ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

До України йде аномальна погода: прогноз на лютий

Очікуються снігопади і дуже багато дощів

Про це пише видання "Сьогодні".

Нинішнього року, зима, схоже, закінчиться, так до пуття і не розпочавшись: більшість експертів змінили свої прогнози про лютневі морози і вже говорять про наближення весни. Втім, вони не виключають, що в другій половині місяця холоди ненадовго повернуться.

Клімат змінюється

Вчені-кліматологи звертають увагу, що зими в Україні з кожним роком стають все теплішими.

"Нинішня зима не стала винятком, як і прогнозувалося, вона виявилася тепліше попередньої, були невеликі температурні гойдалки з нестійким сніговим покривом. Надалі ми не бачимо в лютому снігового покриву і сильних похолодань", – розповіла завідувач відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАНУ Вазіра Мартазінова.

З нею згодна і завідувач відділу прикладної метеорології і кліматології того ж інституту Віра Балабух.

"Очікуємо, що лютий виявиться аномально теплим, тобто, практично весь місяць середньомісячна температура буде позитивною, це на 2-3 градуси вище норми. Але можливо багато опадів, як в першій, так і в другій половині лютого, причому через теплу погоди у вигляді дощу і мокрого снігу", – прогнозує Віра Балабух.

Але вона побоюється, що в другій половині лютого – на початку березня до України таки прорветься холодне повітря з Арктики, яке принесе сильні морози. За словами Балабух, тепле повітря з Атлантики поки успішно відтискувало від України арктичний холод, але вплив теплих повітряних мас поступово слабшає.

Вчений нагадала, що минулого року води Атлантичного океану, особливо в його північній частині, прогрілися вище норми на 700 м і більше, подекуди – до 2 км углиб, такої високої температури води ще не було. Нагріті Атлантикою повітряні маси заходили далеко за межі полярних широт. Причина нагріву – антропогенна (людська) діяльність, передусім викид парникових газів, що триває . А в Україні кліматичні зміни йдуть вдвічі швидше глобальних.

Український гідрометцентр і погодні сайти

Не бачать в лютому справжньої зими і в Українському гідрометцентрі, про це сайту "Сьогодні" повідомив його заступник директора Анатолій Прокопенко.

"Середньомісячна температура лютого прогнозується на рівні 0-3 градусів морозу, але в південних областях, на Закарпатті, Прикарпатті та в Криму буде тепліше – 0-3 градуси вище нуля в середньому щодо місяця, – конкретизував Анатолій Прокопенко. – Це на 1,5-2 градуси вище, ніж попереднього 30-річного базового періоду спостережень – з 1981 по 2010 роки. Середньомісячна кількість опадів в лютому очікується від 22 до 70 мм залежно від регіону, що становить 70-80% місячної норми. У горах Карпат і Криму – до 108 мм, або до 90% місячної норми. Більше опадів випаде в західних регіонах, менше – в південних і східних".

За словами Прокопенка, така погода відповідає не лютому, а початку березня. І якби не хмарність, то вдень могло бути +10 і вище. А сніг не утворює снігового покриву, оскільки, найімовірніше, опадами виявляться дощі і дощі з мокрим снігом, сніжитиме по-справжньому тільки в горах і передгір'ях Карпат. Друга половина місяця очікується холоднішою та дощовитішою, ніж перша.

Усереднений прогноз синоптичних сайтів на лютий показує, що місяць буде не тільки не по-зимовому теплим, але і вельми дощовим: в цілому набереться всього тиждень без опадів. Снігодощі, прихід яких прогнозується вже до кінця січня, перейдуть і на лютий. Його перший тиждень очікується "мокрим", але теплим, вдень 4-8 градусів тепла, залежно від регіону, вночі 0-2 градуси вище нуля. Ближче до середині лютого похолодає, а опадів стане менше. Потім знову потеплішає, вдень навіть до +12 градусів у південних областях, до +6-8 градусів в інших регіонах, але дощі зі снігом з 15 по 20 лютого посиляться. Ще одна хвиля холоду з нічними морозами до -5 градусів можлива з 20 по 25 лютого, і потім вже поступово "запахне весною".

Читайте також: На Івано-Франківщині очікують сильний вітер

 

Народний синоптик

Головний народний синоптик України Леонід Горбань підтвердив свій прогноз з приводу рясних опадів у лютому, але відкоригував його в частині температури. За розрахунками Горбаня, мокрий сніг при плюсовій температурі очікується з 1 по 4 лютого, потім похолодає до -3-6 вночі, опади припиняться. Така температура протримається до середини місяця, потім 3-5 днів поспіль Горбань обіцяє снігопад, який, можливо, переходитиме в дощ, який то слабшатиме, то посилюватиметься. Остання декада лютого очікується теплішою, середньодобова температура близько нуля градусів, з невеликим мокрим снігом наприкінці місяця.

"Лютий, схоже, буде теплішим, ніж прогнозувалося. Поки складно пояснити аномалію нинішньої зими, незрозумілі причини, чому добре прораховані сильні хвилі арктичного холоду цього року не доходять до України. Можливо, виною тому людська діяльність, вплив якої раніше був незначним. Або навіть кліматичні війни, що починаються, про які ми можемо тільки здогадуватися", – резюмував Леонід Горбань.

Весна, за розрахунками Горбаня, виявиться затяжною: фактично березень буде продовженням лютого: похмуро, сиро і прохолодно, з дощами, хоча і без великих морозів.