Додому Новини Суспільство На Прикарпатті госпітальєр знайшов під дідовою хатою документи часів УПА. ФОТО

На Прикарпатті госпітальєр знайшов під дідовою хатою документи часів УПА. ФОТО

0
Поділитися

Госпітальєр Сергій Мороз «Фрост» знайшов під дідовою хатою документи часів УПА, повідомляє Репортер.

«Історія викопана за хатою на місці повстанської «криївки» с.Черніїв. Сестра Анна Тесля. Вихідні будуть цікавезними», – днями написав дня про знахідку Госпітальєр Сергій Мороз на своїй сторінці у фейсбук.

Він розповів, що це стало для нього приємним потрясінням. Саме вертався з чергової поїздки на Схід, заїхав до родичів, а вони й показали.

«Те, що викопали – уривки зі щоденника, малюнки, вірші тітки – дідової сестри Анни Теслі, – говорить госпітальєр. – Воно все було у пляшці за нашою хатою. Там колись поруч була літня кузня і вхід у криївку. Дядько робив прибудову до хати, копав на фундамент і знайшов ту пляшку з документами».

За словами Сергія, все писано на різних аркушах і трохи дивною мовою. Багато не зрозуміло, бо аруші відвологли і чорнило потекло, але буде розбирати та переписувати, бо хочеться знати всю історію.

«Наприклад, написана історія її кохання до одного бандерівця, як вона останній раз з ним бачилась, – розповідає Сергій Мороз. – Де та зустріч була, я не дочитався, але там написано про те, що попрощались, що буде пам’ятати. Після того вона ні з ким не зустрічалась, не була одружена».

Сергій Мороз припускає, що Анна Тесля мала позивний «Весна», бо знайшов вірша датований 1943 роком і розібрав підпис – «Весна».

«Вона сиділа в тюрмі, заразилась там туберкульозом від якого й померла, – говорить госпітальєр. – Сиділа вся родина – дід та ще один брат. Їх не висилали, тримали в тюрмі, що на Сахарова, дуже били. Хворих і заражених туберкульозом відпускали додому. До року всі померли».

За словами Мороза, дід дійшов з мельниківцями, з дивізією «Галичина» аж до Чехії. Каже, у нього є ціла історія такого повстанського сімейного руху. Буде досліджувати з рідними.

«Якщо комусь це буде цікаво, як займе якесь місце в історії, то буде добре, – каже госпітальєр. – Воно дуже цікаво. Монологи 18-річної дівчини про націоналізм, повстанців».