Обережні кроки П’ядицької ОТГ. ФОТО

Створити П’ядицьку ОТГ виявилося справою непростою. Обласний Офіс Реформ мав інший розрахунок щодо цього підміського села. Представники Офісу в упрязі з мером Коломиї Ігорем Слюзарем грали одну партію проти п’ядицької сільради на приєднання п’ядицької громади до коломийської. Тодішній війт Роман Сікорський наполегливо й уперто відстоював самодостатність своєї громади. І відстояв.

Уже три місяці П’ядики разом з Великою та Малою Кам’янкою, Годи-Добровідкою й Туркою живуть і хазяйнують єдиною об’єднаною громадою. Новообраний голова ОТГ Петро Гайдейчук жодних прогнозів давати не наважується. Та й які там прогнози, коли власне розширене господарство перебуває в стадії вивчення й калькуляції.

Найважливіший крок – інвентаризація земель – щойно стартувала. Стартувала з маленького села Фатівці. Паралельно розроблятимуть генплан території і забудов. Коли кожний квадратний метр території буде документально зафіксований на папері, лише тоді можна щось планувати. Наприклад, запросити інвестора. Бо інвестор хоче гарантії.

 

ЯК РАХУЮТЬ ВИДАТКИ І ДОХОДИ

“До об’єднання в ОТГ сукупний бюджет п’ятьох сіл налічував 5 млн гривень, – розповідає бухгалтерка Ганна Приступа. – Тепер ми нарахували майже 37 мільйонів. Але річ у тому, що підрахунок бюджетних витрат здійснювався ще до підняття мінімальної зарплати й стрибка цін на енергоносії. Отже, тепер нас чекають невраховані раніше видатки. Основні надходження до скарбнички – від агропідприємства Михайла Вишиванюка, від ПП “Степан Мельничук” (Турка), від плати за оренду землі. (Внесок за землю тільки від Укрзалізниці становить щомісячно 10 тисяч гривень). На території ОТГ зареєстровано майже 200 підприємців. 2 мільйони гривень за рік скарбниця ОТГ отримає від податків з зарплати фізичних осіб”.

 

У П’ядицької ОТГ є своя особливість з реальною перспективою – тут наразі у чужу кишеню йдуть гроші від плати за тисячі гектарів сільськогосподарської землі, яка рахується за дослідною станцією у самих П’ядиках, Великій Кам’янці, Малій Кам’янці. У сільраді вважають несправедливим такий стан речей.

Ось коли ті землі приноситимуть дохід громаді, а не йтимуть до інших скарбниць, тоді громада вдихне на повні груди. Перспектива існує. Мала Кам’янка, як і Годи-Добровідка – села цілком неприбуткові, зате мають землі, які можуть оброблятися місцевими підприємцями, або хоча б обкладатися місцевим податком (якщо статус тієї землі змінять).

 

ПРО БАСЕЙН У ТУРЦІ Й ШКОЛУ В П’ЯДИКАХ

Мешканці Коломийщини більш-менш обізнані з потужним архітектурно-спортивним комплексом у центрі села Турки – широкий і щедрий жест колишнього тандему Кучма-Вишиванюк. Тепер, у період кардинальних змін господарських відносин, цей комплекс волає про допомогу. Благо, місцева й районна влада не дають йому занепасти. Тут функціонують з перемінним успіхом стадіон, спортивний міні-майданчик, басейн. Басейн – єдиний на Коломийщині.

До сьогодні його утримувала районна влада, підсобляла й міська. Тепер, після територіального “шлюборозлучного процесу”, басейн ліг на баланс П’ядицької ОТГ. Грошові ін’єкції з районної скарбниці припинилися. Зате потік охочих користуватися басейном не припинився і не змалів – з цілого району. За словами заступника голови ОТГ Василя Мартинюка, на утримання басейну необхідно не менше 1 мільйона гривень на рік. (Левову частку з’їдають кошти на цілодобовий підігрів води). Якщо за січень-лютий районна влада ще витрати покрила, то вже за березень платити треба самій ОТГ.

До теми: Коломийська міськрада вирішила питання із заняттями дітей у Турківському басейні

На цьому ґрунті навіть виник конфлікт з користувачами басейну. “У басейні проводила свої заняття ДЮСШ, – пояснює суть конфлікту заступник голови. – Вони тепер хочуть, щоби тренерів ми утримували за власні кошти. Але у нас нема своєї спортивної школи, тому не може бути штатної посади тренера. А басейн працював і працювати буде, існує графік його відвідування школярами різних шкіл нашої громади. Чужа громада нехай платить за своїх”.

У П’ядиках нарешті завершили найгроміздкіші роботи з добудови школи. Вона вимурувана, перекрита, утеплена, підключена до електромережі, поставлені вікна й двері.

“Торік процес пішов швидкими темпами, – каже директор школи, депутат райради Віталій Костюк. – 2,5 мільйона гривень надійшло з бюджетів усіх рівнів. Довершити її – це нагальна потреба, бо дітям учитися ніде. Три класи займаються в приміщеннях сільради. Необхідно облаштувати їдальню, саме її обладнання дорого коштує. Коли школа буде повністю викінчена, у ній зможуть учитися до 500 учнів (зараз – 350). Зможемо навіть навчати у себе школярів з “проблематичних” шкіл – Малої Кам’янки, Годів-Добровідки, де мало учнів. Але на перешкоді стоїть проблема сполучення – погані дороги”.

З уст мешканців П’ядиків уже кілька років не сходить слово “каналізація”. Предмет непривабливий на вигляд і запах, але життєво необхідний. Усі нечисто-ти сьогодні проникають у підшкірні води, стікаються до ставків та потічків. Десь від 2013 року цю тему в селі порушують на сесіях і громадських слуханнях. Проект каналізації розробили разом з кошторисом і всією необхідною документацією й подали на конкурс. Але тепер у проект треба внести поправку, бо змінився замовник: була РДА, тепер ОТГ. Формальності, та час забирають.

Як було зазначено на початку, в цілому картина з ОТГ, і не лише з П’ядицькою, чіткіше вималюється вже після виборів і затвердження старостів. На спільному “круглому столі” з участю обраних старостів П’ядицької ОТГ і керівництва самої об’єднаної громади визначать наявні та потенційні ресурси й вибудують перспективний план розвитку громади з урахуванням інтересів мешканців усіх п’ятьох сіл, які виявили бажання вести спільну господарку. А наразі коней тут не женуть, аби не збитися з дороги.

Іван ДЖИНДЖУРА

Фото: Андрій КАНЯ

Читайте також: У Нижньому Вербіжі вчаться жити й господарювати по-новому