ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Бути донором: де та як здавати кров у Коломиї

Зазвичай, кров здають лише тоді, коли з кимось з рідних сталася біда. Проте, бувають і доброчинці. 14 червня відзначали Всесвітній день донора. У Коломиї від початку року кров здали 313 разів, з них близько 20 – безпосередньо у День донора. Кореспонденти "ДК" поспілкувалися з тими, хто вже врятував чиєсь життя, здавши кров, а також з головним лікарем Коломийської станції переливання крові Ярославом Турчаком.


Прийшовши на станцію переливання крові, волонтер заповнює карту донора резерву, де вказує основні відомості про себе. Процедура забору триває близько 6 – 20 хвилин – все залежить від психологічного налаштування.


– Вперше здавав кров, коли мені було 18 років. Тоді в одногрупника виявили рак крові. Вдруге – у пологовий будинок, втретє – коли в мами одного з колег виявили рак крові, а четвертий – благодійно в Центрі переливання крові в Івано-Франківську, – ділиться досвідом Василь Бучицький. – Я щоразу залишав свої контакти в коломийській лікарні, щоб при потребі дзвонили, але досі ніхто не турбував.Донором може бути лише абсолютно здорова людина. Після здачі крові повторно можна це зробити ще раз через три місяці. Чоловікам рекомендують здавати кров не частіше, ніж 5 разів на рік, жінкам – не більше 4.


– Я здавав кров двічі за життя, – ділиться Олег Микитюк. – Вперше – минулої осені в Івано-Франківську. Тоді була потреба, тож лікарі звернулися до громадських організацій з проханням провести акцію. "Права молодь" Коломиї теж долучилася. Вдруге здавав на День донора в Коломиї: знайомий потрапив до лікарні. Зі свого досвіду можу сказати: місяць після того, як здав кров, став енергійнішим. Окрім того, це ще й приносить суспільну користь.Головний лікар Коломийської станції переливання крові Ярослав Турчак запевняє, що в нашому місті банк крові заповнений:


– В нас у холодильнику є всі групи крові. Це – резерв, на випадок, якщо щось трапиться. Потреба в найрідкіснішій групі крові – IV "–" – може трапитися раз на пів року, тому заготовляти її у великій кількості немає сенсу. Але вона є.


Найчастіше потребують І "+" групу. Лікар наголошує, що поняття універсальної крові немає:


– Ми переливаємо виключно першу – першій, другу – другій тощо. Особливо суворо щодо резусу-фактора.


 


З проблемою знайти необхідну групу стикався й Олег. Але, виявилося, вирішення проблеми – поруч:


– Ми просили допомоги в соціальній мережі, бо кров знайомих не підходила, але ніхто не відгукнувся. В лікарні нам пояснили, що можна здати будь-яку групу крові, а нам дадуть ту, яку потрібно.


Вся кров зберігається при температурі – 41°С. Плазму пів року витримують у такому режимі. Кров не переливається комусь одразу – перед тим вона проходить обстеження:


– В нас стоїть американська апаратура з запобігання
СНІДу. Окрім СНІДу, вона зчитує всі існуючі гепатити – A, B, C, D, E, сифіліс і печінкові проби, – каже Ярослав Турчак. – Перевірити ці показники в приватних лабораторіях коштує близько 2000 – 3000 гривень. Ми ж інформуємо про це безкоштовно. Власне, тому частина донорів і звертаються.


Окрім того, в донорів є ще одна, гарантована законом, перевага:


– На день здачі крові вас звільняють з роботи зі збереженням заробітної плати. Її можна використати в будь-який день протягом року. Якщо здавати 5 разів на рік кров і зберігати ці довідки, можна отримати бонусний тиждень до своєї відпустки, – посміхається Олег.


Донорство щодня рятує чиєсь життя. Але нині в Коломиї немає дефіциту донорів, кажуть на станції переливання. Однак у будь-якому випадку кров не викидають: якщо немає потреби в Коломиї, передають до інших населених пунктів.В Івано-Франківську донору за здачу крові платять 35 гривень – вартість обіду. В Коломиї цього ще немає:


– Щодо фінансування – вистачає лише на заробітні плати працівникам, контейнери, вату, спирт, хлор тощо, – каже Ярослав Турчак.


Читайте також: У Карпатах травмувалися туристи: гірські рятувальники нагадують про правила безпеки в горах


 


Якщо теж бажаєте врятувати своєю кров’ю чиєсь життя – звертайтеся на 2 поверх будівлі на подвір’ї Коломийської ЦРЛ.


Юлія МАРЦІНОВСЬКА