Кожна історія має свій початок. Ця – теж не виняток. Два роки тому на громадських слуханнях районна рада взяла на себе обов’язок виділити земельну ділянку для будівництва сміттєпереробного заводу. До слова, мова взагалі йшла про те, щоб 1 січня 2018 року коломийський полігон закрити повністю – розповідають місцеві жителі. |
«За два роки, що минули, жодного рішення з виділення землі, жодних проектів, які нам представляв Роман Дячук (голова районної ради – ред.) у своєму кабінеті, жодних сміттєпереробних заводів ми не бачили. На зв’язок з нами протягом цього часу вони теж не виходили», – каже житель мікрорайону «Канада» Степан Мотиль.
Саме тому з 1 липня на коломийському сміттєзвалищі триває безстрокова акція. Люди, які живуть поблизу, скаржаться на вивіз твердих побутових відходів на полігон з навколишніх сіл Коломийського району та інших районів області. Мешканці нарікають на нестерпний сморід довкола, на забруднені підземні води і ґрунти. Вони не впевнені, чи середовище, в якому живуть, безпечне для здоров’я. Саме тому блокують в’їзд на територію сміттєзвалища для машин, які вивозять тверді побутові відходи з навколишніх сіл та інших районів області.
«Увечері виходимо з дітками на дитячий майданчик, а надворі страшний сморід, який іде зі сміттєзвалища. Після цього з’являються головні болі, нудота. В нас сміття не сортується, саме тому ми дихаємо перепрілим пластиком, гнилими відходами», – скаржиться Емілія Семенюк, жителька мікрорайону «Канада».
«Дзеркало» поцікавилося в еколога, голови Коломийського місцевого ВП НЕЦУ Романа Савінського, чи дійсно жителям прилеглих до сміттєзвалища територій варто бити на сполох.
«Засмічення – це коли просто викинути обгортку з-під цукерки і засмітити. А забруднення – це коли вниз ідуть усі токсини й заражають підшкірні води на 3 – 4 км вглиб. Якщо на полігоні взяти аналіз води, то результат буде жахливий. Ці аналізи мають робити кожні півроку», – каже еколог і додає: «Владі треба знайти інвестора, який збудує сміттєпереробний завод».Фото "НТК"
Але Роман Савінський наголошує на тому, що варто було б не просто зробити сміттєпереробну лінію, а використати метод високотемпературного піролізу – це коли спалюють усе сміття, в результаті якого утворюється газ метан, яким можна опалювати школу, наприклад. Така переробка дає також і електроенергію. Це так зване безвідходне виробництво.
Крім цього, на сміттєзвалищі повинен бути радіоконтроль. Кожну машину повинні перевіряти на радіацію, особливо якщо відходи завезені з інших районів. Звичайно ж, у нас цього не роблять.
Еколог каже, що в результаті такого сусідства мешканці прилеглих територій можуть отримати найрізноманітніші хвороби, починаючи від звичайної алергії і закінчуючи раком.
Поки обіцянки влади залишаються тільки обіцянками, жителі «Канади» своїми силами намагаються зменшити кількість сміття на полігоні, оскільки за останні два роки його значно побільшало.
«За останній час (два роки – ред.) сміттєзвалище збільшилось на 5 метрів у висоту, розрослося вширшки на стільки, скільки воно було до цього часу. Нині вся територія полігону не пересипається. Все сміття знаходиться просто неба. Бо кожні 2 метри побутових відходів повинні пересипатися 30-ма сантиметрами землі. Як мінімум 5-10 разів зверху по ньому має проїжджати бульдозер класу С, який повинен втрамбовувати сміття. Це зменшує ризик обвалів та підпалів», – каже Степан Мотиль.
5 липня відбулися збори мешканців мікрорайону «Канада», вулиць Косачівської, Залізничної, Гордієнка та Шарлая. Громада вирішила продовжити блокувати машини, які вивозять сміття з районів області, на невизначений термін, оскільки жодної реакції ні від районної влади, ні від представників компанії «АВЕ» мешканці не отримали. Також на зборах вирішили запускати машини з Королівки, бо саме там розташовані очисні споруди нашого міста. Тутешні жителі теж страждають від небажаного сусідства. А ще активісти запропонували встановити камеру на в’їзді на полігон, щоб контролювати вивіз сміття.
Крім цього, на зборах був присутній заступник міського голови Богдан Федорук. Разом з мешканцями їм вдалося обговорити можливість створення проекту із сортування твердих побутових відходів. Таким чином люди зможуть самостійно зменшити кількість сміття. Найближчим часом громада сподівається, що така ініціатива буде втілена в реальність.
Проект поки що обговорюється, і якщо його затвердять, то треба ще трохи часу, щоб реалізувати. Саме тому ми поспілкувалися із Максимом Вердешем – представником громадської організації «Екоґвалт», яка зовсім недавно впровадила в життя проект із сортування сміття. Хлопець розповів нам, що переробляється, а що ні.
«Пробувати сортувати сміття треба поетапно. Насамперед треба розділяти відходи на сухі і вологі. Вологі – це переважно органіка. Найзручніше її одразу ж переробляти на компост, якщо ви живете в особняку. У квартирі доведеться бути гнучким: або відвозити на дачу, або купити компостер, або щось ще вигадати. Далі слід відсортовувати три основі типи: пластик, скло і папір. Найпоширеніший пластик від води, молочних продуктів чи побутової хімії переробляється. Але деякі види – з маркування 3 і 7 – ні, тож треба купувати їх менше. Те ж саме з поліетиленовими пакетами. В теорії їх переробляють, як і будь-яку нормальну плівку. Але вони ж призначені для того, щоб стати брудними, а бруд не дозволяє їх приймати на переробку. Таке замкнене коло. Тому з культури zero waste – замініть свої пакетики на еко-сумки і багаторазові контейнери (для риби/м’яса). Скло здебільшого переробляється, з ним проблем нема. Лише не варто забувати про такі винятки, як дзеркало, кераміка та інші одиночні відходи. Вже у макулатури більше винятків: чеки, фото, тетрапак, серветки, одноразові паперові стаканчики – це все не переробляється. І при домашньому сортуванні має потрапити до загальних відходів», – каже Максим.Фото з архіву Максима Вердеша
Як повідомлялося раніше, компанія «АВЕ» надала жителям невірний список із шістьма машинами, які обслуговують тільки Коломию. Мешканці ж стверджують, що мають відеодоказ того, що машина з того списку забирала сміття з Джурова, що в Снятинському районі. На полігон його не повезли, бо знали, що люди їх зафільмували.
Саме тому громада створила графік і щодня виїжджає на інспектування. Контролюють, звідки машини «АВЕ» забирають сміття. Мешканці помітили, що виїздити вони тепер почали значно раніше. Тому можна зробити висновок, що фірма «АВЕ» робить це для того, щоб люди не знали, куди прямують їхні машини.
За час безстрокової акції громада порахувала, що протягом першого тижня червня на коломийський полігон вивезли 891 куб сміття. Якщо підбити підсумки першого тижня липня, то цифра значно менша – 550 кубів.