ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове

Криворівня колядує — вперше у прикарпатському селі Різдво Христове святкують за григоріанським календарем — 25 грудня. Біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці зібралися місцеві парафіяни і жителі різних міст України, які приїхали подивитися на вертеп, послухати і поспівати колядки, передає кореспондентка Суспільного з місця події.

 
Біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці зібралися місцеві парафіяни і жителі різних міст України. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Надія Щиголь із Києва зараз тимчасово проживає в Буковелі. Жінка розповідає, що Різдво завжди святкувала 25 грудня. У Криворівню приїхала з подругою Яною, щоб уперше подивитися на місцеві традиції й заколядувати.

"Ми чули про Криворівню, що тут — старовинна церква. Подруга сюди приїжджала і розповідала мені, що в Криворівні — дуже гарно. Тож я теж захотіла побачити", — поділилася Надія.

Один з колядників — 16-річний Володимир Кобельчук — із Криворівні. Хлопець каже, що в його селі діти ходять колядувати з чотирьох-п'яти років. Загалом понад 100 чоловіків з Криворівні колядують щодня від Різдва до Йордана у селі й у присілках.

"Цьогоріч може бути менше, бо найголовніші колядники — зараз на Сході. Тут — унікальна коляда на всю Україну, такої більше немає ніде", — розповідає Володимир.

У Криворівні колядують з чотирьох-п'яти років. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За традицією, на Різдво спочатку з колядою обходять церкву. На Водохреще колядуватимуть спершу біля храму, потім ітимуть до ріки.

"В нас є вісім чи дев'ять партій, кожна партія поділена на окремі гурти. У кожного — різна колядка. Є — для бджіл, якщо є пасіка, для дітей до 10, 13, 15 років, є, коли дівчину віддають заміж, є для старших, за здоров'я. У нас у партії — вісім колядок і віншування. Ми дякуємо столу, ґаздам, дітям", — розповідає Володимир Кобельчук.

 Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Святкувати Різдво у Криворівні 25 грудня вирішили громадою. 

"Цей такий вірус – "не на часі". От зараз навпаки — все на часі: боронити землю українську на часі, воювати за українську мову, історію, культуру — на часі, за українську церкву. А отже, за все, що зв’язане з українською церквою і календар зокрема, – на часі, все на часі. Бо зараз — якраз той випадок, коли залізо, метал розпечені, і що з нього скуємо, те з нами і буде", — сказав отець Іван Рибарук.

На його думку, українці повинні святкувати Різдво разом з усім християнським світом.

"У світі існує дві церкви: Божа і московська, яка в лапках — псевдоцерква. То як можна від’єднатися з тими, хто навіть церквою не є", — продовжує священник.