До прикладу будинок на 110 квартир. Одна квартира витрачає на зарплатню 3963 грн/рік (330 грн/міс.). А є ще витрати з вивезення сміття, оплата електроенергії, водопостачання, водовідведення (обов’язкові платежі). А ще витрати на ремонти. На дуже багато ремонтів! Ремонтів усього!Людині, яка взяла б на себе обов’язки директора ОСББ, щоб належно виконувати свою роботу, необхідно витрачати весь свій час на благо мешканців і будинку. Чи хотів би хтось взяти на себе таку відповідальність усього за 3723 грн на місяць? І останнє, про власників квартир. Тобто про людей, заклопотаних своїми справами. Людей, які не мають часу, а частіше і бажання ходити на збори співвласників і приймати рішення. Тому переважно на збори ходять одні й ті ж мешканці. У переважній більшості це особи пенсійного віку, які тішаться можливістю просто поговорити, але не можуть прийняти якесь конструктивне рішення. Усі спроби молодих внести раціональну ідею розбиваються об стіну несприйняття: ми старші – краще знаємо. Вихід один – наймати фірму спеціаліста (по суті, той же ЖЕК) за необґрунтовано високу ціну на їхні послуги. Тішить одне: незважаючи на всю цю малопривабливу картину, в українських людях ще живе вогник надії. Ще не знищена відповідальність за своє майно. Люди хочуть жити в гарненьких, чистеньких, свіжовибілених хатинках – будинках. І щойно тануть сніги, виходять усім будинком на толоку, потроху, по крупиночці намагаються відреставрувати, полагодити, почистити все, що можна. Алла АННЮК
Майже два роки діє Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", що мав би надавати мешканцям більше можливостей за ті ж гроші. Та все дуже добре виглядає хіба на папері. А що ж насправді отримали власники квартир, з якими труднощами зіткнулися?
Питання перше: в якому стані перейшли у власність мешканців будинки? Роками неремонтовані й знищені всі будинкові комунікації, починаючи від даху і закінчуючи підвалом. Дахи протікають. Труби в стояках та підвалах гнилі, вентилі поржавілі, а самі підвали затоплені. Проводка в будинку переважно ще радянського виробництва і не розрахована на таку велику кількість електроприладів, якими люди користуються.
Ліфти в незадовільному стані, потребують ремонту, обстеження, заміни тросів, редуктора тощо. А ще необхідний ліфтер, який би мав обслуговувати ліфт, слідкувати за справністю 24 години на добу. А ліфтеру необхідне навчання і допуск до роботи.
А ще є прибудинкова територія: газони, автомобільні доріжки, стоянки, дитячі майданчики. Що ми там бачимо? Газони занедбані, перериті, з них місцями виглядають залишки якихось труб, арматури. Поламані лавочки або цілковита їхня відсутність. Перекошені дитячі гойдалки. Окрема мова про автомобільні доріжки й стоянки, які не зберегли навіть залишків асфальту. Висохлі й нечищені дерева, кущі…
Трохи моторошна картина, правда? Тим не менше, такий подарунок вручила держава щасливим власникам квартир у багатоповерхівках.
Тепер напрошується запитання: чому мешканці не створюють ОСББ? Чому ніхто не хоче за це братися? А все дуже просто: це так, ніби цілувати труп у губи і сподіватися, що він оживе й помолодшає.
Для того щоб щось підняти з руїн, необхідний спеціаліст. І не один спеціаліст. Тут необхідні юрист, бухгалтер, економіст, будівельник, електрик і сантехнік. Необхідні великі капіталовкладення, щоб люди могли підтримувати все в належному стані.
Можемо порахувати тільки заробітну платню, яка необхідна для оплати спеціалістам.
Отже: директор, бухгалтер (економіст), ліфтер, електрик, сантехнік, будівельник та прибиральник(двірник) – всього 7 окладів. Мінімальна зарплатня – 3723 грн * 7 окладів = 26061 грн + 5733 грн (ЄСВ – 22%) . Разом місячна зарплатня =31794 грн/міс.* 12 міс= 381528 грн/рік.