC Group)

У створену за рішенням РНБО Раду з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану увійшли:

співзасновник monobank Олег Гороховський,

співзасновник «Нової пошти» Вячеслав Климов,

засновник Ajax Systems Олександр Конотопський,

голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник,

співвласник Biopharma Костянтин Єфименко,

засновник Netpeak Group Артем Бородатюк та президент SoftServe Тарас Кицмей.

Про це ідеться в указі президента Володимира Зеленського. 

Завданнями Ради є:

  • системний аналіз ситуації із забезпечення прав бізнесу і внесення за його підсумками на розгляд президенту пропозицій «про можливі шляхи та механізми розв'язання проблемних питань»;
  • розгляд законопроєктів з питань підприємництва, напрацювання пропозицій з удосконалення законодавства;
  • сприяти налагодженню ефективної взаємодії держави з бізнесом і обʼєднаннями, що представляють інтереси підприємців.

Забезпечувати діяльність Ради має Офіс президента (ОП).

Контекст 

22 січня члени економічного блоку уряду та керівництво Верховної Ради провели закриту зустріч із підприємцями. Тема зустрічі – тиск силових структур на бізнес після арешту Ігоря Мазепи та обшуків в інвесткомпанії Concorde Capital. 

Ввечері, 23 січня, Рада національної безпеки та оборони (РНБО) опублікувала перелік кроків, які мають налагодити діалог з бізнесом. Рішення РНБО передбачає створення Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану. 

Також в указі «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану» Кабміну доручено: 

  • внести законопроєкт про перезапуск Бюро економічної безпеки; 
  • провести аудит системи блокування податкових накладних; 
  • розвʼязувати проблему з націнками під час оборонних закупівель. 

Офісу генпрокурора, БЕБ, ДБР, Нацполу та СБУ рекомендовано: 

  • упродовж трьох місяців утриматися від процесуальних дій щодо бізнесу; 
  • за три місяці провести аудит вже наявних кримінальних справ щодо підприємців; 
  • за результатами аудиту «виробити ефективні механізми забезпечення захисту підприємництва від можливих зловживань з боку правоохоронних органів». 

Володимир Многолєтній, співзасновник та СЕО Genesis

Вчора відбулися дві, дуже позитивні, події для бізнесу.

1. Ігор Мазепа вийшов під заставу. Розмір зменшили з 350 млн грн до 21 млн грн, все одно досить великий. 

2. Всього через пару днів після кейсу Мазепи пройшло засідання РНБО та було прийнято цілу низку важливих рішень. Мораторій на перевірки бізнесу, створення одного органу, який відповідатиме за перевірки, обмеження можливостей тиску на бізнес. Зрозуміло, що все залежатиме від реалізації, але це дуже важливий та дуже швидкий крок у правильному напрямку

Я нещодавно давав коментар dev.ua. Розповідав, чому я від bottom of my heart вважаю, що бізнес — це те, що відокремлює успішні країни від неуспішних. Не треба читати Айн Ренд, достатньо подивитися на США, Швейцарію чи ту ж Англію з Європою з одного боку і Венесуелу, Аргентину (за останні 100 років, може, поточний президент покаже клас) та СРСР з іншого. 

Рівень життя, добробут людей, середні зарплати – це все бізнес чи його відсутність.

Іноді я читаю коментарі та дивуюся, що треба це доводити, коли Україна жила 70 років у складі СРСР і всі, хоча за картинками, памʼятають цей «чудовий» час, коли ʼвсім за потребами і від кожного за можливостямиʼ.

Все це ранні кроки, але у правильному напрямку. Дякую президенту та його команді, яка так швидко включилась і провела зустріч із бізнесом. Сподіваюся, що це буде системний рух до класної та розвиненої країни, в якій ми всі хотіли б жити. І, сподіваюся, що це буде системне починання, а не one-off – найближчі тижні та місяці, звичайно, покажуть.

Олег Гороховський, співзасновник monobank, підприємець 2023 року за версією Forbes  

Нас почули. РНБО прийняла низку рішень, які стосуються питань взаємодії бізнесу та влади. Ці рішення правильні. Це швидка реакція та демонстрація рішучості докорінно змінити ставлення до бізнесу. Змінювати ситуацію будемо ми разом, кожен з нас, всі кому не все одно.

Громадська рада, яка буде сформована вже сьогодні та до якої увійдуть підприємці, яких ви всі добре знаєте, ставить своєю головною метою не просто допомогти зрозуміти проблематику. Ми хочемо реально змінити, як держава ставиться до бізнесу. 

Для цього нам не потрібні посади та повноваження. Нам повинно вистачити технологій, здорового глузду та енергії. Швидко все не виправимо. Але змусити поважати підприємців та зробити так, щоб підприємництво в Україні було безпечним ми дуже хочемо і сподіваюсь зможемо. Якщо ми самі не виправимо свою країну, то хто ж тоді?

Я зустрічався з президентом після зустрічі уряду з бізнесом у понеділок і я повірив, що він хоче докорінно змінити ситуацію. Повірив і хочу прийняти у цьому участь. Попереду багато роботи! 

Ігор Гуменний, засновник UBC Group

Кейс Мазепи. Президент швидко і жорстко відреагував на загострення конфлікту бізнес-силовики. Організував зустріч бізнесу з виконавчою владою, віцепремʼєром Федоровим, міністеркою економіки Свириденко, головою ВР, провів РНБО, видав указ, яким на три місяці забороняються всі перевірки бізнесу. Призначив аудит всіх порушених справ і створив Раду з підтримки бізнесу на період воєнного стану, з провідних українських бізнесменів. Запропонував комплекс законодавчих змін.

Справа Мазепи, з маски-шоу, показовим арештом, обшуками без санкцій, процесуальними правопорушеннями просто стала приводом, каталізатором, який збурив українську бізнес-спільноту на активний публічний протест.

Є надія, що все-таки Україна стає Європою.

Весь час української незалежності бізнес перебував в постійному протистоянні з правоохоронною системою своєї країни. У системи завжди були свої приватні інтереси.

Хоча саме правоохоронна система має гарантувати недоторканність приватної власності. Заможне життя можливе лише в країнах, де приватна власність — «священна і недоторкана». Дуже сподіваюсь на рішучі реформи.

Джерело: Forbes.ua