ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Унікальне звучання та дзвони з Нідерландів. Яким буде карильйон у новій дзвіниці в Коломиї

Мало міст в Україні, та й за кордоном можуть похизуватись своїм власним карильйоном, адже його цінність і невимовне звучання не описати.

Скоро у Коломиї буде дзвіниця з власним карильйоном, яка складатиметься з 51 дзвону і охоплюватиме чотири повні октави.

Будує таку дзвіницю у Коломиї благодійний фонд “Покуття” за ініціативи коломиянина, народного депутата Андрія Іванчука. До Дня міста Коломия почує, як звучить карильйон.

Читайте також: Історична подія: у Коломиї дали старт будівництву дзвіниці за сприяння Андрія Іванчука

Ми поспілкувались із спеціалістами, які виготовляють  механічні та електронні системи для карильйонів в Україні – "Майстернею братів Батвінко" і дізналися всі деталі.

"Карильйон" у перекладі з французької — це передзвін. Карильйон — окраса богослужінь. Це найбільший у світі музичний інструмент із хроматичним набором дзвонів, з’єднаних із клавіатурою. Саме цей інструмент особливий: одна людина в змозі керувати чималою кількістю дзвонів і водночас виконувати, окрім традиційних православних передзвонів, високохудожні музичні твори.



Перший в Україні карильйон був встановлений на дзвіниці Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві у 1998—99 рр. Його ще називають Михайлівським карильйоном. Він має у своєму складі 51 дзвін - саме стільки дзвонів матиме й дзвіниця у Коломиї.

Вага найменшого дзвону на коломийській дзвіниці складатиме  5 кг, найважчого - 375 кг.

"Карильйон матиме  дві системи - електронну та механічну.  Біля кожного дзвона будуть  встановлені електромагнітні "бойки" різних розмірів залежно від ваги дзвона. Керування здійснюватиметься через спеціальний комп’ютер, на якому будуть запрограмовані мелодії, які звучатимуть у визначений час.



Друга - це механічна система керування дзвонами. На першому поверсі дзвіниці буде встановлена  спеціальна карильйонна клавіатура, яка буде виготовлена  по європейському стандарту 2000, який застосовується в більшості карильйонів світу. Далі за допомогою спеціальних поворотних елементів та пристроїв для натягування тросів клавіатура буде з'єднана з кожним дзвоном.  При виготовленні карильйону будуть використані сучасні матеріали.



Карильйон будується на віки, тому дуже багато елементів будуть виготовлені з нержавіючої сталі, алюмінію, траси із застосуванням кевларових тросів, язиків з високоякісної бронзи", - розповідає майстер із виготовлення механічних та електронних карильйонних систем Леонід Ботвінко. 



Карильйон в Гошівському монастирі. Відео Іван Максимюк

Про складність та унікальність виконання проекту


"Вся складність виконання в тому, що кожен дзвін має різні розміри та вагу.  Траси від дзвонів повинні приходити у точно встановлене місце в клавіатурі. Уявіть, що при натисканні клавіші її хід становить 23  мм, а хід язика до дзвону усього 5 - 6 мм.  При цьому довжина трос з’єднання становить до 7-9 метрів. Троси не повинні торкатися одні одного. Це дуже складний інструмент, на проектування якого  потрібно багато часу та дуже висока кваліфікація”, – наголошує пан Леонід.



До теми: Відео. У Коломиї заклали капсулу під будівництво дзвіниці за сприяння Андрія Іванчука

Недаремно у світі існує не так багато фірм, які виготовляють подібні  музичні інструменти - карильйони.

Серед найвідоміших - Royal Eijbouts, яка знаходиться у місті Астен (Нідерланди). Саме там виливатимуть дзвони для коломийської дзвіниці.



Брати Леонід та Сергій Ботвінки з Києва - колишні інженери Київського авіаційного заводу.  Сьогодні є першими та чи не єдиними в України, спеціалістами, які виготовляють  механічні та електронні системи для карильйонів. Вони мають понад 20-річний досвід у цій справі, який, зокрема, здобули при будівництві дзвіниці Свято-Михайлівського Золотоверхого собору.



Багато років присвятили вивченню усіх тонкощів теорії будування карильйонів (компанології). За їх плечима будівництво власного пересувного карильйону, будівництво карильйону на Ясній Горі в Гошеві та багато інших.

За ці роки завдяки братам Ботвінкам в Україні встановлено  понад 300 високоякісних дзвонів з Нідерландів.



Завдяки їх зусиллям на Прикарпатті у музичних школах відкрито 4 класи по підготовці карильйоністів в Долині, Калуші, Івано-Франківську та один з них -  Коломиї.

І неможливо не відзначити, що найбільші результати в опануванні гри на карильйоні досягли учні Коломийської музичної школи, котрі на IV Міжнародному фестивалі карильйонного мистецтва в Гошеві здивували усіх своєю майстерністю.
В усьому світі наявність карильйонів  в місті вважається ознакою його високої культури. Дуже багато відомих університетів на своїх територіях мають власні карильйони, де студенти разом із складними науками навчаються гри на цьому інструменті.


Відео: Юля Плюсик

Окремо варто сказати про звучання цього інструменту - є тут щось від ударних, органу і відголос хору. На ньому грають  твори відомих авторів - Баха, Шопена та  інших. Віртуози карильйонного мистецтва влаштовують цілі концерти, знані по всій Європі.

Скоро у Коломиї буде ще одна візитівка - дзвіниця із карильйоном, унікальна своїм звучанням.

АВТОР: Віталій БИРЧАК