ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

«ЧЕРВОНА РУТА» – ПІСНЯ ДЛЯ КОЛОМИЯНКИ До 75-річчя від дня народження Володимира Івасюка

«ЧЕРВОНА РУТА» – ПІСНЯ ДЛЯ КОЛОМИЯНКИ
До 75-річчя від дня народження Володимира Івасюка

Таки правда, що коломийські дівчата – найкращі! В далекому 1970 році одній з них, Марусі (Мусі) Соколовській, геніальний Володимир Івасюк написав безсмертні рядки: «Ти признайся мені, звідки в тебе ті чари…». До сьогодні лікар-пенсіонер Марія Соколовська-Марчук зберігає безцінний аркуш, написаний її одногрупником і товаришем Володею на лекції з дерматології. Випускниця Коломийської СШ №1 навчалася тоді з майбутнім композитором в одній групі Чернівецького медичного інституту, відчувала його особливу увагу до себе – завжди поруч сиділи на лекціях, разом брали участь в інститутському ансамблі, де Марія грала на скрипці. Зрештою, саме музика – величезне захоплення обидвох – найбільше їх об'єднувала. А про почуття Марія не розповідає. Згадує лише, що ще в 1968 році Володя показав їй одну строфу «Червоної рути», питаючи її думки. Вже тоді вона зрозуміла, що ця пісня матиме великий успіх. А в 1970-му подарував готовий текст з підписом: «Мусі від Володі. 15.9.70 – ІІІ пара. Лекція по дермі». Це єдиний, збережений оригінал пісні, написаний рукою Володимира Івасюка. Коломиянці Соколовській присвятив він і «Елегію для Марії».

Шляхи Марії і Володі розійшлися, але вона, працюючи лікарем-терапевтом у Чернівцях, опікувалася мамою В. Івасюка, залишалася близькою товаришкою родини.

Історія про коломиянку, якій присвячена «Чевона рута», стала відомою завдяки однокласникові Марії з часів навчання в Коломийській школі №1 Романові Островському, з яким жінка поділилася споминами через багато років. Цій пісні, кінофільмові з такою ж назвою, незабутньому ансамблеві «Смерічка» була присвячена виставка світлин Р. Островського в Музеї історії міста Коломиї 2015 року. У відкритті брала участь і Марія Соколовська-Марчук, з нею записали інтерв’ю журналісти НТК, тож ця історія відома багатьом. Але з нагоди 75-річчя від дня народження В. Івасюка варто ще раз нагадати про цікавий факт, що поєднав композитора з нашим містом.

©Наукова співробітниця Музею історії міста Коломиї Мирослава Кочержук

На світлинах:
1. Володимир Івасюк і Марія Соколовська. Чернівці, прибл. 1970 р. Фото з приватної збірки Р. Островського


2, 3. Аркуш зі словами пісні «Червона рута», подарований Марії Соколовській. Автограф В. Івасюка


4. Випускники Коломийської СШ №1 під час зустрічі на Святі школи. Ліворуч – Марія Соколовська-Марчук, посередині – Роман Островський


5. Зустріч однокласників через 50 років після закінчення школи. Стоїть 3-я ліворуч – Марія Соколовська-Марчук; сидить 5-й ліворуч – Роман Островський

Джерело: Музей історії міста Коломиї