ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

9,5 мільйони гривень: така сума надійшла до бюджету Коломиї від продажу землі

Продаж землі – одне з головних джерел наповнення фонду розвитку міського бюджету. Саме за кошти фонду розвитку виконують усі капітальні роботи в місті – відновлення доріг, об’єктів соціальної інфраструктури, ремонти закладів освіти. Як місто продає землю, які від цього доходи та скільки ще землі у власності міста – читайте у цьому матеріалі.

Загалом у 2018 р. місто продало 21 земельну ділянку на загальну суму 8,7 мільйона гривень. У більшості випадків землі були продані для будівництва – житлового або ж комерційного. І тільки одна ділянка на вулиці Івана Майданського, 12 була продана для розміщення об’єктів промислового будівництва.

Так само різний діапазон площі ділянок. Найбільша з проданих у 2018 р. ділянок площею 1,2 га. Це ділянка на вулиці Богдана Хмельницького, на Співочому полі. Далі йде земля під колишнім кінотеатром "Джерело" площею 2100 квадратних метрів та ділянка на Карпатській загальною площею 1400 "квадратів".

Якщо говорити про гроші, то найдорожчою стала вже згадана ділянка на Співочому полі. Вона була продана на аукціоні у вересні минулого року. За неї міський бюджет отримав 5,45 мільйона гривень. Окрім того, що вона була найціннішою, ця ділянка стала і найскандальнішою.

Річ у тому, що саме тут у 2015 р. мали реалізовувати проєкт так званого державно-приватного співробітництва. Місто планувало передати цю землю приватному забудовникові для зведення житлового комплексу.Натомість підприємець брав зобов’язання довести до ладу розміщений поблизу недобудований стадіон. Однак, як з’ясувалося, частина землі, яку місто хотіло передати забудовникові, належала третій особі. Відповідно тоді проєкт реалізований не був.

У вересні 2018 р. земля на Співочому полі була виставлена на аукціон. Однак деякі депутати та громадські активісти вимагали від влади відтермінувати її продаж. У день аукціону громадські активісти навіть палили шини під ратушею, однак вплинути на рішення не змогли. Причиною протесту було те, начебто був забудовник, який хотів купити цю землю за 12 мільйонів гривень.

На другому місці за вартістю є ділянка на Чорновола, 30. Це земля під кінотеатром "Джерело". Її було куплено за 932 тисячі гривень. Зазначимо, що цю ділянку продавали не через аукціон, а за процедурою викупу. Йдеться про те, що новий власник орендував цю ділянку в міста, а тому мав першочергове право її викупити.

Третьою за сумою продажу є ділянка на вулиці Пантелеймона Куліша. Її у грудні для житлової забудови було продано за 629,7 тисячі гривень. Ще одна ділянка, вартість якої більша за півмільйона гривень, розташована на вулиці Карпатській, 71а. Її продали за 534 тис. гривень для будівництва об’єктів торгівлі.

За п’ять місяців поточного року доходи від продажу землі значно скромніші. На сьогоднішній день було продано тільки шість земельних ділянок на загальну суму 734,6 тис. гривень.

Найдорожчою з них стала ділянка площею 2,8 тис. метрів квадратних на вулиці Івана Мазепи, 318. Орендар викупив її у міста за 590,3 тисячі гривень. Тут планують розміщення споруд промислового виробництва.

Як зазначає Олег Дячук, заступник міського голови із земельних питань, він особисто незадоволений рівнем надходжень до міського бюджету від продажу землі. Однак, каже пан Олег, слід розуміти, що особливого простору для маневру немає, у міста закінчуються вільні землі. Центр, наприклад, вже весь продано.

Земельний резерв, каже заступник міського голови, правда, існує. Мова про 700 гектарів землі, які розташовані на об’їзній дорозі і які колись використовувало без документів та без сплати відрахувань до міського бюджету дослідне господарство "П’ядицьке".

Міська рада їх проінвентаризувала й перевела у землі запасу міста. Втім, через судовий позов, яке подало дослідне господарство, усі процеси управління цими землями заблоковані. Триває судова земельна експертиза, і розгляд судової справи призупинено до середини літа, – каже Олег Дячук.

Якщо говорити про ціни на землю, то в центрі Коломиї один метр квадратний землі комерційного призначення вартує 1000 гривень, для будівництва житла – 500 гривень, а промислового призначення – 250-300 гривень за "квадрат".

Відповідно чим далі розташована ділянка від центру, тим її вартість менша. Наприклад, на території заводу "Коломиясільмаш" ціна на землю промислового призначення від 150 гривень.

Втім, як каже пан Дячук, незабаром ціни на землю у Коломиї зростуть. Річ у тому, що місто цього року має прийняти нову грошову оцінку землі, це й потягне ціни догори, оскільки розрахункова формула вартості землі відштовхується саме від грошової оцінки.

Віктор ФІТЬО