Нині у Коломиї офіційно зареєстровано 270 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Це означає, що дбати про своє майно та вправно ним управляти можуть тільки самі мешканці. В Коломиї є як вдалі, так і не зовсім приклади ОСББ.
“Дзеркало медіа”вибрало одні з кращих об’єднань міста, з яких можна брати приклад для наслідування.
Гортайте фото.
Ціна за утримання будинку: 2 грн за 1 м2
З-поміж багатьох схожих один на одного будинків на площі Привокзальній вирізняється один помаранчевого кольору. Одразу звертаєш увагу на те, що мешканці справді дбають про своє майно та піклуються про середовище, в якому живуть.
ОСББ створене ще 2003-го року. Протягом всього існування відчутні зміни почалися тільки в 2015-му. Саме тоді об’єднання подало заявку на участь у спільному проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, який, до слова, був доволі масштабним, тому аж 18 ОСББ міста мали змогу брати там участь.
Після проекту в будинку замінили вікна і двері, пізніше утеплили та пофарбували фасад, обробили його внизу плиткою, замінили балкони. Зробили ремонт у під’їздах.
Всі квіти, які можна побачити навколо, насаджують самі ж мешканці. Вони дбають про те середовище, в якому живуть, і самі роблять його комфортним. На прибудинковій території майже кожна квартира має кілька грядок, де люди вирощують овочі. Прибирають в будинку теж власними силами - на кожному поверсі висить графік чергування.
Якщо ж говорити про мінуси, то варто відмітити, що тут нема дитячого майданчика, хоча в перспективі мешканці про нього мріють. Крім того, великою проблемою є дах. Його давність уже дається взнаки, мешканці хвилюються, щоб він часом не протік та не пошкодив капітальний ремонт, тому ОСББ вже подало заявку на перекриття будинку.
Ціна за утримання будинку: 3 грн за 1 м2
ОСББ на вул. Довженка має у своєму підпорядкуванні три будинки, а саме: 12, 14 та 16. Засноване це об’єднання у березні 2016 року. За цей, здавалося б, недовгий проміжок часу вдалося зробити чимало.
Як і попереднє ОСББ, “Квартал Довженка” теж брав участь спільному проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Але умова була такою, що потрібно було співфінансування, якого в новоствореного об’єднання не було, тому вирішили зібрати кошти з мешканців будинку, які, до речі, відгукнулися на пропозицію й допомогли ОСББ реалізуватися.
Вигравши конкурс, перекрили дах в будинках. Крім того, за іншою програмою від міської ради та водоканалу об’єднанню вдалось замінити водяні труби. Пізніше поставили бруківку. Крім цього, замінили 56 вікон. До ладу доведена каналізація й водовідведення, але зробити це вдалося ще до створення ОСББ.
Звичайно ж, роботи ще багато. На порядку денному головним питанням є заїзд до будинків. Хоча територія гарно облагороджена бруківкою, проблема з прилеглими дорогами є досить велика. Тут є дитячий майданчик, але він існує ще з радянських часів, тому потребує заміни. Як уже було сказано, вікна замінили, але через погодні умови не було можливості зробити відкоси, тому планують це зробити найближчим часом.
Ціна за утримання будинку: 5 грн за 1 м2
ОСББ на вул. Хмельницького, 86 створене ще у листопаді 2001-го року. За цей час встигли зробити багато. Зокрема: замінили освітлення, лічильники та водопостачання до будинку, провели газ. Після участі в проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” об’єднанню вдалося перекрити будинок, оновити сходову клітку та поставити пластикові вікна й двері та парапети.
Порівняно з іншими ОСББ, ціна за квартплату є вищою, але всі жителі сплачують її вчасно і не мають претензій до ціни.
Дитячий майданчик старенький, але дітки мають змогу гратися на сусідньому подвір’ї 84-го будинку, оскільки за сприяння міської ради там є сучасний майданчик для малечі.
Щодо негативу, то великою проблемою є підвал. У зв’язку з великою кількістю підземних вод після сильних дощів там збирається чимало води. Мешканці своїми силами намагаються її відкачувати насосами, але проблема повертається знову зі зміною погоди. Крім цього, ОСББ хотіло б поміняти ще каналізаційні труби.
Ціна за утримання будинку: 2 грн за 1 м2
ОСББ на Лисенка, 10-12 є чудовим прикладом того, як можна самотужки підтримувати своє об’єднання на належному рівні. Вони існують з жовтня 2016 року. У підпорядкуванні ОСББ два будинки.
Зовсім нещодавно закінчили міняти каналізаційні труби. Крім цього, у всіх під’їздах замінили освітлення на енергозберігаюче.
Люди намагаються самотужки підтримувати чистоту та красоту. На квітниках садять квіти та доглядають за ними. Поруч є великий дитячий майданчик.
ОСББ надіється, що влада допоможе їм зробити дорогу до будинків, оскільки вона вже в дуже поганому стані. Також запланована гідроізоляція будинку, крім цього, хочуть зробити відмостки та замінити вікна.
У критичному стані через підземні води, як і в попередньому ОСББ, перебувають підвали. Після заміни каналізації ситуація дещо поліпшилася, але не надто. Кількість води змешилася, але вологість залишилася.