Люди з інженерним, або математичним мисленням стають добрими управлінцями, бізнесовцями, менеджерами. Іншими словами, прилипають до тієї сфери життєдіяльності, яка вимагає логіки й розрахунку. Культурологічна складова у їхніх мізках розвинена слабо. Тому-то й цікаві нам винятки, особливо місцевого, коломийського, розливу. І як тут принагідно не згадати автора славнозвісної пісні "Понад Прутом моя Коломия" математика за інститутським дипломом Дмитра Циганкова!
Цей сьогоднішній нарис - про іншого дипломованого математика, чоловіка, врощеного плоттю і кров'ю в культуру Коломиї. В одному з інтерв'ю, яке я брав у Валерія Ковтуна вже давненько, він зізнався, що математичний спосіб мислення додає структурованості його ідеям і задумам. Тому ці ідеї й задуми мають властивість продиратися крізь рутину канцелярських перепон і завжди втілюватися.
Краєзнавець і видавець, директор педагогічного коледжу Валерій Ковтун - людина вельми публічна, хоча й не тутешня за місцем народження, бо найраніший період життя провів у містечку Новоселиця на Буковині. Після закінчення Чернівецького університету за направленням приїхав разом з дружиною до Коломиї. І на довгі роки пов'язав найдіяльнішу фазу свого життя з педагогічним коледжем і з утвердженням культурно-історичного іміджу міста, яке стало йому найріднішим.
Кожен погодиться, що наше місто саме спонукає до заглиблення в його історичні пласти. Тут майже кожна вулиця означена якимось історичним явищем або прізвищем. І Валерій Ковтун не міг не піддатися спокусі вносити й свою лепту в фіксацію цих подій і прізвищ до альбомів та листівок, які він видає вже не один рік. Раритетним виданням стала серія його альбомів "Українське мистецтво у старій листівці", краєзнавча серія книжок "Коломийська бібліотека", видання "Коломия у світі мистецтва", крім того - поодинокі листівки робіт коломийських малярів, колекція листівок про січове стрілецтво. Окремо можна виділити листівки героїчно-печального змісту найновішої доби - портрети з біографічними довідками про мешканців Коломийщини, загиблими під час Революції Гідності в Києві та в бойових діях проти російських окупантів на Донбасі.
Валерій Ковтун причетний до встановлення меморіальних плит видавцеві Якову Оренштайну, засновникові "Січі" Кирилові Трильовському, в оригінальний спосіб вирішеному пам'ятнику Книзі - роботи коломийського скульптора Романа Захарчука. У стінах свого коледжу цей невтомний сподвижник проводить наукові конференції, презентації книжок. А подвір'я коледжу перетворено в мистецький дворик - зі скульптурами, настінними розписами й парковим декором. Коломийська книжкова орбіта настільки притягує інтерес Валерія Івановича, що він навесні цього року відкрив в одному з корпусів коледжу музей Коломийської книги.
Ім'я Валерія Ковтуна, заслуженого працівника освіти України, записано в Книгу шани міста Коломиї, він нагороджений різними медалями та відзнаками. Перегорнувши сімдесяту сторінку свого життя, пан Ковтун каже, що у нього все ще попереду.
АВТОР: Андрій МАЛАЩУК
ФОТО: Андрій КАНЯ
Читайте також: Випускний у музеї. Коломийським ліцеїстам вручили атестати. ВІДЕО
Підписуйтеся на “Дзеркало медіа” у Telegram і читайте важливі та цікаві новини Коломиї та Прикарпаття.
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024