ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Побачила світ книжка з прислів’ями і приказками Мишина, що на Коломийщині

Майже 200 років на Коломийщині записують прислів’я й приказки і досі ще їх усіх не записали. Свідченням цьому - найновіше видання «Прислів’я і приказки одного села», яке днями побачило світ. У ньому зібрано понад 600 мініатюрних мовних перлин, а зібрав їх народженець  Мишина на Коломийщині, краєзнавець Онуфрій Обушак, який живе в Івано-Франківську.

Десять років тому професор Микола Лесюк видав книжку «Мовний світ сучасного галицького села», в якій є приказки й прислів’я його рідного села Ковалівки на Коломийщині. Краєзнавець Микола Савчук зібрав у рідному Великому Ключеві понад 1200 прислів’їв, приказок, загадок і усталених словосполучень. Треба наголосити, що це дуже трудомістка праця, яка потребує уважності, скрупульозності, але яка свідчить про багатющий мовний (діалектний) світ наших предків.

Як зазначає Микола Савчук: «Народ майже перестав творити приказки й прислів’я, а швидко засвоює їх через телевізію й інтернет, де в нашому випадку українського майже нічого не залишилося. Наші журналісти перестали вживати традиційні українські фразеологізми, а письменники перестали їх творити».

А тепер вельми промовисте прислів’я з останньої сторінок Обушакової мишинської збірки: «Спи, спи, Америко, куфайка тебе збудит». У контексті з виборами у США і з Трампом ми бачимо, якими віщими були ці слова незнаного нам мишинського чоловіка. Самі американці не могли собі цього уявити, як їх збудила куфайка, а в наших селах це знали наперед...