Хапанки, Живники, Віхапці – так у селах правобережної Коломийщини ще називають Живний (Чистий) четвер. ФОТО

Сьогодні в більшості сіл правобережної Коломийщини та Гуцульщини — велика радість для дітей. У християнстві це Живний, Чистий (передвеликодній) четвер, а тутешній люд називає ще цей день  Хапанки, Живники, Віхапці.

Від самого ранку діти дошкільного віку і деякі учні початкових класів ходять від хати до хати за гостинцями (ідут у хапанки, ідут у живники, гріют діда), пише Дзеркало Коломиї.

Це таке саме улюблене свято місцевої дітвори, як і Петра чи Николая.  Малюки заходять до хатів, вітаються з ґаздами християнським “Слава Ісусу Христу!” та отримують за це різні ласощі. Колись, як пишуть науковці, це було дохристиянське свято з значно більшими традиціями, принаймні ще донедавна за гостинці діти повинні були помолитися за душі небіжчиків. Та й давали дітям у давнину дуже скромний живник чи хапанку: варене яєчко, яблучко, горішки, печені калачик, булочку чи тістяну курочку. А вже від 1960-х — печиво, цукерки, вафлі, помаранчі, банани, пластівці, зефір, сочки тощо.

Діти ходять гуртами, несучи в руці торбинку з солодощами й фруктами. Дуже малих водять старші брати, сестри чи й батьки. За день хапалники обходять до сотні обійсть і з повними торбинами повертаються щасливі й радісні додому.

Особливо поширений цей прадавній звичай у с. Великому Ключеві, що в Нижньовербізькій територіальній громаді на Івано-Франківщині. Це сьогодні й зафіксував наш фотограф.

Ще задовго до того, як телебачення й інтернет розрекламували американський Гелловін з його негативними персонажами, які теж ходять за гостинцями по хатах, — у нас існує чудовий звичай, дитяче свято Хапанки, або Живники. Варто лише його підтримувати…