Похідний від "краєзнавства" термін "коломиєзнавство" ввійшов у вжиток не так давно. А воно тому, що Коломия породила цілу плеяду дослідників своєї історії і свого становлення. Серед них трапляються різні: поряд зі скрупульозними аналітиками співпрацювали і співпрацюють любителі вигадок і домислів. Пересічному читачеві відрізнити одне від другого доволі складно. Так складається МІФ Коломиї. Для туристів добре, та зле для істини.
Ведемо розмову з найповажнішим (з огляду на вік і підхід до теми) коломиєзнавцем Леонідом Мельником.
Переїзд з Умані й експлуатація бібліотеки
Леонід Мельник за фахом філолог і мистецтвознавець. Учителював 60 років - спочатку в СШ №8, відтак - у Коломийській гімназії. Саме в гімназії під його керівництвом учнями написано 86 наукових робіт - з історії, з літератури, з мистецтвознавства, навіть з права. Три вихованці викладача отримували за свої досягнення президентські стипендії. Він дав старт у великий світ двадцятьом кандидатам наук, двоє нині захищають докторські дисертації з різних дисциплін. А перед тим, ще у радянські часи, вів гурток образотоворчого мистецтва в колишньому Палаці піонерів, де навчив основам живопису відомих сьогодні коломийських художників.
Цікаво, що цей авторитетний дослідник нашого міста і краю не є коломиянином від народження, навіть не галичанином. Майже до двадцятилітнього віку прожив з батьками в Умані. До Коломиї сімейство перебралося вже після війни, куди батьків направили на педагогічну роботу. Слово нашому співбесіднику.
- Одразу після війни держава постворювала багато учительських інститутів з прискореним курсом навчання - з метою чимшвидше позбутися старих учительських кадрів і наклепати нових. Створили такий інститут і в Коломиї на місці теперішньої гімназії. У двадцятилітньому віці я його закінчив. Інститут користувався величезною бібліотекою, яку я максимально "експлуатував". Найбільше цікавився історією й мистецтвом. Захоплення мистецтвом вело мене і в період армійської служби в Ленінграді, - я під час "увольнения" не вилазив з Ермітажу. Потім задля здобуття фахових знань з мистецтва ще закінчив Київський художній інститут.
- Ну, захоплення живописом, це зрозуміло. А що Вас привело до краєзнавства?
Історії з-під грушки і "всевидяще око"
- Здається, я вже казав, що історія цікавила мене завжди. Ото якось, мабуть, у 1956 році, я познайомився з місцевим кооператором Михайлом Берладом. Говорили з ним про все, крім кооперації, мені то було не інтересно. Одного разу він підвів мене до грушки в своєму саду й каже: "Дивись, Льоню, тут закопане все моє життя"... Малася на увазі велика бібліотека. Довіряв мені, дав почитати унікальну до сьогодні "Українську загальну енциклопедію" 1935 року випуску. До речі, цікава придибенція вийшла з тією книжкою. За неї можна було загриміти за ґрати надовго. Так-от, щойно я її приніс додому, а кадебісти вже пронюхали. Прийшов до мене Богдан Тимінський (коломийський журналіст. - Ред.) і прямо, без обгорток, але наче якось винувато каже: "Розумієш, Льоню, їм (кадебістам. - Ред.) конче потрібна на три дні та книжка, яку тобі дав Берлад"... Я позичив. А за три дні Тимінський, як і обіцяв, книжку мені повернув".
- Знаю, що Ви плідно спілкувалися з неперевершеним коломийським франкознавцем Іваном Білинкевичем. Якими вони були, ці стосунки? Бо знаю також, що в колах "ще тієї" інтелігенції міста до цього замкнутого чоловіка ставилися стримано, навіть прохолодно. І його похорон, здається, був прохолодним і стриманим.
- Білинкевич тримав найбільшу в Коломиї приватну бібліотеку - 11 тисяч примірників, серед них такі, за які інші люди потрапили б до Сибіру. Він сам мені зізнався, що був позаштатним співробітником КДБ. Казав, що якби не співпраця з органами, то нізащо б не здійснив тієї титанічної праці зі спадщини Івана Франка й не зберіг би того огрому безцінної літератури. Тому нині важко його засуджувати. Працюючи на посаді бухгалтера паперової фабрики, цей чоловік врятував від утилізації велику силу старих книжок, які й поповнювали його книгозбірню.
- А Ви особисто відчували над собою "опіку" органів?
- Усе життя я відчував, що наді мною хтось дихає. Якось підіслали колишнього мого учня по художній студії, який провокував на крамольні розмови. Я вже догадувався, що той талановитий молодик "стукав" на мене кадебістам. Я його відразу розколов і він мені в усьому зізнався. Помер у молодому віці і я не хочу називати ім'я.
Всі версії походження назви "Коломия" надумані. Вигадники минулого
- Леоніде Борисовичу, Вас знають, як дуже прискіпливого краєзнавця, котрий заперечує чимало "завізованих" і усталених фактів про коломийську старовину. Можете навести якісь приклади?
- Я не один такий "прискіпливий". Крім вигадників і дилетантів є кілька серйозних дослідників з науковим підходом до теми, взяти хоча б Івана Монолатія. Добросовісно підходить до історичного пласту Микола Савчук, подобаються мені історії Василя Нагірного, хоч він допустив декілька похибок. Про вигадки ж і некомпетентність одного з дилетантів я готую до друку велику статтю, в якій пройдуся по всіх його книжках. А щодо прикладів, то можу один такий навести з приводу походження назви "Коломия". Микола Савчук навів усі версії походження назви. На моє переконання, жодна з них не відповідає дійсності, в тому числі "мити кола". Багато пояснює "Етимологічний словник географічних назв південної Русі". Можна також ознайомитися зі "Словарем древнерусского языка", виданого в Ленінграді. Повну ясність вносить стаття Бориса Грінченка, який пише, що слово "коломия" означало велику вибоїну, заповнену водою і наводить старовинні тексти. Це слово вживалося з прадавніх часів. Маю документальні докази стародруків, у яких вказано саме на наше місто. До речі, такий варіант підтримував і Білинкевич...
На завершення спілкування Леонід Мельник не втримався від спокуси звернути нашу увагу на свої живописні роботи, розвішані по стінах. Натюрморти, пейзажі, букети квітів створюють різнобарвну гаму світла і тіней. Одразу видно, що тут живе не лише історик, а й митець.
АВТОР: Андрій МАЛАЩУК
ФОТО: Андрій КАНЯ
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024
209 військових отримали матеріальну допомогу від коломийської громади
14 Листопада 2024