На Прикарпатті люди захоронили на цвинтарі рештки згорілої церкви та вирішили збудувати нову з цегли

Як повідомляли, на Франківщині згоріла церква. Храм вигорів вщент.

В понеділок, у надвечір’я, велика зала Народного дому Новиці на Калущині не змогла вмістити жителів села. А люди, засмучені і стривожені нічною подією—пожежею, яка спопелила духовну святиню — Преображенський храм, продовжували йти і йти. На своєму зібранні новичани мали вирішити єдине питання: що робити далі?

Рішення прийняли без тривалих обговорень. Одноголосно заявили: усім миром будем будувати церкву, пишуть Новини Калуша.

Свою підтримку громаді і священику о. Богданові Заставецькому на зборах громади висловили декан Калуського деканату УПЦ Київського патріархату Григорій Мороз, священики отець Василь Мотика, отець Микола Мороз.

Священики також ділилися власним досвідом, як економніше і швидше збудувати церкву. Наприклад, радили людям більшість робіт робити самим під керівництвом сільських майстрів, а не наймати сторонні високоплачувані  бригади.

Люди давали свої пропозиції, закликали один одного припинити чвари, почати все з чистого листка, стати нарешті дружною громадою, забути всі міжусобиці та образи і з добром у душі будувати новий храм.

“Так, у нас, буде багато роботи, потрібні немалі кошти, але якщо ми будемо єдині, ми все зможемо”,— переконаний о. Богдан.

“Допоможуть пожертвами люди з інших громад, народні депутати, — вірить о. Григорій Мороз. — Наприклад, брати Шевченки.”

Екс-мер Калуша, а нині міністр енергетики Ігор Насалик вже зголосився допомогти. Про це повідомила голова райдержадміністрації Наталія Бабій, яка приїжджала на місце пожежі.

“Будемо разом звертатися до всіх. Треба йти до церков. Ми підготуємо всі документи. Вірю, що через 2-3 роки у вас буде храм”,— втішав людей декан о. Григорій Мороз.

Громада на сході села обрала комітет, який візьметься за організацію  будівництва нового храму. На прохання людей до нього погодилися увійшти знані у Новиці будівельники, поважні сільські господарі.

Новичани на зібранні вирішили: негайно зранку наступного дня братися  до роботи — прибрати після пожежі подвір’я, захоронити залишки спаленої  церкви на сільському цвинтарі. У вівторок до вечора все зробили. У  найближчі дні запросять  архітектора для обговорення проекту. Люди прислухалися до думки декана о. Григорія Мороза, що нову церкву треба будувати з цегли. А ще — всі визнали, що у громаді знову має запанувати злагода і що кожен докладеться до спорудження храму у міру своїх можливостей.

Греко-католицька громада Новиці теж прийшла на збори, щоб  підтримати односельчан іншої конфесії у тяжкий для них час. Був і о. Ігор Іванців. Після завершення зборів Василь Осколіп заявив, що греко-католицька громада допоможе не лише коштами, але й готова до того, щоб надати храм для православних для проведення таких таїнств як хрещення, вінчання, на той час поки вони збудують свій. “Не можемо ми також допустити, щоб наших односельчан проводжали у Вічність  не з церкви”, — говорить Василь Осколіп.

“Нехай всі, хто бажає, приходить до нас, до церкви, на Богослужіння. Ми всіх приймемо”, — каже Любов Мацьків.

У Новиці вкінці 80-х і в дев’яності тривала жорстока боротьба за храм між греко-католиками і православними. Конфлікт завершився будівництвом величного храму УГКЦ.

Уже майже рік не було спокою у православній громаді. На цей раз конфлікт розгорівся між прихильниками колишнього настоятеля храму Любомира Надорожного і його опонентами, які запідозрили його у фінансових оборудках і підробці документів. У понеділок обидві сторони погодилися, що чвари треба припинити.