Чимало людей, які були свідками воєнних дій і втікали від війни мають посттравматичний стресовий розлад (далі ПТСР — ред.). Помилково вважати, що це проблема, яка торкнулася тільки учасників бойових дій, бо від неї потерпіло і чимало цивільних.
Психолог Карітасу Коломиї Андрій Бабущак розповідає про те, які ознаки має ПТСР та що потрібно, щоб з цим впоратися.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, яке може розвинутись внаслідок пережитої гострої стресової події, або гострого стресового періоду в житті людини. Водночас тільки у 10-20% людей, які пережили гострий стрес може розвинутися ця хвороба.
На 40% схильність до ПТСР зумовлена спадковістю і звичайно психологічно стійкі особистості будуть менш вразливими перед цим розладом.
Прояви ПТСР є дуже різноманітними: людина часто переживає травматичну подію через нічні жахи і може відчувати почуття ізоляції, дратівливості, агресії чи провини. З нею можуть траплятися панічні атаки. Організм ніби перебуває у постійній бойовій готовності до життєво небезпечних ситуацій. Важливі події у звичайному житті стають не цікавими і не вартими уваги. Можуть траплятись інтрузії (мимовільне пригадування в думках травмуючих подій), чи флешбеки (коли людина відчуває ніби реально переміщується в психотравмуючу ситуацію ніби із справжніми відчуттями).
Часто буває, що починається зловживання алкоголем і наркотичними речовинами, що призводить до ще більшого загострення проблеми. Людина відсторонюється від світу, можуть з'являтись думки про суїцид.
Зазвичай ПТСР проявляється через 3 місяці після пережитої гострої стресової події і виявляється психологом, психотерапевтом чи психіатром за допомогою певних діагностичних методик.
ПТСР має три ступені важкості. Легкий ступінь може бути мало помітним, а от середній уже заважає людині нормально жити і працювати. Важка ступінь часто може бути нестерпною і з її симптомами найважче боротись. Нерідко ПТСР поєднується із депресією, в таких випадках спершу потрібно справлятись із депресивним станом.
За словами психолога, у 80% випадків ПТСР з часом може минути самостійно, але усе залежить від особливості психіки людини. Наслідки цього стресового розладу можуть тривати впродовж 6-12 місяців, а симптоми з часом стають непомітними. Якщо симптоми не минають, тоді уже точно варто заручитися підтримкою спеціаліста. І не у всіх випадках людина здатна справитися самостійно. Не варто чекати, що симптоми минуть і, якщо є змога, таки потрібно звернутися до психолога. Людям, які страждають від ПТСР важливо вчасно надати фахову допомогу.
Психологи Карітас Коломия надають безкоштовну психологічну допомогу, щоб отримати її, звертайтеся за номером — (068)2980477.
