ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

COVID-19 на Прикарпатті: ситуація в лікарнях області перед послабленням карантину

Завтра офіційно вступлять у дію перші суттєві послаблення карантину. Українці з нетерпінням чекають, коли зможуть прогулятися парком, випити кави на літньому майданчику улюбленої кав’ярні чи повернути докарантинну зачіску.

У цей же час Прикарпаття входить до трійки лідерів за кількістю пацієнтів із коронавірусом: щоденна статистика коливається в межах 17 – 25 нових хворих на COVID-19. Тому журналісти поспілкувалися з медиками Рогатинської, Галицької, Тисменицької та Городенківської лікарень. Очільники медичних установ розповіли про пацієнтів, забезпечення та благодійність.

Рогатинська ЦРЛ

Тривалий час у Рогатині був лише один хворий на COVID-19, але станом на сьогодні таких пацієнтів – 18. І якщо раніше медики були певні, що джерелом захворювання є заробітчани, котрі повернулися до України, то зараз важко щось стверджувати.

- Ми знали, що йти в медицину – це щодня стикатися з інфекційними хворими. І не важливо, COVID у них чи туберкульоз, - розповідає заступниця головного лікаря Оксана Кліщ. - На щастя, випадків захворювання на коронавірус серед медичних працівників Рогатинської ЦРЛ не виявлено.

Старша медична сестра лікарні Галина Люлька пригадує, що на початку пандемії лікарня не була готова захистити своїх лікарів – бракувало елементарних засобів індивідуального медичного захисту:

- Лікарі, що працюють безпосередньо з хворими на коронавірус, повинні мати серйозніший захист, ніж інший персонал лікарні. Щодня розхід матеріалів шалений.

Днями медична установа отримала благодійну допомогу від народного депутата України Андрія Іванчука та заснованого ним благодійного фонду «Покуття». Зокрема йдеться про одноразові та респіраторні маски, захисні костюми, щитки та два види рукавичок.

- Ми вдячні кожному волонтеру та бажаємо всім бути здоровими! – кажуть медики Рогатинської ЦРЛ.

Галицька ЦРЛ

У Галичі розташована одна з опорних лікарень Прикарпаття. Це означає, що хворих на коронавірус, перш за все, госпіталізовують туди.

У зв’язку з цим медична установа зараз ділиться на дві частини: в одній розміщені, безпосередньо, хворі на COVID-19, в іншій – пацієнти з іншими діагнозами.

Станом на сьогодні в медичній установі перебувають 11 хворих із підозрою на коронавірус та ще 14, у яких діагноз підтвердили ПЛР-тести.

Колектив лікарні пригадує, що спочатку було страшно виходити на роботу, адже медики були майже зовсім незахищеними. Незахищений лікар – певна річ - має більше шансів піймати вірус, адже мусить постійно надавати допомогу. І чим більше медичних працівників захворіють, тим менше шансів зупинити хворобу з мінімальною кількістю жертв.

Тому медики Галицької ЦРЛ дякують усім, без винятку, благодійникам за допомогу лікарні. Адже так вони стали пліч-о-пліч із лікарями на захист України в найскладніший час.

Тисменицька ЦРЛ

Ситуація з пандемією в Тисмениці мала всі шанси вийти з-під контролю. Справа в тому, що в місті – великий міграційний потік: перед пандемією тисменичани виїжджали до Нью-Йорка, Португалії, Греції, Іспанії. Й до офіційного оголошення карантину ті, хто повернулися, вільно гуляли вулицями. Більше того: перші пацієнти з підозрою на COVID-19 у Тисменицькій ЦРЛ також приховували свій приїзд.

Але медики спрацювали на випередження - наприкінці лютого закупили медичні засоби індивідуального захисту, а від 4 березня проводили навчання медичного персоналу з дезінфекції тощо.

Зараз у лікарні хворих на коронавірус немає: оскільки пацієнтів було небагато, з 1 травня їх перевели до Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Таким чином знизився ризик інфікування колективу медичної установи.

Городенківська ЦРЛ

Медичний персонал лікарні в Городенці каже, що ситуація в районі з хворими – стабільна. Однак, вони розглядають варіант другої хвилі пандемії:

- Перша хвиля була важкою, бо ми не були як слід захищеними. Тому ми готуємо запаси засобів захисту на випадок другої хвилі COVID-19, - розповідає головний лікар Олександра Косовець. - Розхід цих засобів великий, і ми не знаємо, що нас очікує.

В місті проводиться дезінфекція вулиць, коли не надто спекотно, окрім того поліція продовжує нагадувати про правила карантину.

- Зараз уже страху панічного немає ні в людей, ні в медичних працівників, - продовжує пані Олександра. - Мешканці Городенки розуміють: хвороба страшна, але з нею можна успішно боротися.

Фельдшер виїзної бригади Олександр Данилюк каже, що його колеги також гідно зустріли пандемію на Городенківщині:

- Наші працівники прийняли виклики пандемії дуже відважно: попри те, що в кожного є сім’я, батьки, котрі в зоні підвищеного ризику через вік, ніхто не панікував. Усі хвилювались, але поставилися до роботи відповідально.

Пан Олександр каже, що спочатку були проблеми з довезенням медиків до робочого місця, однак люди швидко мобілізувались і довозили колег. Станом на сьогодні, медикам доводиться виїжджати на виклики до трьох разів на день:

- Коли нам телефонують хворі з підозрою на коронавірус, намагаємося поговорити з хворим і якнайточніше з’ясувати всі обставини.

Нещодавно поліклініка, лікарня та швидка допомога міста отримали благодійну допомогу від депутата округу Андрія Іванчука та благодійного фонду «Покуття». За словами Олександри Косовець, така допомога досі актуальна:

- Лікарі продовжують бути на першій лінії боротьби з пандемією. Ми вдячні за розуміння та засоби захисту, адже зараз це – саме, те, що найбільше потрібно.

Тож, за попередніми прогнозами медиків, прикарпатці готові до послаблення заходів карантину. Проте нагадаємо, послаблення носять перш за все економічний характер і не означають, що небезпека для українців минула.

Юлія МАРЦІНОВСЬКА