ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Великий Ключів: фольклор, яблука та весілля на 600 гостей. Спецпроект "Поїхали на ближчі села"

"Дзеркало медіа" розпочинає новий великий проект про населені пункти Коломийщини - людей, цікаві й визначні місця, незабуті і призабуті традиції, чим дихає та живе село. Знайомимося з селами і приїжджаємо в гості, бо там є на що подивитися і що перейняти.

КОМЕРЦІЯ

Фольклор і комерція. Ці дві стихії ніде на Коломийщині так буйно не розвивалися, як у Великому Ключеві. Пишемо "розвивалися" в минулому часі, бо на те є підстави: ще в 90-х роках тут робили масажери для сидінь у машинах і возили в Росію; закуповували в Косові ліжники й возили в Росію; збиралися будівельні бригади - і відправлялися в Росію. Незлий був заробіток і від масажерів, і від ліжників, і від будівельних робіт.Нині комерційні взаємостосунки з північним сусідом скоротилися до мізеру. Проте, великоключівський чоловік собі пропасти не дасть, - відкрилася брама в Європу й газди та газдиньки метнулися туди. Люди шукають собі на чужині роботу, а декотрі - й кращу долю. Сотня хатів стоять порожняком - власники повмирали і передати хату нікому. Але родичі доглядають за обійстями. Занедбаних будинків, де блукають привиди й водиться гаддя у Великому Ключеві нема.Та найбільше обидва Ключеви - Великий і Малий - відомі своїми яблуками. Цього року яблука вродили нівроку (торік було слабше), аж гілляки ламаються. Продають їх дешевше, як торік, бо вже не мають що з ними робити.  Окрім яблук мешканці села вирощують полуницю, малину, збирають і заготовляють та продають гриби, благо - під боком ліс. До речі, якісь сторонські священики взяли в оренду шмат землі під лісом і вирощують там малину.

ФОЛЬКЛОР

"Зараз уже трохи не те, що було раніше", - згадує сільський староста Михайло Угринчук. "Весілля у нас могло тривати п'ять днів на 600 гостей. Тепер весільні намети на подвір'ях ставлять рідко, воліють провадити забаву в закладах Коломиї, Вербіжа, Стопчатова. Відповідно й живої музики стало менше".

ГОСПОДАРСТВО

Колись люди тримали по кільканадцять голів худоби, бичків. Свого часу за бика можна було покласти хату, - можливо, ледь перебільшуючи кажуть місцеві. Зараз уже не те...Відколи Великий Ключів приєднався до ОТГ Нижнього Вербіжа, дещо втратив самостійності, натомість виграв фінансово: завершено будівництво дитсадка, заасфальтовано кілометр з гаком центральної дороги тощо. Представники села в складі представництва ОТГ їздили до Полтави. Там вивчали досвід боротьби з побутовими відходами. Адже у Великому Ключеві, за словами мешканців, - "катастрофа".Раніше сміття забирало Печеніжинське комунальне підприємство й возило його на Коломийське сміттєзвалище. Нині сам Печеніжин "захлинається" сміттям, а Коломия закрила шлагбаум для сіл. Однак, окреслюється вихід: громада підготувала проект на вирішення цієї проблеми, а школярі виграли проект на навчання з селекції твердих побутових відходів. За інший виграний обласний проект проведено освітлення головної вулиці.Промисловості, як такої, в селі нема, зате люди мають золоті руки. Місцевий майстер Микола Гриджин виготовляє ексклюзивні художньо вирізьблені меблі, скульптор Василь Маковійчук витесав цілу скульптурну групу захисників України, поруч - меморіал загиблого під Іловайськом бійця АТО Дмитра Кабалюка. Багато в селі вишивальниць, які щедро дарують і продають свої неповторні ключівські вишиванки.Є два суттєвих недоліки - поганий мобільний зв'язок та відсутність нормального будинку культури. Молодь не має де розважатися. Разом з тим, при клубі успішно діє фольклорний народний аматорський гурт "Ключівські візерунки" під орудою Марії Бойчук. Ансамбль об'їхав чимало міст України, демонструючи весільну обрядовість з наряджанням молодої, приспівуваннями й танцями. Автентику в селі зберігають і ревно дбають за її чистоту.Коли журналісти "Дзеркала" завітали до клубу, на них уже чекали виряджені молодиці й показали, як уміють давньої пісні заводити та як уміють ушкварити "гуцулку". Аж захиталися стіни ветхого перестарілого будинку, який пам'ятає ще перших червоних лекторів і колгоспних агітаторів.
Текст: Іван ДЖИНДЖУРА
Фото: Андрій КАНЯ
Відео: Ярослав КОНИК