Розповідь про коломийських дипломатів починається з періоду ЗУНР (1918 — 1919). Тоді, коли західні українці вперше за кілька століть спромоглися на рідну державу, — відкрилися можливості проявляти свої державницькі здібності багатьом нашим предкам-краянам.
Молода держава потребувала кадрів, в т. ч. й дипломатичних. А таких не було, адже русинів-галичан не допускали до такої відповідальної служби. І ось з’явилися перші наші дипломати, два з яких — коломийці.
Послом ЗУНР у Будапешті влада призначила Ярослава Біберовича (1883 — 1948).
Це був син відомих галицьких театральних акторів Біберовичів, які в певний час осіли в Коломиї. Мав вищу освіту. Під час ЗУНР 1918 р. був Отаманом УГА (1918), а впродовж 1919 — 1921 рр. виконував дипломатичну місію в Угорщині, Німеччині та Юґославії.
Вважалося, що наша амбасада в Будапешті вела доволі успішну працю. До слова, коли в Угорщині 21 березня 1919 р. до влади прийшли комуністи, то амбасада ЗУНР залишалася єдиним іноземним дипломатичним представництвом в Будапешті. Але коли керівник мадярських комуністів Бела Кун запропонував Ярославу Біберовичу посередництво у порозумінні ЗО УНР і комуністичною Росією, то наші дипломати відмовилися.
Син відомих коломийців Кисілевських — Володимир (1896 — 1976) після закінчення Чернівецької гімназії воював у складі Леґіону УСС на Першій світовій війні, а 1919 р. вступив до лав УГА. Тоді був зв’язковим УГА при Британській військовій місії в Одесі. Згодом, на початку Другої світової війни Володимир Кисілевський працював в Інституті досліджень міжнародних зв’язків та Міністерстві інформації у Великобританії.
На фото: Володимир Кисілевський з мамою і сестрою
У міжвоєнний період (1919 — 1939), коли Польща встановила в Галичині свою владу, українців знову не допускали до дипломатичної служби. Відповідно й радянська система встановила заборону на дипломатичний фах для західних українців, у яких вбачала прихованих націоналістів. І аж проголошена 1991 р. незалежність України знову створила умови для тих українців, які надаються до дипломатичної роботи. Є в цьому й наша, коломийська сторінка.
Двадцять один рік дипломатичній службі віддала Наталя Никифорак, уродженка с. Загайполя Коломийського району.
На фото: Дипломат Наталя Никифорак
Вона закінчила факультет міжнародних відносин Львівського університету і від 1997 р. працює в системі МЗС України. Перебувала на консульській посаді в Посольствах України в Іспанії, Молдові й Портуґалії. Володіє анґлійською, іспанською й портуґальською мовами. В МЗС займається українсько-словацьким та українсько-чеським співробітництвом. Живе в Києві, буває і в нашій Коломиї.
У 1997 р. прийняли на дипломатичну роботу уродженця Коломиї, випускника першої школи і Львівського університету Олега Тимофіїва (1973 — 2005).
На фото: Дипломат Олег Тимофіїв. Лондон.
Здібний син шанованих у нашому місті педагогів Михайла й Марії Тимофіївих спочатку працював аташе відділу міжнародно-правових питань двостороннього співробітництва Договірно-правового управління МЗС України. У 1999 р. його підвищили в посаді і він став другим секретарем відділу згаданого управління. А наказом від 27 вересня 2001 р. призначили другим секретарем Посольства України у Сполученому Королівстві Великобританії і Північної Ірландії. На цій посаді Олег Тимофіїв пропрацював до літа 2004 р., виконуючи важливі дипломатичні доручення в Лондоні.
Того року він отримав дипломатичний ранґ другого секретаря першого класу. А в жовтні 2005 р. він повернувся до Києва в систему МЗС України, де його призначили радником відділу спеціальних міжнародних правових проблем Договірно-правового департаменту. Однак незадовго молоде життя перспективного дипломата трагічно обірвалося. МЗС України 7 жовтня 2008 р. нагородило його (посмертно) Почесною відзнакою МЗС України ІІІ ступеня.
Упродовж 1998 — 2010 рр. працював у системі МЗС України колишній міський голова Коломиї Ігор Довганюк.
На фото: Керівник Представництва МЗС України у Львові Ігор Довганюк (крайній праворуч) супроводжує дружину Президента Польщі Леха Качинського Марію (крайня ліворуч), яка разом зі своїм чоловіком загинула в авіакатастрофі польського президентського літака в Смоленську 10 квітня 2010 року. Львів, 2007 р.
На фото: Дипломат Ігор Довганюк з дружиною Любою у Литві на Дні Незалежності України. Вільнюс, 2009 р.
Він закінчив з медаллю першу школу, а згодом - з відзнакою Львівський лісотехнічний інститут, Вищу комерційну школу в м. Тулузі (Франція) та Дипломатичну академію в м. Тбілісі (Грузія).
Працював першим секретарем Посольства України в Грузії, де поміж інших важливих дипломатичних справ організував відкриття першої української державної школи в Тбілісі (дружина, Любов Довганюк – перший директор школи на громадських засадах), займався оновленням експозиції музею Лесі Українки в Сурамі та відкриттям її меморіальної таблиці в Тбілісі. Працював у центральному апараті МЗС України де займався країнами ГУУАМ (2002-2003). Організував відкриття офісу ГУУАМ в Києві. Відтак започаткував та керував торговельно-економічною місією в складі Посольства України в Марокко (2003 — 2007), був Тимчасово повіреним у справах України в цій африканській державі. Після цього працював Представником МЗС України у м. Львові, виконуючи важливі дипломатичні завдання. Закінчив свою дипломатичну кар’єру радником Посольства України в Литовській республіці (2009 — 2010), відповідаючи за торговельно-економічні відносини між цими двома дружніми державами. Володіє французькою мовою. Живе в Коломиї.
Дипломатичний ранґ другого секретаря має уродженка Коломиї Олена Шепетюк, яка закінчила нашу гімназію, а відтак факультет міжнародних відносин Львівського університету.
На фото: Дипломат Олена Шепетюк. Вашинґтон, 2013 р.
На фото: Посол України в США у 2010-2015 рр. Олександр Моцик (ліворуч), дипломат Олена Шепетюк, конгресмен США Крістофер Сміт (праворуч). Вашинґтон, 2013 р.
Від 2007 р. працює в системі МЗС України (консульська служба, територіальний департамент та ін.). Упродовж 2011 — 2015 рр. вона була третім секретарем Посольства України в США, де займалася політичними питаннями. Володіє анґлійською, німецькою і чеською мовами. Тепер живе в Києві і працює в МЗС України.
У першій коломийській школі навчався, а в другій закінчив 8 класів дипломат-радник Мирослав Блащук.
На фото: Дипломат Мирослав Блащук (праворуч) з депутатом Меджлісу Азербайджану, головою комісії дружби з Україною Міллі. Баку, 2010 р.
Народився він у с. Стрільче, але малим переїхав з батьками до Коломиї, де навчався й жив. Згодом закінчив Івано-Франківський інститут нафти й газу, працював на різних посадах. Упродовж 2007 — 2011 рр. був керівником торгово-економічної місії Посольства України в Азербайджані, а у 2011 — 2012 рр. виконував обов’язки тимчасово повіреного у справах України в Азербайджані. Тут довершив роботу, розпочату Надзвичайним і Повноважним послом України в Азербайджані, нашим краянином Степаном Волковецьким щодо встановлення в Баку пам’ятника Тарасові Шевченку. Саме наш коломиєць перевозив з України до Азербайджану спецлітаком монумент Кобзареві. Наш дипломат зініціював встановлення таблиці на приміщенні, де 1918 р. діяло Посольство УНР. Тепер Мирослав Тарасович Блащук живе в Києві, пенсіонер.
До працівників дипломатичної служби можна зарахувати й уродженця Коломиї, випускника першої школи Василя Романюка.
На фото: Василь Романюк
Він закінчив Чернівецький університет, вільно володіє анґлійською. Працював у Корпусі Миру Посольства США в Україні, керував одним з проектів у Програмі розвитку ООН. Від 2015 р. координує проекти співробітництва Посольства Швеції в Україні. Вивчає шведську мову. Живе в Києві, буває в рідному місті, де живуть його батьки і два брати, відомі стоматологи.
Хоч і не коломийці, але навчалися в нашому місті ще два дипломати — Дмитро Павличко та Микола Лазарович.
На фото: Дмитро Павличко і президент США Джордж Буш. Вашинґтон, 1992 р.
На фото: Автор статті Микола Савчук з Надзвичайним і Повноважним послом України в Республіці Польща Дмитром Павличком. Варшава, 2000 р.
Видатний український поет, Герой України, уродженець недалекого Стопчатова Дмитро Павличко, який цьогоріч відзначає своє 90-річчя, у 1940-і навчався в Коломийській гімназії. У нашому місті бував багато разів. Був Надзвичайним і Повноважним послом України в Словацькій республіці (1995 — 1998) та в Республіці Польща (весна 1999 — лютий 2002). У Варшаві домігся встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку та впорядкування могил вояків УНР.
Микола Лазарович, уродженець Бані-Березова на Косівщині, закінчив Коломийський технікум МОД (1960), тепер політехнічний коледж, а відтак — Львівський торгово-економічний інститут. У Києві працював генеральним директором Київплодоовочторгу та в Міністерстві торгівлі України. У період Незалежності впродовж шести років очолював торговельно-економічну місію при Посольстві України в Білорусі. Тепер — пенсіонер, має 76 років, живе у Києві. Буває у нашому місті, де живуть його рідні брати.
Можна стверджувати, що в успіхах і досягненнях наших українських амбасадорів є внесок і наших коломийських дипломатів.
Згодом ми опублікуємо цікаві інтерв’ю з деякими вищеназваними коломийцями, які розкажуть про особливості дипломатичної роботи.
АВТОР: Микола САВЧУК
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024