ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Бюджет проїдання | Новини України Коломия

У цьогорічному бюджеті не передбачено дотації на фінансування органів місцевого самоврядування. Тобто чиновників з ратуші утримуватимуть за рахунок податків коломиян. Чи витримає таке навантаження місцева скарбниця, яка й без того увесь час напівпорожня?

«Цьогоріч – нова концепція бюджету. Зокрема, поділу на кошики №1 і №2 немає. Це трансформується в єдине джерело. У нас будуть тільки наш місцевий бюджет і субвенції. А отже, це розв’яже руки місцевим чиновникам. Після прийняття змін до Бюджетного кодексу, держава фінансуватиме та відповідатиме за дві сфери – середню освіту, тобто школи, і медицину. А от культура, дошкільна та позашкільна освіта, спорт і фізичне виховання, утримання міських та районних рад відтепер – сфера відповідальності органів місцевого самоврядування, – розповідає голова бюджетної комісії Коломийської міськради Михайло Комісарук. – У цьогорічному Державному бюджеті України не передбачено дотацію на фінансування органів місцевого самоврядування, тобто за рахунок наших місцевих податків утримуватиметься увесь чиновницький персонал. Хочемо такий штат утримувати – мусимо фінансувати і звідкись забирати. А це 10,5 млн. заробітної плати чиновникам і 299 тис. гривень на енергоносії».

Зарплата чиновника міської ради складається з окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення в праці, а також надбавки за почесні звання і вчені ступені (за їх наявності), премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та для оздоровлення. Захищеними є лише перші три, решта сміливо можна скорочувати. На думку Михайла Комісарука, необхідно заборонити, відповідно до умов сьогодення, здійснювати доплати працівникам міської ради, виконкому, підвідомчих бюджетних організацій та установ за тимчасово відсутніх працівників. Також витрати на чиновників можна зменшити за рахунок скасування різноманітних доплат та премій.Бюджет4У порівнянні з місцевим бюджетом за 2014 рік, цьогоріч чиновники збільшили витрати на своє утримання на цілих 3 млн. гривень. У той же час багато соціальних виплат, матеріальної допомоги онкологічно хворим, які й до того були злидарськими, скорочено.

На дошкільні навчальні заклади освіти, які з 2015 року утримуються не за рахунок державних трансферів, а за рахунок податків і зборів, зібраних у Коломиї, необхідно 27 млн гривень заробітної плати.

За словами Михайла Комісарука, відповідно до державного бюджету на 2015 рік Коломиї надано освітню субвенцію у розмірі 47 млн. 428 тис. гривень. Ця субвенція розрахована від кількості учнів загальноосвітніх шкіл та на енергоносії, харчування, підручники для пільговиків.

Витрати по заробітній платі на управління освіти становить 42 млн. грн, по теплопостачанню – 5 млн. грн. + борг 6 млн. грн. На водопостачання витратять 133 тис. грн, на електроенергію – 779 тис. грн., а на газопостачання – 2,5 млн. грн.

У Коломиї з міського бюджету на утримання централізованої бухгалтерії освіти потрібно 1,28 млн. грн., з них – заробітна плата складає 1,2 млн. грн., електроенергія – 85 тис. гривень.

На утримання групи постачання в освіті: 570 тис. грн. – на заробітну плату, методичної роботи – 654 тис. грн. + електроенергія – 65 тис. гривень.

«Тобто загалом потреба освіти становить 60 млн грн, що, відповідно, не відповідає 47 млн. 428 тис. грн, – зазначає М. Комісарук. – Для нашої міської влади найпростіше звідкись забрати кошти. І вони їх забирають і з розвитку міста, інфраструктури тощо».

Позашкільні заклади освіти фінансуються тільки з місцевого бюджету за рахунок наших податків:

- позашкільні заклади – заробітна плата – 2,8 млн. грн. плюс 150 тис. грн. на енергоносії;

на утримання:

- ДЮСШ – заробітна плата – 1,85 млн. грн. плюс 300 тис. грн. на енергоносії;

- Центр соціальної реабілітації – 858 і 90 тис грн. відповідно.

На утримання закладів культури в Коломиї у 2015 році з місцевого бюджету витратять:

- на заробітну плату бібліотек – 1,5 млн. грн. + енергоносії 400 тис. грн.;

- на школи естетичного виховання (2 музичні школи, художня школа) – заробітна плата – 6 млн. грн.

- заробітна плата оркестру – 338 тис. грн.

- заробітна плата Палацу культури «Народний дім» – 760 тис. грн. + енергоносії – 680 тис. грн.

- заробітна плата центральної бухгалтерії відділу культури – 305 тис. грн.

«Ми звикли жити на широку ногу, – каже Михайло Комісарук. – Бюджетний кодекс забороняє перераховувати кошти на розвиток міста, на дороги, на інфраструктуру, на житлово-комунальне господарство, поки не буде виплачена зарплата бюджетникам. А у нас скрізь – в освіті, культурі, апараті управління – роздуті штати. Тож усі надходження від нових податків йтимуть на зарплату, на проїдання, а на розвиток, на капітальні видатки не залишиться ні копійки».

КОМЕНТАР

[caption id="attachment_276" align="alignnone" width="150"]Camera Володимир Тарновецький, заступник міського голови з економічних питань:[/caption]

«Заробітної плати по всіх структурах міської ради у 2015 році вистачає на 92%. Для порівняння – торік зарплати вистачало на 80%, тобто ситуація є значно кращою. Чому 92%, а не цілих 100%? Бо більше у місцевому бюджеті немає. Тому це означає, що все ж таки якісь заходи економії освітянські структури повинні робити.

В освіті бувають такі варіанти, що, наприклад, у січні, коли був канікулярний період, теплоенергії використали менше, тоді й було зекономлено на енергоносіях майже 1 млн гривень. Також працівники йдуть у відпустку за власний рахунок. Це теж економія заробітної плати. За цілий рік, в принципі, реально зекономити до 6,8%.

Згідно з рішенням міської ради за 27 січня, управління освіти та управління культури повинні на 20% скоротити працівників децентралізованих бухгалтерій. Тобто в управлінні освіти мають скоротити чотири працівники, а в культурі – одного. Термін виконання до 1 квітня.

Щодо економії у бібліотеках, то у нас давно вже є ідея, що коли навпроти пошти повністю звільниться приміщення, яке є у власності міста, зробимо центральну сучасну бібліотеку з комп’ютерним забезпеченням. Тоді кілька бібліотек у місті мали б закрити. І в такий спосіб люди користувалися б послугами новітньої бібліотеки. А для місцевого бюджету було б полегшення і значна економія коштів».

Бюджет проїдання | Новини України Коломия