З усіх п’ятьох сіл, чиї громади добровільно пристали до Коломиї, не вагався лише Товмачик. Інші села, перш ніж схилитися на такий до певної міри ризикований крок, пройшли період сум’яття й довгих нервових обговорень.
Село з найбільшим бюджетом
Товмачик мав кілька вагомих причин для об’єднання з Коломиєю. За словами в. о. старости Віктора Григорчука, найважливіша причина така: сума в 300 тисяч річних надходжень до сільського бюджету, яку вони мали до об’єднання, катастрофічно мала, аби зводити кінці з кінцями. За такі гроші навіть сто метрів асфальтівки не прокладеш, а не те, щоби планувати сякий-такий розвиток.
Прикро було й інше: в селі розташована велика виправна колонія, тут працює (а не лише відбуває покарання) багато людності. А весь податок від зарплат працівників – до двох мільйонів гривень – дотепер надходив до районної та державної казни. Відколи ж відбулося приєднання села до Коломиї, 60 відсотків ПДФО залишаються на місці, тобто в Коломийській об’єднаній громаді, яка делегує всі ці кошти на розвиток Товмачика.
Цьогорічний бюджет села становить 3 млн. 200 тисяч гривень. Є куди розігнатися. З усіх приєднаних до Коломиї сіл до Товмачика надійде протягом року найбільше коштів.
За ці гроші й планувати щось можна. У Товмачицькому старостинстві вже знайшли застосування великим грошам. Так, за 1 мільйон заасфальтують частину дороги на Сідлище-Отинію, яка має протяжність 14 кілометрів; 1 мільйон піде на перекриття школи; 800 тисяч – на реконструкцію дитсадка. Частину коштів спрямують на освітлення вулиць та на інші проекти.
Відколи село приєдналося до Коломиї, поліпшилося транспортне сполучення з містом, - щогодини курсує автобус з міського вокзалу до Товмачика, також щогодини їде з міста автобус до Саджавки повз Товмачик. Взимку міська комунальна служба справно прогортала в селі сніг. А ще міськрада покрила щебенем дорогу, якою іде Хресна хода напередодні Великодніх свят.
Щодо мінусів, то найбільший клопіт – проблема зі сміттям
Люди вкрай незадоволені роботою фірми ''АVE'', розривають з нею угоди. А сміття загрозливо накопичується. Як піде далі – невідомо, староста безпорадно розводить руками.
Невеселі очі у школи, сумні очі у клубу…
Ні, насправді у школі все о’кей. Навчальний процес проходить справно, сільську альма матер підремонтовують, ставитимуть нове перекриття. Але от дитячий потік з року в рік маліє. Після дев’ятого класу учні тенденційно школу покидають, вступають у коледжі в Коломиї. Бо ж який їм резон ще два роки протирати штани у школі, якщо за ці два роки можуть здобути якусь професію в коледжі! Йде до того, що школа стане дев’ятикласною, очевидно, в статусі гімназії.
Щодо будинку культури, то наслідки радянської гігантоманії вилізають нині боком. Великий клуб утримувати несила. Мало того, що він потроху сипеться й постійно потребує ремонту, так іще й обігріти його взимку – ціла морока. Староста Віктор Григорчук вбачає вихід у придбанні котлів на твердому паливі, які при потребі ганяють до приміщення гаряче повітря. Цього й досить.
Працюють у Товмачику кілька приватних підприємців, та найбільше до вирішення проблем села долучається агрооб’єднання ''Перспектив'', яке орендує тут землі. Своєю допомогою дирекція фірми ніби наперед відкуповується від зливи скарг і бунтів, які посипляться на її голову влітку й пов’язані з обприскуванням полів отрутохімікатами. Але не будемо забігати вперед. Час покаже.
Автор: Андрій МАЛАЩУК
Фото: Андій КАНЯ
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024