Нещодавно у П’ядицькій об’єднаній територіальній громаді, що в Коломийському районі, відкрили громадський простір “Our space”.
Для чого та для кого створили простір – журналістам ПІК розповіла авторка проєкту Іванна Рудик, а чому з прикарпатців треба брати приклад, пояснив експерт-консультант проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” Програми DOBRE Михайло Джогола.
Головне – бажання змін
Раніше у селі не було належного місця для якісного проведення дозвілля.
“Місцевий клуб фактично в аварійному стані. Щоб приваблювати відвідувачів, треба удосконалити його роботу. Також у нас є штучний майданчик для мініфутболу, тренажерний зал та дитмайданчик, але цього мало, щоб згуртувати місцевих жителів. До того ж, молодь після навчання або сидить вдома, або їде у Коломию”, – коментує Іванна Рудик.
Ініціативна група провела опитування селян та підтвердила, що молоді бракує місця для зустрічей та розвитку. Вирішили це виправити та врахувати потреби і малих, і дорослих.
Іванна Рудик взялася за написання проєкту. Допомагали й інші учасники Молодіжної ради – їх шестеро, більшість педагоги. Робота кропітка, але себе виправдала. Активісти перемогли у конкурсі місцевих ініціатив “Голос в місцевому самоврядуванні” Програми DOBRE.
Після роботи розумової, почалася фізична. У приміщенні гімназії Малої Кам’янки зробили ремонт та завезли меблі. Також придбали телевізор, комп’ютер, принтер та канцтовари. На все витратили 125 тисяч гривень. Донорами коштів були Центр Політичних Студій Програма DOBRE, місцева громадська організація “Наснага” та спонсори й меценати громади.
Для розваг та навчання
Звісно, у громадському просторі має бути цікаво, весело та пізнавально, щоб люди хотіли повертатись. Для цього обрали кілька напрямків роботи. Охочі можуть відвідувати тренінги, англомовний гурток, клуб фінансової грамотності, подивитися фільм, пограти в інтелектуальні ігри, а також зробити щось у гуртку “Hand Made”. Вже відбувся перший вебінар “Механізми участі в процесі прийняття рішень ОМС” та переглянули фільм “Диво”.
Шанс від DOBRE
“Our space” є не тільки позитивним досвідом для Малої Кам’янки, а й гарним прикладом для інших громад. На цьому наголосив експерт Михайло Джогола. За його словами, громади не завжди мають кошти на створення громадських просторів – кошти швидше витратять на ремонт дороги. Є клуби та бібліотеки, але молодь потребує сучасних технологій, нових ігор та методів комунікації. Саме тому доцільно подаватися на різноманітні грантові конкурси та залучати зовнішні інвестиції у громаду. У цій справі корисна Програма DOBRE. Вона уже три роки для десяти прикарпатських громад, які з нею співпрацюють, оголошує конкурси субгрантування – кожна громада може отримати 5 тисяч доларів на реалізацію проєкту.
“Це дозволяє залучити якомога більше мешканців до реалізації проєкту та розповісти, як долучитися до прийняття рішень у громаді. У громадському просторі Малої Кам’янки будуть вчити всіх охочих, як користуватися такими механізмами, як Бюджет участі, Е-петиції, громадські слухання тощо”, – прокоментував експерт.
На конкурси Програми DOBRE можуть подаватися і звичайні ініціативні групи, і громадські організації. Тож будьте ініціативними та скористайтесь нагодою зробити щось корисне та цікаве для громади.
АВТОР: Марія Гурецька