В Україні є музей-дача "Подалі від ближнього" під Луцьком, який створив письменник-сатирик, майстер іронізмів Василь Простопчук. Правда, його мають змогу оглянути лише гості власника. Також існує жартівливий музей-корчма "Деца у нотаря" Павла Чучки. Там, при в'їзді до Ужгорода, люди мають змогу попоїсти, а водночас досхочу насміятися. Спробу музею гумору зробили і на Вінниччині. Микола Савчук підтримує стосунки зі схожими за тематикою музеями у Болгарії, Іспанії, на Кубі.
Свого часу власник "Веселої оселі" мав на меті знайти колекціонерів сміхової культури, проте безуспішно. Тому коломийський гуморознавець вивчає все самотужки. За його словами, тематика є надзвичайно складною, адже є багато сувенірних речей, назва чи авторство яких невідомі. З цього випливає найбільша проблема "Веселої оселі" – укладення каталогу всіх предметів, які є у музеї гумору. Більше того – сфотографувати їх.
Наразі Микола Савчук склав каталог бібліотеки гумору, сатири й карикатури. За тематикою це найсильніша бібліотека в Україні. Зібрано майже 1200 українських книжок та альбомів і майже 400 томів іншими мовами, і це ще без часописів.
"Є в моїй книгозбірні й рідкісні видання. Для мене це безцінні скарби, – зізнається власник музею. – Найстарішим, отже й найвартіснішим, є гумористичне коломийське видання "Кропило" з 1869 року. Маю 4 числа цього унікального локального періодичного видання, причому одне з них відсутнє в провідній львівській бібліотеці".
А є ще в Савчуковій збірці знамениті "Зеркало" і "Комар" з 19-го століття – вершина української гумористичної періодики того періоду. А ось неперевершені львівський "Комар" 1930-х та діаспорний "Лис Микита". Є майже всі номери торонтонського "Всесміху" за 1991 – 2011 рр., у якому друкували веселі твори Миколи Савчука, і стос довголітнього радянського журналу "Перець", у якому здебільшого висвітлювали соціальні теми і люто боролися проти Америки та українських буржуазних націоналістів. Окреме місце серед усіх журналів і газет посідає закордонна гумористично-сатирична періодика: німецькомовна, чеська, словацька, польська...
А де, крім Музею гумору в Коломиї, ви побачите смішні українські банкноти, візитівки, календарики і навіть кілька різновидів гральних карт з шаржами на відомих українських політиків?!
Найцікавішими, а водночас і найдорожчими роботами в музеї є скульптурки, зокрема з Італії й Франції. Втім, це й не дивно, адже у галузі сміху ці країни вели і ведуть перед.
Майстер таких фігурок, найкращий скульптор сюжетних жартівливих сценок – уродженець Італії Ґвілермо Форчіно. Він створив понад 60–70 таких композицій і портретів, дві з яких прикрашають музейні полиці.
[caption id="attachment_70577" align="alignnone" width="1366"]
Скульптурки італійця Ґвілермо Форчіно[/caption]
Серед українських майстрів, яких, на жаль, не дуже густо, є два високого рівня скульптори – киянин Сергій Алєєв, який створив галерею скульприкатур на відомих кінокоміків, і народний майстер Микола Вакуленко з Полтавщини, який виготовляє фігурки дідусів і бабусь та літературних персонажів. Побачити їхні роботи можна у веселій оселі коломийського колекціонера.
"Щоб виготовити такі смішні фігурки, треба мати ідеї, з якими у нас, варто визнати, серйозні проблеми. Легше вкрасти ідею, чи, як м'яко кажуть, "запозичити". Більше того, треба ще володіти технологічними знаннями, вміти якісно зробити річ, предмет. На жаль. не лише в гуморі й мистецтві, але й в усьому ми щодо ідей відстаємо від передових держав", – розповідає Микола Савчук.






Аби уважно роздивитися всі експонати, здається, не вистачить і днини. На стіні впадають у вічі постери з відомих кінокомедій. Обидва, – великоформатний, з Чарлі Чапліном, і меншого розміру, з Альберто Сорді, Микола Савчук придбав у Болоньї. А кахлину-сувенір з італійським кінокоміком Тото йому подарувала одна з наших заробітчанок.
До послуг відвідувачів велика відеотека зі світовими ліцензійними кінокомедіями, ба навіть є й кілька наших, українських. Натомість багато є аудіоальбомів українських виконавців. Власник каже, що короткі кінокомедії залюбки переглядають відвідувачі-діти, хоча й старші люблять посміятися з Луї де Фюнеса, Фернанделя, містера Біна, Бені Гіла і Юрія Нікуліна.
Відвідувачі музею мають можливість придбати жартівливі листівки, а також Савчукові гумористичні видання.
Не можливо оминути цікавого баварського годинника, який є жартівливим втіленням відомого німецького прислів'я "У Баварії годинники ходять інакше". Облік часу на ньому проти годинникової стрілки. Поруч ще один годинник – зі смішними обличчями, які показують емоції людини впродовж дня.
На окремому столику розкладені цікаві тримачі пляшок і кілька кривих пляшок та чарки. Цей куток Микола Савчук називає "алкогольною добою".









У кімнаті українського сміху бачимо жартівливу карту України, кілька тематичних стендів, список найсмішніших українських прізвищ і сіл.

"Зрідка сюди заходять і наші, коломийські... коли до них приїжджають родичі, свати, приятелі. Це люди, яким потрібно щось більше, ніж посидіти в каварнях і подивитися "Писанку", — М. Савчук.
Відвідувати "Веселу оселю" приїжджають мало не зі всієї України, а також з-за кордону. Їм він пропонує "Книгу відгуків".
Гортаючи її, читаємо цікаві рядки швайцарського художника і письменника Любомира Винника, дружини Анатоля Кос-Анатольського Надії Кос, Надзвичайного й Повноважного Посла Македонії, гостей з Азербайджану, Аргентини, Франції, США, Ізраїлю, африканського й австралійського континентів.
"Тут ми побачили усміхнений український народ і веселий світ", – написав у книзі Дмитро Павличко і з ним неможливо не погодитися...
Музей гумору "Весела оселя"
м. Коломия
вул. І. Мазепи, 79Б, прим. 8
Текст і фото Тетяни БОЙЧУК