ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Товмачик – це не лише тюрма

Село Товмачик асоціюється передусім з тюрмою, де відбувають покарання засуджені за перший тяжкий злочин з цілої України. Але Товмачик - це не тільки зона з колючим дротом...

Виправна колонія дає багатьом мешканцям села робочі місця, та не лише вона. 80 гектарів землі обробляє агроформування "Перспектив", діє невеличкий сільськогосподарський кооператив, інкубаторна станція, кормопереробний міні-завод, прописані в селі п'ять підприємців.

Працює школа, дитсадок, амбулаторія сімейної медицини, будинок культури. Продукцією й побутовими товарами мешканців забезпечують сім крамниць.

Однак, прибутки малі. Бюджет села - трохи більше 300 тисяч гривень.

Основні доходи - від земельного податку, оренди паїв.

А видатків чимало. Тож очевидно, що самодостатнім його вважати можна лише авансом.

От якби відбулося об'єднання в ОТГ, Товмачик мав би 2 мільйони гривень податку від зарплати працівників колонії (тепер усі податки йдуть до районної казни).

Колонія - це "золота жила" для поповнення будь-якого бюджету.  Наразі ж невідомо, до чийого берега пристане це село. Всі перебувають в очікуванні якихось змін і ніхто нікуди не рухається.

- Ми вже давно на громадських слуханнях і на своїх сесіях ухвалили ідею приєднання до Коломийської громади, - пояснює ситуацію сільський голова Віктор Григорчук. - І місто вже готове було нас прийняти разом з громадами Шепарівців, Іванівців, Саджавки. Але, як знаємо, перспективний план приєднання до Коломиї навколишніх сіл і створення міста-стотисячника виявився нежиттєздатним, принаймні, на цьому етапі...

На цьому етапі реалістичнішим виглядає другий варіант: Іванівці, Саджавка, Товмачик, Шепарівці разом з Раківчиком та Лісною Слобідкою з центром у Шепарівцях.

Шепарівці географічно розташовані найзручніше. Однак є недолік - відсутність інфраструктури.

Та й Раківчик почуває себе досить гонорово, аби "кланятися" Шепарівцям, маючи потужне джерело доходу - три бензозаправки, - і зовсім не проти об'єднати названі села довкола себе.

Ось, як розглядає ситуацію з об'єднанням в ОТГ сільський голова Раківчика Василь Заграновський.

- За Перспективним планом Раківчик мав іти разом з Лісною Слобідкою й Черемховом до Коршева. Але план у життя не втілюється. Бо одне діло - кроїти території на папері, й зовсім інше - на практиці. Наше село не бідне. Справді, три бензозаправки робили свою погоду щодо поповнення бюджету села. Кажу в минулому часі "робили" з двох причин. Перша, - на сьогодні фактично маємо користь лише з одної заправки; причина друга - три місяці ми від цих заправок не маємо ані копійки...

Війт Раківчика має підстави сумніватися в надійності основних доходів до сільської казни - від бензозаправок.

Ходять чутки, що всі бензозаправки на території області платитимуть податки в обласний бюджет. Яку долю залишать на місці - невідомо.Та повернемося до Товмачика.

Як і більшість населених пунктів, Товмачик "слабує" на дорожну хворобу: комунальні вулиці  в жахливому стані.

І це при тому, що попри центр села проходить дорога обласного значення, яка сполучає це село з Отинією - стратегічна артерія.

За словами війта, голова Коломийської РДА разом з головою районної ради ледь не на кожній нараді обіцяють цю дорогу полагодити, залучивши область.

50 тисяч нам прерахує на ремонт дороги "Перспектив", стільки ж маємо на своєму рахунку, - мовить Віктор Григорчук, - ще потрібно трохи грошей і бодай якийсь відрізок дороги полагодимо...

Щодо суспільного клімату, то він у Товмачику погідний. Мешканці працюють хто в колонії, хто в приватників, хто в Коломиї, багато люду перебуває за кордоном.

Час релігійних протистоянь минув, відколи в 1996 році збудовано церкву УГКЦ. А вірні УАПЦ, яких тут переважна більшість, мають свій храм.

[caption id="attachment_74119" align="alignnone" width="1920"] Будинок культури[/caption]

[caption id="attachment_74104" align="alignnone" width="1152"] Сільська рада[/caption][caption id="attachment_74118" align="alignnone" width="1920"] Дитячий садок у Товмачику[/caption]

[caption id="attachment_74123" align="alignnone" width="1920"] Пам'ятник Героям УПА[/caption]АВТОР: Іван ДЖИНДЖУРА

ФОТО: Андрій КАНЯ

Читайте також: У Дебеславцях на Коломийщині відкрили спортмайданчик, їдальню, адмінбудівлю та ФАП. ВІДЕО