Все частіше на цвинтарі можна побачити штучні вінки та квіти, які простоявши певний період часу, ніхто не забирає, а просто залишає на місці. Для українців це вже закореніла традиція, якої велика кількість мешканців намагається притриматися.
Але варто задуматися, чи потрібно це робити? Чи такі дії не несуть в собі екологічної небезпеки як для самих коломиян, так і для природи?
![](https://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2019/05/vinky-7.jpg)
Священнослужитель УГКЦ о. Володимир Касіян, парох релігійної громади св. Йосафата, неодноразово бував за кордоном, правлячи там служби.
"Залишати штучні квіти та вінки – це традиція, яка існувала в Радянському Союзі і від якої, на жаль, українці не можуть ще відмовитись. Наприклад, в Сполучених Штатах Америки на похорон ніхто не бере з собою штучних квітів. Родичі та знайомі приносять конверт, а біля самої могили садять деревце або ж живі квіти. На мою думку, це більший вияв поваги померлим. У цій справі головне молитва та допомога родині у формі пожертви", – говорить о. Володимир Касіян.
![](https://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2019/05/vinky-1.jpg)
У кожній церкві в нашому місті можна побачити плакат, який наголошує на тому, що кладовище – не місце пластмасовим квітам та вінкам. В першу чергу, це вияв непошани до померлих, адже хто справді прагне облагородити могилку, той посадить живі квіти. І саме така праця буде виявом поваги та справжньої любові до померлих.
Ідучи ринком, можна побачити цілий ряд магазинів з штучними вінками. Ось, наприклад, у власниці магазину Галини Воєводіної ціна вінка коливається від 20 до 700 грн.
![](https://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2019/05/vinky-4.jpg)
"Кошик з живих квітів дорожчий, – розповідає пані Галина, – коштує 400 – 500 грн. Не кожен може собі дозволити купити".
Роман Савінський, голова Коломийського місцевого ВП НЕЦУ, вбачає у цьому справжню проблему.
![](https://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2019/05/vinky-2.jpg)
"Люди не хочуть розуміти, що чим більше пластикового сміття (штучні квіти та вінки) на цвинтарі, тим вища ймовірність того, що людина захворіє на рак, алергію та інші важкі хвороби. У кращому випадку, ці квіти віднесуть на смітник і залишать, а в гіршому – спалять, і в повітря одразу виділятимуться діоксини. При спалюванні цього сміття у людей, які живуть по сусідству, одразу будуть загострюватися усі хронічні хвороби, які пов’язані з дихальними шляхами, наприклад бронхіт або астма. Тобто, можна сказати, що в організм людини одразу проникає уся таблиця Менделєєва. Щоб змінити ситуацію, в першу чергу священики повинні закликати людей не вчиняти такі дії. Особливо це стосується сіл та селищ міського типу, в яких настоятель церкви користується великою повагою".
АВТОР: Соломія МАРДАРОВИЧ