ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Благодійний концерт «ТАНЦЮЄ ПОКУТТЯ. СПАДЩИНА ПОКОЛІНЬ»

«Танцює Покуття. Спадщина поколінь» - благодійний концерт з такою символічною назвою відбувся 24 листопада в залі Палацу культури та мистецтв «Народний дім»

Ніхто вже зараз не скаже, що культура не на часі. Або що вона не має вирішального значення, адже саме культура, мова, народне мистецтво дає нам право називатись українцями. Зберігаючи свої витоки, ми не даємо ворогові жодного шансу претендувати не тільки на наші землі, а й на наші душі. 

Народний ансамбль танцю «Покуття» , засновником якого є заслужена працівниця культури України Дана Петрівна Демків, не потребує особливих оголошень. Це колектив, який знають цілі покоління коломиян, який веде свою історію з далекого 1963 року.

Дана Демків вивчала народний танець в справжнiх умовах його зародження, що сприяло створенню неповторного почерку її як хореографа. Вона відроджувала  i передавала майбутньому поколiнню перлини народного мистецтва Карпатського краю. Пошукова дiяльнiсть балетмейстера бере початок з 1970 р. Поїздки в далекi i близькi села Снятинщини, Городенкiвщини, Надвiрнянщини, Коломийщини, вивчення стародавнiх обрядiв та танцiв, запис музики, розмови зi старшими людьми, збирання зразкiв одягу та вишивки спряло створенню унiкального стилю ансамблю. Професійність та самобутнiсть ансамблю танцю «Покуття» , неодноразово високо оцiнювались на мiжнародних фестивалях i конкурсах. Колектив за час свого існування відвідав чимало країн по цілому світу.

   Продовжує цю сподвижницьку мистецьку справу теперішній керівник ансамблю - заслужений діяч мистецтв України, балетмейстер Мирослава Андріївна Воротняк. Саме їй належить ідея провести благодійний концерт і обʼєднати на одній сцені танцівників різних поколінь. Сміливі, як то кажуть, мають щастя. І то правда, бо заповнена глядацька зала, професійність виконавців, багатство українських народних строїв створили справжнє свято народного танцю й музики для всіх присутніх.

Обʼєднання поколінь танцівників та допомога ЗСУ в сумі 25000 грн і 5 фунтів - це гідний результат благодійного концерту. 

 Нам вдалося поспілкуватися з керівницею ансамблю, заслуженою діячкою мистецтв України, балетмейстером МИРОСЛАВОЮ ВОРОТНЯК, котра поділилась з нами емоціями після концерту та планами на майбутнє. 

ПРО ІДЕЮ КОНЦЕРТУ 

Організувати такий концерт було дуже непросто, адже немає зараз основного складу «Покуття», тобто того «кістяка» ансамблю. Прийшли нові люди, що раніше ніколи не танцювали в «Покутті». Але хотілося, щоб ці нові люди мали напрацювання, не боялися сцени, тому що не всі мають сценічний досвід. Ідея об’єднати старше покоління  «покутян» з молодшими зародилася спонтанно і їй посприяв той час, в якому живемо. Через війну учасниці колишні ансамблю Любов Одинська, Ольга Гурська повернулися в Коломию, зайшли до нас на репетицію і ми подумали, чому б не зробити один танець разом з ними.
     Зібрати всіх нереально, але я дуже дякую Олегу
Герешу,що приїхав з Чернівців, Наталі Хімей з Києва, Володимиру Одинському, що виривався з роботи на репетиції, аби пригадати танець «Поважні гості». Ми об’єднали в цьому танці два покоління покутян і це було особливо зворушливо. 
          Перед кимось промайнуло ціле життя, а хтось тільки починає свій шлях. В залі ж були люди, що
належать до найстаршого покоління ансамблю. На жаль, Дана Петрівна, не змогла бути присутня на концерті, але пізніше, переглядаючи відео «Поважних гостей» дуже розчулилась.

ПРО ЕМОЦІЇ ПІСЛЯ КОНЦЕРТУ

Після концерту я справді видихнула. В теперішній час це не є легка праця, зараз ніхто так просто не відпускає з роботи чи навчання на репетиції. А студенти після пар мають ще й роботу у вечірній час. Особливо важко з хлопцями, ви й самі розумієте чому.    

Саме традиції, культурна спадщина відрізняють нас від інших націй. Саме в таких надбаннях наших старожилів і є наша ідентичність. Без ідентичності ми маса. Зараз основне завдання ансамблю танцю «Покуття» - це зберегти ці хореографічні номери, постановником яких є Дана Петрівна. Їх треба відшліфувати і передати наступним поколінням. Праця Дани Демків – це Золотий Фонд Прикарпаття і всієї України. Потрібно з бішою шанобливістю ставитися до людей, котрі в непрості радянські часи вміли віднайти «душу» нації й вивести її на сцену.

Я б хотіла особливо подякувати оркестру народних інструментів «Трембіта» Коломийської філармонії ім. О.Козаренка та його керівнику Михайлу Могильняку. Саме цей оркестр довгий час був одним цілим з «Покуттям» і гастролював разом з покутянами за кордоном. Хоч оркестр працює в одній установі, ми в іншій, живий супровід для народного танцю має велике значення.

ПРО БЛАГОДІЙНУ МЕТУ КОНЦЕРТУ

Вдалося зібрати 25000 і 5 фунтів. Ці кошти будуть передані у фонд підтримки 10-ої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Це і є основне призначення людей мистецтва в тилу, своєю працею допомагати ЗСУ.

З привітальним словом звернулися зі сцени коломийський міський голова Богдан Станіславський; начальниця управління культури та туризму Коломийської міської ради Мар’яна Кодіна; директор Палацу культури та мистецтв «Народний дім» Надія ЧаленкоНа концерт завітав Богдан Кучер – завідувач інформаційно-видавничим відділом Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття, заслужений журналіст України, котрий був справді зачарований живим мистецтвом ансамблю танцю "Покуття". 





Гостями концертної програми були творчі колективи: народний ансамбль бандуристів «Сонячна струна»
Кутського Будинку культури (керівник – Світлана Лазован); вокальний квартет «Акорд» викладачів Коломийської музичної школи №2 ім. Галини Грабець (керівник – Галина Богаченко). 
Невимушену привітну атмосферу творила ведуча Ольга Курчій



Ми ж дякуємо керівниці ансамблю Мирославі Воротняк за те, що продовжує зберігати найкращі зразки покутського мистецтва і творити славу Народного ансамблю танцю "Покуття", котрий є справжньою гордістю Коломиї. 








ФОТО - Василь Іваночко