Гуляючи вуличками теплої Коломиї, насолоджуєшся співами пташок та свіжим повітрям. Із настанням весни все розквітає, адже зима відступила. На жаль, якщо ж придивитися, то разом з пташками літають і поліетиленові пакети, які зачіпаються за гілки дерев. Замість квітів, забарвлюють ґрунт кольорові обгортки від морозива чи цукерок. Екологічна катастрофа не зійшла зі снігом, а тільки загострилася, адже під ним лежало безліч сміття, зокрема і поліетиленового походження. Як і чому варто очистити власну оселю від поліетиленових пакетів?
Поліетилен – хімічна сполука, яку отримуємо сполученням багатьох молекул етилену. Сам етилен утворюється при перегонці нафти. Варто зазначити, що нафта – вичерпний ресурс, тобто колись він закінчиться. Навіть на стадії виготовлення етилен становить величезну екологічну проблему. Перш за все, можливі розливи нафти в океані, що знову ж таки призводить до погіршення стану навколишнього середовища. Інша причина – утворення вуглекислого газу під час виробництва пакетів чи інших виробів з поліетилену. Чим більше вуглекислого газу, тим більший парниковий ефект, що впливає на зміну клімату. Також варто врахувати безліч інших небезпечних вихлопних газів при транспортуванні кульочків у різні частини світу.
Часто на продуктовому ринку в бабусь можна почути: "
Бери кульок, він ж безкоштовний". Хіба безкоштовний? Скоріше дуже дорогий, адже ми платимо власним здоров’ям. Більшість нашого сміття потрапляє у річки та озера, а згодом – в океан. У водному середовищі поліетилен не розчиняється, а через багато років розкладається на дуже дрібні частинки – мікропластик. Його поїдає риба, яка не може перетравити дрібні частинки пластику. Від цього риба хворіє, а організм отруюється. Згодом ця риба потрапляє до нас на стіл. Ми зі смаком з'їдаємо смачну рибну страву та частинку пластику, отруюючи самих себе.
Один кульок для бананів, інший – для помідорів, а ще ж для огірків. Ще кілограм цукерок у пакетик та курочку в кульок. Задумалися, скільки пакетів ви використовуєте за один похід в магазин? А все для того, щоб перенести продукти від магазину до дому. Прийшовши додому, ви викидаєте у смітник використаний кульок.
Відповідно, тривалість життя поліетиленового пакетика 20-30 хвилин. Шкоду, яку приніс поліетиленовий пакет на сміттєзвалищі, відчує ще не одне майбутнє покоління.
Переробки поліетилену в Коломиї практично немає. В Україні у небагатьох містах приймають вироби з поліетилену на переробку, проте це не завжди вигідно для заводу.
Найкращий спосіб уникати одноразових поліетиленових пакетиків – це використовувати багаторазові контейнери, торбинки та сумочки. Крокуємо до життя без пакетів:
- "Пакет потрібен?"
Важливо навчитися казати "Ні". Не забуваємо брати власну екоторбинку для куплених продуктів. Можна пошити власну чи купити з дизайном на свій смак.
- Для бананів пакет не потрібен.
Гілку бананів з легкістю можна купити без кулька, адже у них є власне упакування – шкірка. Цінник можна клеїти відразу на овочі та фрукти у природному упакуванні. Наприклад, гранат, огірок, помідор. Якщо ж купуєте брудні овочі, наприклад картоплю чи моркву, то варто прихопити екоторбинки. Цінник клеїти на них. У деяких супермаркетах продукти важать на касі, тому не потрібно перейматися цінниками.
- Куди ж м'ясо?
Для покупки м'яса чи риби можна прихопити з дому контейнер чи скляну банку з кришкою. Нічого не потече.
- Крупи сипляться.
Жоден грам цукру чи рису не висиплеться з торбинки з цупкої тканини.
Крок за кроком - і у вашій оселі не буде пакета з пакетами та гори сміття з використаними поліетиленовими пакетами зникнуть. Перш за все, ви дбаєте про майбутнє покоління, природу та своє здоров'я. Скажи пакетам "Ні"!
Авторка: Ірина РОГОЗІНА