Найбільша війна в Європі з часів другої світової принесла значні зміни у процес військових дій. На перший план на полі бою вийшли технології, які почали відігравати ключову роль в боротьбі. Однією з головних інноваційних сил стали бойові дрони та безпілотні літальні апарати. Саме Україна змогла розкрити весь потенціал військових дронів та БПЛА, як важливої та ефективної частини ведення бойових дій, розвідки та коригування артилерії. Спільна робота військових, інженерів та волонтерів допомогла країні сформувати унікальну та новітню систему використання дронів, що стало переломним моментом у військовій справі.
Дрони на передовій: очі та руки української армії
Українські військові почали використовувати дрони ще з перших днів війни. Вони були ефективними для багатьох задач, зокрема для розвідки та наведення артилерії. Апарати, які раніше використовувалися для цивільних цілей, наприклад знімання пейзажів чи спортивних заходів, знайшли своє місце у військовій справі. Безпілотники значно допомагали військовим, особливо під час виявлення ворожих позицій, координування та підтримання атак, уникання засідок.
Особливу ефективність та популярність показали FPV-дрони (First Person View) – вид дронів, якими керують у режимі реального часу. Вони значно допомагали українським військовим проводити розвідувальні дії, підтримувати наступальні операції, стримувати ворога, виконувати ударні місії та доставляти вибухові пристрої безпосередньо до цілей. Принцип дії дронів простий – вони, наче «камікадзе», атукають виявленого ворога та завдають значних втрат його техніці та живій силі.
Вітчизняні розробки та підтримка волонтерів
Одна з головних причин успіху дронів в українській армії – це значна участь суспільства та волонтерів. Ще з перших днів війни люди з усіх куточків країни збирали кошти на закупівлю дронів. Цим займаються як великі волонтерські організації, так й поодинокі волонтери. Відомі ініціативи, такі як «Армія дронів», дозволяють закуповувати тисячі одиниць техніки для військових.
Визначною частиною цього процесу стала робота українських інженерів, які почали активно розробляти власні військові безпілотники. Вони робили їх більш автономними, малопомітними та технологічними моделями. Ці новітні безпілотникикраще підходили для досягнення саме військових цілей. Наприклад, компанії та волонтерські організації, такі як «Аеророзвідка», розробляють ударні та розвідувальні дрони, які перевершують свої аналоги завдяки унікальним алгоритмам навігації та можливості працювати в умовах радіоелектронної боротьби (РЕБ). Усе це допомогло зробити українську армію більш технологічною в умовах війни.
Боротьба з ворожими дронами та системи ППО
Дрони показали себе максимально ефективними, тому не дивно, що вони з’явились й на озброєнні у ворога. Майже кожен українець, хоча б раз у житті стикався із дроном-камікадзетипу «Shahed». Вони атакують країну майже кожен день. Головні цілі цих атак – критична та цивільна інфраструктура. Відповідно, українські фахівці працюють над розробкою ефективних систем протидії.
Так, головним методом боротьби стали система електронної боротьби (РЕБ). Головне завдання цих систем – глушити сигнали управління дронами або перенаправляти їх в інше місце. Для знищення ворожих дронів ще в повітрі активно застосовуються зенітні установки та переносні засоби ураження.
Майбутнє дронів у війні
Використання безпілотних технологій значно змінило сучасні методи ведення війни, що, звичайно, буде мати свої наслідки в майбутньому. Вже зараз розробляються проєкти зі створення автономних дронів зі штучним інтелектом. За задумом, такі безпілотники зможуть самостійно виконувати бойові задачі, без участі оператора. Їх використання дозволить проводити операції проти ворога ефективніше.
Використання дронів може також значною мірою виходити за рамки бойових задач. Досвід сучасної війни показав, що їх можна використовувати для того, щоб знаходити та евакуювати поранених та померлих, доставляти вантажі у важко доступні місця, виявляти міни та інші вибухонебезпечні предмети. Це робить безпілотники не лише зброєю, але й важливим гуманітарним інструментом.
Теперішні технології змінили сучасну війну. Україна показала, як можна використовувати інновації і те, як вони можуть стати вирішальним фактором у боротьбі за незалежність. Ефективне використання цих технологій в поєднанні з професійною стратегією, новітніми розробками та підтримкою від суспільства та волонтерів стали справжньою зброєю майбутнього. І цей майбутній день, коли Україна переможе, завдяки технологіям стає ближчим.
Авторка - Рибарук Олеся - студентка факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. З дипломної роботи на тему: «Україна переможе. Цикл власних матеріалів»