ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Як у гуцульському селі на Івано-Франківщині варять сіль. ВІДЕО

У гуцульському селі Уторопи на Івано-Франківщині варять сіль з ропи. Її можна набирати з чотирьох місцевих джерел. Упродовж останнього місяця люди до них стоять у черзі. Приїжджають за ропою і жителі сусідніх сіл та міст.


Як в Уторопах варять сіль, читайте у репортажі Суспільного.


Століттями уторопці варили сіль та обмінювали її в інших регіонах на продукти, каже житель села Петро Грицюк. Чоловік живе поблизу одного із джерел з ропою, яку місцеві називають соровиця або сорвиця. Раніше разом з дружиною купляли сіль. Однак зараз вирішили варити її вдома.Фото: Суспільне Івано-Франківськ


"У магазинах немає багато солі та й подорожчала, тому люди кинулися сюди, йдуть по соровицю. Дехто варить. А є, що нею солять. Моя жінка вміє соровицею солити. А сіль варимо, щоб на стіл подати", — каже Петро Грицюк.У селі було понад 70 криниць з ропою. Фото: Суспільне Івано-Франківськ


З його слів, у селі є понад 70 криниць із солоною водою. Більшість із них засипали. Зараз набрати соровицю можна із чотирьох джерел. Дружина Петра Ганна розповідає, що й назва села пішла від солоної води.


 


Ганна Грицюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Назва села — Уторопи. А чому Уторопи? Бо отут ропи. Колись навіть чумаки цим займалися, бо не мали з чого жити, чумакували й варили сіль. І дійсно, нема ніякої кризи, бо сіль – це перше. Посолив і вже ти собі маєш продукцію", — пояснює Ганна Грицюк.


Черга біля джерела. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Інколи, аби потрапити до джерела, потрібно чекати у черзі, каже Людмила Слижук, яка приїхала за соровицею із сусіднього села Розтоки.


Людмила Слижук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Зараз — така ситуація, що солі дуже мало і вона набагато дорожча. Згадуємо давні часи й користуємося тим, що дає нам мати-природа", — говорить Людмила Слижук.


Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Набравши соровицю, подружжя Грицюків готує багаття та переливає ропу у цебер. Колись їхні предки варили сіль у посудині, яку називають "чирін". Він був у кожній уторопській хаті.


Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Коли соровиця закипіла, до неї вливають молоко, щоб очистити сіль. На дні утворюється сіль, яку поступово вибирають.


Сіль висушують декілька днів на сонці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Приблизно за чотири години із 24 літрів ропи зварили п'ять кілограмів солі. Її висушують декілька днів на сонці. А у побуті користуються як нею, так і ропою, яка, каже подружжя Грицюків, завжди є в домі.


До теми: Без солі не залишимось! На Коломийщині є джерела із ропою, з якої можна виварити сіль. ВІДЕО

 

 Підписуйтесь на нас у FacebookТelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.