Політика
"Коли чую звуки феєрверку, то автоматично прикриваю голову", - спецпризначенець з Прикарпаття про війну на Сході
16 Жовтня 2018
Сектор комунікації поліції Івано-Франківщини продовжує серію матеріалів про учасників АТО під назвою “В обіймах війни”.
30-річний Володимир Хороб відчув подих війни у 2014 році. Тоді, будучи пораненим, щосили тікав від ворога, але таки потрапив до його рук. Про вистріли над головою і пекельний тиждень на Сході розповів у рубриці "В обіймах війни".
Боєць у поліції з 2009 року. В 2014 році перевівся у батальйон особливого призначення. Того ж року поїхав на Схід. З колегами вирушив у Маріуполь, але потрапив в Іловайський котел.
"Заїхали в лісосмугу, було велике накопичення різних спецпідрозділів. Прибули в школу і чекали подальшого наказу. Все було нормально. Ніхто з наших бійців не отримав поранення. Згодом нам сказали, що місто у потрійному кільці", – пригадує спецпризначенець.
Над ранок хлопці вирушили у дорогу, не броньовою технікою, а автобусами і легковиками. Тоді потрапили під обстріли, але до цього були готові. Адже про спокій і мир в Іловайську можна лише мріяти: постійні постріли і внутрішні хвилювання, які бійці старалися не демонструвати ззовні. У той день Володимир вперше зустрівся з війною віч-на-віч та отримав поранення.
"Проїхали перший і другий блокпост спокійно, а потім почався обстріл. Я їхав у кузові "Уралу". Повсюди шум, хаос, нічого не зрозуміло. Відверто – я таке вперше бачив, – зізнається Володимир Хороб. – Нашого водія вбили за кермом. Машина різко зупинилася. Я чув як кулі вдаряються в борти автомобіля. Ми мали зброю, боєприпаси, гранати… словом, були наче на пороховій бочці. Ворог стріляв з різної зброї. Будучи в "Уралі", я отримав поранення лівого стегна. Тоді ми почали вистрибувати з автомобіля. Я, поранений, опинився в полі, виходячи з оточення…".
Поліцейський намагався зупинити будь-яку машину "своїх". Та все марно: автомобілі не їхали, а летіли. І, мабуть, якби Володимир стояв серед дороги, то уже б не спілкувався з нами. Єдиний вихід – загубитися у полі з думками, що куля омине.
"Я ліг на землю і почав повзти по-пластунськи. Стояти чи бігти було дуже небезпечно та ризиковано. Кулі свистіли над головою. Зі мною було ще декілька товаришів: 12 осіб з нашого батальйону і 4 із ЗСУ. Ми разом доповзли до лісосмуги. Я мав біля себе лише пістолет, декілька гранат і боєприпасів", – розповідає Володимир.
Раптом бійці почули, що їде техніка. Тоді вони не знали, що це ворожий транспорт і на них чекає полон.
"Нас побачили, ми почали кричати, що взяли в полон. Нас забрали і відвезли на базу. Порозрізали нам ремені та шнурівки і сказали усім зайти в яму, де знаходилися продукти харчування. Правда, важкопораненим надали допомогу. Навіть пити дали".
Згодом командирів, а потім і Володю взяли на допит. А все тому, що він – снайпер.
"Питали, скільки я вчився на снайпера і де вчився. Допитував один, а збоку сидів інший зі зброєю напоготові. Думаю, нас в полон взяла їхня "десантура". Це не "ДНР" чи "ЛНР", бо якби були вони, то навряд я б спілкувався з вами", – каже спецпризначенець.
На щастя, прикарпатець вижив, потрапивши під обмін полонених. Щоправда, спочатку надії не було, а з життям прощатися доводилося не один раз.
"Ми мали поліцейське посвідчення і всі говорили одну версію, що їхали в Маріуполь на охорону громадського порядку. За деякий час нас погрузили в причеп, – розповідає поліцейський. – Везли довго полями, щоб заплутати. Привезли до усіх полонених, зав’язали руки та очі. Ми спали на землі. Зранку нас повезли на обмін в Донецьк".
Так завершилася "подорож" Володимира Хороба на Схід. Та на цьому поліцейський не зупинився, бо після "Іловайського пекла" тричі їздив в зону АТО. Зізнається, пережити обстріли емоційно важко:
"Насправді ми думали, що їдемо в Маріуполь. Навіть не підозрювали куди нас везуть. Зрозуміли, коли побачили, що заїжджаємо в Донецьку область. Тоді почули перші постріли. Страшно було. Але найстрашніше бігти під кулями. У той момент не чуєш землі під ногами. Враження, що виростають крила і ти не сам біжиш".
Попри все, Володимир добре знає, що довіряти нікому не варто, коли ти на війні, але "забрати" життя, навіть у ворога, складно:
"Сьогодні тобі усміхаються, а ввечері починаються обстріли. Відверто, я не міг вистрелити в людину. Не кожен зможе просто вбити перед собою когось, як на полюванні".
Як і в кожного бійця, після війни у Володимира з’явилося відчуття неспокою. Поганий сон також нагадував події на Сході України.
"Коли чую звуки феєрверку, то автоматично можу присісти і прикрити голову. Але я вірю, що спокійне життя настане, а я й надалі служитиму в спецпідрозділі".
Читайте також: “Я знаю, що таке свист кулі над головою”, – 32-річний спецпризначенець з Прикарпаття. ФОТО