Маткові труби призначені для вільного руху яйцеклітини до маткової порожнини. Також у її просвіт виділяється рідина, яка потім всмоктується очеревиною. Якщо через різні фактори рідина не виходить з маткової труби, а накопичується в ній, ця патологія називається гідросальпінкс.
Хвороба розвивається через формування спайок всередині маткової труби. Вони провокуються наступними чинниками:
- розвиток інфекційних захворювань, які передаються статевим шляхом – хламідіозу, гонореї, сифілісу тощо;
- гострі захворювання яєчників, в тому числі аднекситу, сальпінгіту;
- початок статевого життя, часта зміна партнерів та відсутність контрацепції;
- передчасне переривання вагітності (аборт).
Незалежно від причин при гідросальпінксі потрібно якомога швидше звернутись до лікаря та пройти обстеження. Виявлення хвороби на ранній стадії розвитку сприяє ефективному лікуванню та збереженню репродуктивної функції.
Симптоми розвитку хвороби
Клінічні прояви гідросальпінксу невиражені, можуть не проявлятись на ранніх стадіях хвороби. Варто звернути увагу на наступні симптоми:
- больові відчуття в нижній частині живота;
- незначне підвищення температури тіла;
- біль в попереку, який не пов'язаний з менструальним циклом;
- менструації стають більш болючими та інтенсивнішими;
- слизові та гнійні виділення з матки.
Біль може підсилюватись під час інтимної близькості. Часто гідросальпінкс виявляють тоді, коли жінка не може завагітніти та звертається до лікаря з цією проблемою. Вагітність не може наступити, тому що накопичення рідини заважає яйцеклітині просуватись до матковій трубі.
Діагностика та лікування гідросальпінксу
При накопиченні рідини у матковій трубі з однієї сторони, прощупується пухлина та ущільнення. Для підтвердження діагнозу призначають УЗД органів малого тазу, МРТ, інші інструментальні дослідження. Вони дозволяють візуалізувати накопичення рідини. Також може призначатись діагностична лапароскопія, коли через один невеликий прокол до маткової труби вводять відеосенсор.
При невеликих обсягах накопиченої рідини на ранній стадії можна обійтись/обмежитись консервативною терапією. Лікар може призначати антибіотики, протизапальні засоби та інші медикаменти. Але більш ефективною методикою є хірургічне втручання. В крайніх запущених ситуаціях призначається тубектомія, але видалення однієї труби суттєво знижує вірогідність зачаття дитини.
При гідросальпінксі лікарі намагаються зберегти маткові труби, якщо жінка в подальшому планує вагітність. Усунути спайки можна з лапароскопічним доступом до труби для усунення зайвої рідини та нормалізації її проходження. Лапароскопія дозволяє мінімізувати травмування тканин та сприяє швидкому відновленню жінки після операції без тривалого перебування у стаціонарі.
Джерело: сайт bilyak.com.ua.