ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Музеї писанки відкрили персональну виставку вишиття заслуженого майстра народної творчості Дмитра Пожоджука. ФОТО

У Музеї писанкового розпису відкрито персональну виставку вишиття «Код нації» заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка, літературно-мистецьких премій імені Мирослава Ірчана та Пантелеймона Куліша Дмитра ПОЖОДЖУКА із відомого своїми мистецькими традиціями села Космача Косівського району.
На виставці представлено чоловічі й жіночі сорочки, рушники та панно, на яких митець відтворив традиційні для Космача, Полісся, Поділля та Болгарії узори, вишиті автором упродовж останніх сорока років.
Творчість Дмитра Пожоджука – багатогранна. Він вишивальник і писанкар, письменник і журналіст, етнограф, фольклорист… Однак на тлі всіх захоплень яскраво вирізняється любов до вишивання, якому він віддав понад півстоліття. Мистецькі традиції відомого осередку та творче середовище, в якому зростав (мама вишивала сорочки, сардаки, штани, силяла силянки й ткала), визначили подальшу долю ще в ранньому віці. Свою першу роботу він вишив першокласником. Відтоді голки не полишав. Навіть на уроках трудового навчання, коли хлопці йшли різьбити, він вишивав з дівчатами.
Упродовж усього життя пан Дмитро збирає і відтворює давні, майже призабуті узори, створює і власні орнаменти, досліджує вишиття не тільки різних регіонів України, а й інших народів. У його колекції є вишивки Молдови, Болгарії, Білорусі, Литви і Балкан. Загалом зібрав понад двадцять тисяч українських та іноземних узорів.
Вишиті сорочки Дмитра Пожоджука носить багато відомих українців, серед яких і третій Президент України Віктор Ющенко, вдягають їх французи й німці, японці й поляки, турки й канадці…
Тісна дружба єднала пана Дмитра з Володимиром Івасюком, для якого вишивав весільний рушник «лекичим» узором, який дуже припав йому до душі. Завершуючи вишивку, почув трагічну новину, що Володимира вже немає в живих…
У доробку майстра понад 150 сорочок, безліч рушників, ясиків, серветок, картин і портретів, які він з великим успіхом представляв на понад 60 персональних виставках в Україні й за кордоном, які завжди викликали захоплення у відвідувачів.
Не бракувало поціновувачів народного мистецтва й на відкритті виставки в музеї. Поважного гостя вітали протосинкел Коломийської єпархії УГКЦ о. Роман Кіцелюк, о. Василь Бойчук (Коломийська єпархія ПЦУ), заступниця генеральної директорки Національного музею Ірина Федів, завідувачка Музею писанкового розпису Оксана Ясінська, заслужені майстри народної творчості України Світлана Стадник і Ганна Линдюк, відомий коломийський писанкар Олег Кіращук, керівник громадської організації "Територія Карпат" Василь Книшук та чимале коло шанувальників творчості видатного майстра.
Яскравим доповненням мистецької акції стали запальні гуцульські мелодії у виконанні Муніципального оркестру народних інструментів «Трембіта» під керівництвом Михайла Могильняка, троїстих музик під керівництвом Василя Костюка, а також «Гуцулка» у виконанні дитячого танцювального колективу з Космача.
Оксана ЯСІНСЬКА
Світлини Яреми ПРОЦІВА, Ігоря ОЛІЙНИКА