Коломиянин Олег Кіращук розписав понад 15 тисяч писанок. Нині його роботи є в колекціях по всьому світу. У 2014-му він змінив писак на автомат і пішов на війну.
У складі 128 гірсько-піхотної бригади воював поблизу Дебальцева, був поранений, вижив. Напередодні Великодня за секретами писанкарства до нього поїхав
"Репортер".
Все дуже символічно
З Олегом Кіращуком та його дружиною Ольгою зустрічаємося в центрі Коломиї – біля Музею писанки. Пара йде, тримаючись за руки. У чоловіка заплановий майстер-клас з пластунами, тож "Репортер" напросився попідглядати. Олег каже, що то вже другий майстер-клас за день.

З писанкарством він познайомився ще в ранньому дитинстві. Попри те, що народився і виріс у Коломиї, мама родом з Покуття, а батько з Гуцульщини.
"
Ой, запам’яталося, як бабця з Покуття на мене дуже розізлилась. Я був ще дуже маленьким і запитав, чому вона не пише космацькі писанки. Вони мені здавалися дуже гарними, не те що покутські, на яких зображали лише лінії, – розповідає
Кіращук.
– Тепер я знаю, що то все дуже символічно. Бабця того пояснити не могла. Але мене вразило, коли вона сказала, що писатиме лише свої писанки. Завдяки таким жінкам покутська писанка й вижила".

Писак до рук вперше Олег взяв у 14 років. Змусило безгрошів’я. Разом з мамою писали та продавали писанки на базарі. Так до Великодня вдавалося заробити немало – 20-40 рублів. Далі була армія. Після служби, каже, думав, що за писанки більше не сяде, візьметься за чоловічу роботу. Повернувся, влаштувався слюсарем, та за роботу не платили.
"
Звільнився. Пару днів понудився. Мама почала просити, щоб я почав знову писати писанки, а я не хотів, категорично відмовлявся, – сміється Олег. –
Нарешті, впросила, а потім й сама не рада була. "Вдарився" в те так, що й просила мене десь з хати вийти, на кавалєрку піти – лише вранці прокидався, то відразу за писанки сідав. І десь через рік то дало свої результати".

У 1993 році відбулась перша сімейна виставка Кіращуків: мама з сестрою показували вишивку та витинанки, а Олег із братом – писанки. А за два роки сімейство показало свої роботи вже в столиці.
Лиш про Gucci не питайте
За розмовами долаємо дорогу до будинку дитячої та юнацької творчості, де запланований урок. Свого часу Олег і тут попрацював, мав гурток. Та грошей, які платили вчителю, на сім’ю не вистачало.
"
Лиш про Gucci не питайте. Та історія мені вже в печінках, – раптом каже з посмішкою чоловік, поки чекаємо на вулиці. –
То завжди перше, що після "добрий день" кажуть мені журналісти".
У 2009 році модельєри Дому Gucci використали в одній із колекцій візерунок з писанки Кіращука. Новина про це облетіла всі національні телеканали.
"
По-перше, ті орнаменти не мої, а народні. По-друге, я не люблю суперечок щодо авторських прав. Люблю забитися в чотири стіни і робити свою роботу, – говорить писанкар. –
Просто пощастило, що вони знайшли саме мою писанку. Що мені з того? Добре, що про Україну ще раз згадали у світі. Ну й покупці почали самі трошки більше платити за писанки".
"
Це друг – Любомир Грабець, – знайомить з 75-річним ініціатором майстер-класу Олег. –
Після АТО він один із небагатьох, кому вдавалося витягнути мене з дому".

"
Маю псевдо Клопіт, – сміється
Любомир Грабець. –
Поки не поставили в ящик, знаходжу собі чим зайнятися. От тепер – з найменшими пластунами".
Починаємо з молитви, потім пластове вітання. На столах сімох пластунів вже чекають підготовлені дерев’яні писачки, яйця протерті оцтом, свічки та віск.

"
У давнину писанки писали цілий рік, – розповідає дітворі писанкар. –
Яйце має бути обов’язково з жовтком і білком. І якщо говорити про наймагічнішу писанку, то має бути запліднене, а в ідеалі – від курки-первістки. Фарби для розпису мають бути лише природні. Ставився керамічний глечик з розпеченою гранню, в нього клали чашечку з воском, брали дерев’яний писак і починали розпис".

Сам Олег спершу працював виключно в автентичному стилі. На початку 2000-х об’їздив на велосипеді половину Прикарпаття – збирав давні орнаменти.
Про пригоди писанкаря пластуни слухають мало не з відкритими ротами. Далі беруть в руки писаки, розігрівають віск, пробують.
Страшніше було зганьбитися
Поки діти виводять орнаменти, Олег розповідає "Репортеру" про АТО. Все звично почалося ще з Майдану. Там стояв в обороні. Після повернення в Коломию вступив до "Правого сектора". Їздив кілька разів з ними на Схід як волонтер. Влітку 2014-го пішов сам до військкомату.
"
Воєнком з мене посміявся, мовляв, яка то має бути війна, щоб мене 43-річного взяли. Тоді брали максимум 40-річних, – розповідає
Кіращук. –
А за пару місяців законодавство змінили. Потрапив у 128 бригаду. І тим дуже гордий".

Спершу був у Попасній. Потім під Дебальцево. Там просто допомагав тим молодшим, хто їздив на передову – чай варив, їсти грів. Потім почав виїздити на "передок". У січні 2015-го, коли ситуація стала напруженішою, Олега з товаришем відправили на передову до Вуглегірська – на допомогу Чернігівському батальйону.
"
Було дуже страшно. Тваринний страх. Але страшніше було зганьбитися. Тиждень тримали оборону, поки не прорвалися танки, – пригадує
Кіращук. –
Ми з товаришем покидали позиції останніми. Там мене й поранило".
Товаришу Олег вдячний по сьогодні. Зупинився, не кинув, голову перебинтував, допоміг дістатися позицій. Та там допомогти чоловіку не могли – треба було до шпиталю.

"
Розумів, якщо до ранку не виберуся, то певно буде зараження крові. Треба в Дебальцево своїм ходом. Противник був зовсім поруч. Усе, що я знав, що до наших позицій 15 км, – розповідає чоловік. –
Зібрався, вийшов посеред міста, перехрестився і пішов. Пройшов десь кілометр, зрозумів, що мабуть не в той бік, повернувся, пішов в інший. Але було відчуття, що Ангел мене охороняє. Слава Богу, вийшов на наші позиції".

Дорогою він думав, як подякує Богу, якщо вийде живим. Задумав намалювати писанку з Ангелом. Та далі ще були госпіталі в Харкові та Львові.
"
Після війни пишеться мляво. Спершу голова і руки робили різне, траплялися нервові зриви. Тепер часто впадаю в ступор, як берусь за писак, – говорить Олег. –
Колись писав по десять на місяць, тепер – заледве чотири. І то, коли знімаю віск, те, що бачу, мені не подобається".
Рятується чоловік, навчаючи інших.
"
Говорив з майстром фаберже з Волині Анатолієм Бойко. Він брав участь у військових діях в радянський період. Каже, потім п’ять років робота не йшла. Чекаю, мені ще 3,5 роки лишилося", – сміється Олег.
Як калина танк оберігала
Поки говорили, пластуни справилися з нанесенням воску на яйця. Далі – фарбування. Тут за справу береться Ольга Кіращук. Вона допомагає дітям опускати їх у слоїки з розведеною фарбою.

"Д
ружина в мене завжди залишається за кадром, – каже Олег. –
Але без неї була б біда. Вона всі гроші з хати повиносила, щоб я лиш залишився живим. Скільки нам років, але все одно ведемося за руки, як малі діти".
З пофарбованих яєць знімаємо віск – розтоплюємо над вогнем свічки та ще теплий витираємо ганчіркою. Писанка готова. Колись, каже писанкар, вірили, що та ганчірка набуває магічних властивостей.
"
Кілька місяців тому робили з дітьми обереги з бісеру – гілочки калини. Передали на Схід. А там хлопці почепили на танк. То в новинах показали. Сказали, що ніякі кулі не беруть, бо калина оберігає. Діти ходили радісні, бо їхня робота береже життя, – каже стиха
Любомир Грабець. –
Треба, щоб кожен робив те, що може. Вдячні Олегу, що вчить найменших".

"
Завжди кажу, що не був героєм в АТО, те саме стосується писанкарства та етнографії. Нічого особливого не зробив, – говорить
Кіращук. –
Виконав свою маленьку місію – пішов повоював, писанки позбирав. Своє завдання, як громадянин, думаю, виконав".