Їхні історії – унікальні, захопливі та моторошні водночас.
Ми поспілкувались із бійцями Коломийського окремого батальйону Повітряних сил. Про війну, повернення з неї, та адаптацію до мирного життя.
Михайло ДРИНЧУК

Спочатку, коли приїхав, трохи страшно було. Побачив, які там рани у хлопців, перші свисти мін... Але якщо в цій професії так близько брати до серця, то з психікою не все буде добре. Потрібно сприймати війну, як гру, просте полювання: виконав завдання – забув.
Назвали нас ''Дикою качкою'', бо, коли була перша ротація, заїжджали на позицію добровольці хто в чому був одягнутий. Тоді лише волонтери допомагали. Заїжджаємо зі зброєю, а машина з одягом позаду їде. В машину потрапила міна й увесь одяг згорів. Тоді волонтери нам привезли форму з польськими прапорцями, спецназ ''Дикі гуси''. ''Сепари'' бачили в бінокль, що приїхав польський Спецназ на допомогу під аеропорт. Ми прозвали себе ''Дикі качки''.
5 років тому рвався, хотів на фронт. Тут – майдани, а кадрові військові не можуть у цьому участі брати. Ми оборону в частинах тримали, хоч і бачив, що друзі пішли на Майдан. Хотів теж, бо в душі патріотизм був. Ми – добровольці. Зараз бачу, що це все недарма було.
Вже після повернення з війни якось вдома прокинувся вночі, бо почув звук танка. Вхопив дружину і разом впали на підлогу. Виявилося, що то просто їхав скутер, але звук для мене був дуже схожий.
Анатолій МЕЛЬНИК
(другий зліва)

На передовій вперше в житті відчув, що таке голод. Тобто, їдеш на три дні, а завжди виходило тиждень-два. Із грошима проблем не було, тільки купити ніде. Вся проблема в тому, що населені пункти є, а магазинів – немає, особливо в Луганській області. Два дні харчувалися військовими галетами та запивали водою.
У 2015-му році мене запросили з військкомату на зустріч волонтерів, психологів тощо – все тільки починалося. Ніхто не знав, що робити. Наші волонтери казали, що допомагають 95-ій бригаді, 128-ій, 79-ій – усім. Я спитав, чи вони знають про те, що в Коломиї є дві частини, а вони: ''Які частини? В нас немає військових!''. А я тоді хто?
Нам допомагали й волонтери, й афганці, й капелани – хто як міг. Хто знав, той допомагав. На фінансове забезпечення зараз не скаржимося. Принаймні, порівняно з іншими галузями, наскільки розумію. В Коломиї по заробітній платі можемо конкурувати, наприклад, із ''Leoni''. Думаю, на державній роботі більше ніде не заробиш.
Назарій ПАЛАГІЦЬКИЙ
(зліва)

Перебував у зоні АТО до 2016-го року з перервами на відпустки. Тоді потрапив у львівську 80-ту десантно-штурмову бригаду на посаду заступника командира по роботі з особистим складом. Львів’яни відрізнялися від усіх інших бригад тим, що були чисті – завжди за собою прибирали.
Згодом вирішив перевестися ближче до дому. Знайшов посаду, що відповідала моїй спеціальності. Так і опинився в Повітряних силах.
У нас є жінки-військовослужбовці, що виконують завдання на рівні з чоловіками, їздять в зону АТО нести бойове чергування. Згідно із змінами в законодавстві, від 2017 року в армії – гендерна рівність. Можемо побачити це навіть по втратах.
Були ситуації спочатку, коли треба було рухатись весь час і дійсно бракувало води. Я дуже вдячний коломийським волонтерам, тому що багато допомогли, зокрема ВПО ''Коломия Центр''. Вони збирали посилки, бронежилети, каски, гроші на пальне.
Основна задача офіцера – щоб склад загалом був готовий технічно та структурно, а вже моя – підтримувати дисципліну. Люди повертаються з проблемами, починається депресивний стан: займаються поганими речами, доходять і до суїциду... Все, в першу чергу, від родини залежить. Це ті, кому людина довіряє, може розказати, очікує підтримки. Потім – суспільство, колектив, підрозділ. Психолог загалом формує свідомість військовослужбовця, допомагає йому вийти із стресових ситуацій, уникнути їх. Я сиджу, слухаю, допомагаю якимись поясненнями. Коли людина просто не може знайти рішення, сумнівається, можна легко підштовхнути її на правильний шлях. Мені дуже пощастило, що я сам мав військовий досвід. Мене по-іншому сприймали, та і я по-іншому розумів.
Дуже прикро, коли в колі військових з інших підрозділів говоримо про наше місто чи район. Люди забувають, що дійсно йде війна. Банальність – почути, що загинув військовослужбовець. Суспільна втрата вже не є такою важливою, нема ніякого співчуття. З кожним роком люди забувають, що гинуть військовослужбовці.
Взагалі, я б дуже хотів, щоб у Коломиї не було декілька різних організацій. Краще одна дійсно потужна, сильна, яка б допомагала учасникам АТО, сприяла розвитку міста. Якби люди об’єдналися, все було зовсім по-іншому.
Автор: Юлія МАРЦІНОВСЬКА