
Від 1 вересня на Україну чекає чимало змін. Із новим навчальним роком запроваджують "Нову українську школу" – першокласники навчатимуться за кардинально зміненою програмою та системою. Проте НУШ ще не встигла запрацювати, а вже провалилася – спеціальних одномісних парт у багато навчальних закладів не завезли, підручники будуть через місяць, пише ТСН.
КУРСИ ВАЛЮТ І ЦІНИ
Експерти прогнозують, що гривня буде знецінюватися, а долар і євро зростатимуть у ціні. Нині офіційний курс долара становить понад 28 грн, а євро вже перевалив за 33 грн. Падіння гривні почалося ще в липні. Стабілізацію експерти прогнозують ближче до середини вересня – коли надійдуть перші великі суми валюти від проданого за кордон нового врожаю. Іншу стабілізацію обіцяють після отримання чергового траншу кредиту на суму в 2 млрд доларів від МВФ. Якщо цього не станеться, то гривня впаде ще більше, а долар може сягнути 30 грн і навіть 40 грн, прогнозують експерти.
Здорожчання долара відповідно відіб'ється на багатьох цінах – на пальному (очікують зростання на 1-1,5 грн), продуктах, одягу та техніці, особливо імпортних. Продукти й так сезонно дорожчатимуть ближче до кінця вересня, адже завершується сезон багатьох овочів та фруктів.
ТАРИФИ ТА СУБСИДІЇ
31 серпня був останній день, коли власники осель з індивідуальним опаленням могли подати заяву на отримання компенсації в розмірі до 700 грн за зекономлені газ чи світло для опалення житла. Відсьогодні, 1 вересня, такі заяви на монетизацію субсидій уже не прийматимуть. Самі виплати обіцяють здійснити ближче до кінця осені – початку зими, як і торік.
Від 1 вересня газ для населення не дорожчатиме. Кабмін ухвалив рішення, який подовжив спецзобов'язання "Нафтогазу України" щодо продажу газу за зниженою вартістю для потреб населення. Ця норма діятиме до 1 жовтня. Через місяць ціни можуть підвищити, адже цього вимагає і МВФ, кредити від якого хоче отримати Київ.
Водночас "Нафтогаз" підвищує на 4,6% мінімальну ціну на газ для промисловості – до майже 10,6 тис. грн за тисячу кубометрів.
ОБОРОНА, БЕЗПЕКА ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ
Від 1 вересня набуває чинності указ президента про осінній призов до армії, який здійснюватимуть у жовтні та листопаді. Призовний вік в Україні в 2018 році встановлено на рівні 20-27 років. Молодші (від 18 років) та старші можуть добровільно піти в армію на контрактній основі.
1 вересня розблокують три ділянки Азовського моря, які закривали на час проведення бойової підготовки української армії.
Має повноцінно запрацювати Державне бюро розслідувань. Воно займатиметься справами з нуля, а не продовжуватиме розслідування інших правоохоронних органів.
ОСВІТА
1 вересня традиційно розпочинається новий навчальний рік у школах та ЗВО. Першокласники ідуть до "Нової української школи" – вчитимуться 12 років за новою програмою та системою. Проте старт НУШ у багатьох населених пунктах провалили – немає одномісних парт, а підручники взагалі надрукують через місяць.
МЕДИЦИНА
До 1 вересня уряд зобов'язав усі лікарні оприлюднити дані про наявні в них ліки. Надалі таке оновлення має відбуватися щотижня.
Усім породіллям, які народять дітей після 1 вересня, держава обіцяє безкоштовно видавати спеціальні бебі-бокси. Вартість пакунка малюка - 5 тис. грн. До нього входять: серветки дитячі, пелюшки гігієнічні, присипка дитяча, масло дитяче, крем дитячий, соска силіконова, пляшка дитяча, пустушка силіконова, фітозбори для ванночок, ковдра, навчальні матеріали, одяг, термометр. В Україні щороку народжується близько 400 тис. дітей. Чимало експертів кажуть, що ці бебі-бокси влада запровадила, аби здобути більшу лояльність українців перед виборами 2019 року – президентськими та парламентськими.
Державні адміністрації 22-х областей вже підписали угоди на отримання фінансування так званих пакунків малюка, які від 1 вересня мають видавати у пологових України. Про це ТСН.ua повідомили у прес-службі Мінсоцполітики. Процес укладання проектних угод Київською та Луганською ОДА триває. Таким чином усі області, окрім двох, отримали "зелене світло" на проведення закупівель товарів для бебі-боксів.
У Києві працюватиме єдиний телефон і невідкладної, і екстреної допомоги – 103. У Міністерстві охорони здоров’я наразі реалізують зміни в роботі екстреної медичної допомоги. За статистикою, близько двох тисяч разів за добу на допомогу киянам виїжджають бригади медиків. Одна бригада столичної швидкої приймає за день до 20-25 викликів. Третина із них – даремні, а ще частина – нетермінові, коли йдеться про підвищену температуру або артеріальний тиск. Медики наголошують: екстрена допомога – не поліклініка на колесах. Її мета - рятувати життя. Екстрену допомогу слід викликати до пацієнтів у випадку знепритомнення, судом, раптових розладів дихання, раптового болю у серці чи животі, блювоти кров’ю, зовнішньої кровотечі або гострих психічних розладів, що загрожують життю чи здоров’ю пацієнта та інших осіб. Тобто до екстрених випадків можуть належати інфаркт, інсульт, важкі травми у разі ДТП чи інших аварійних ситуацій.
ТЕЛЕБАЧЕННЯ
А от розпочинати анонсоване вимкнення аналогового телебачення поки не будуть. Причина - судовий позов. У Концерні РРТ кажуть, що отримали на руки рішення Сарненського районного суду Рівненської області. Одна із жительок міста вимагає у держави забезпечити право на отримання інформації через аналогове телебачення. Стверджує, Україна не забезпечила належне покриття цифровим ТБ, не забезпечила соціально незахищених тюнерами. Як результат - частина українців може залишитися без сигналу взагалі. А це - порушення закону "Про інформацію" та Конституції.
Утім, аналогове телебачення ще 1 серпня пілотно відключили в Києві та Кіровоградській області. Загалом процес відключення мають завершити до травня 2019 року.
Цифрове телебачення передбачає кращу якість сигналу та зображення. Для приймання "цифри" потрібен спеціальний тюнер. У багатьох нових моделях телевізорів він уже вмонтований, тож лише треба його налаштувати.
ТРАНСПОРТ, ДОРОГИ ТА БУДІВНИЦТВО
1 вересня набирають чинності нові будівельні норми. Зокрема, зроблять розподіл за лініями забудови: блакитна – є обмеження до висотності, зелена – регулює будівництво в зелених зонах, жовта - обмежує висотність будівель біля великих доріг у населених пунктах особливої важливості для безпечної евакуації.
Від 1 вересня під час будівництва та реконструкції доріг у населених пунктах обов'язково повинні бути велосипедні доріжки. А на дорогах із менш активним рухом дозволять зменшити ширину смуг для транспорту. Пішохідні зони повинні будуть проектувати з урахуванням потреб людей з інвалідністю. У підземних переходах обов'язкові – роздільні поручні. На нових тротуарах не повинні бути люки чи зливові люки.
Настає будівельна амністія для самобудів класу СС1, зведених до 2015 року.
ЗЕМЛЯ ТА НАДРА
Кабмін хоче запустити електронні торги землею через сервіс ProZorro.Продажі.
Від 1 вересня повинні запустити пілотний проект із проведення електронних аукціонів на користування надрами. Також мають зробити більш доступною геоінформацію.